zobrazit 6 fotek U jedné chaty vypáčené vchodové dveře, odcizený vyřezávaný kříž se sochou Krista a dvě lahve s alkoholickými nápoji. U dalšího rekreačního objektu rozbitá skleněná výplň balkonových dveří a odcizený satelitní přijímač. Celková škoda 7.900 korun. Podobnými případy, často s mnohem horšími následky, se policejní svodka v mimosezónních měsících doslova hemží. A protože léto zanedlouho předá svou vládu podzimu, je na čase myslet na účinné zabezpečení našich rekreačních objektů, které přes zimu často necháváme bez pravidelného dohledu. A pak nestačíme sčítat škody.
„I přes zimu je dobré čas od času ke své chalupě či chatě zajet, odklidit sníh a budovu řádně zkontrolovat,“ radí strážci zákona. Odklizený sníh totiž může zloděje odradit od původního záměru odnést nám bez dovolení z chaty to, co je naše. Příjezdová cesta k rekreačnímu objektu zbavená bílého poprašku totiž nezvaného hosta nechá na pochybách, zda je majitel poblíž, nebo nikoliv. „Je také dobré domluvit se společně se sousedy a hlídat si chaty nebo chalupy navzájem. Pokud pak někdo z přítomných zaznamená pohyb neznámého vozidla v chatové oblasti, je dobré poznamenat si registrační značku, typ vozidla a popis osob. To může velice pomoci k dopadení zlodějů v případě, že v oblasti dojde k vloupání, a majitelům napadených objektů k vrácení jejich majetku,“ dodávají policisté.
Na ostražitost nenechavců či detektivní nos našich sousedů však není dobré spoléhat vždy. Vyplatit by se nám to nemuselo hlavně tehdy, necháváme-li v chatě nebo chalupě i přes zimu drahou elektroniku, cenné obrazy, ale i lahve s drahým alkoholem nebo peřiny a oblečení, před čímž ostatně policisté rovněž důrazně varují.
Nemusíme se přitom obávat, že například po instalaci bezpečnostních dveří se naše malebně vyhlížející chaloupka bude podobat spíše nedobytné pevnosti. V nabídce výrobců je pestrá škála materiálů, barev i tvarů dveří a také doplňků. Jistě tak není problém vybrat takové dveře, které na rekreačním objektu nebudou působit jako pěst na oko, ale stanou se jeho ozdobou.
Ani vší silou mrštěný kámen neprolétne oknem vybaveným bezpečnostní fólií. Ta totiž slouží jako mechanická zábrana, která výrazně zpomalí vstup zloděje do domu, pokud mu tedy docela nezabrání. Fólie nejenže zamezuje prohození cizích předmětů oknem, ale také chrání proti účinkům tlakové vlny při explozi. Fólie navíc zamezuje vysypání střepů po rozbití skla, slouží i jako zábrana proti přenosu tepelné energie skleněnou plochou - zkrátka v zimě působí jako pasivní klimatizace a v létě šetří náklady na vytápění objektu. Jako „malý“ bonus pak zpomaluje šíření požáru, neboť je vysoce odolná proti teplu a vykazuje samozhášecí efekt.
Ti z nás, kteří chtějí mít opravdovou jistotu, že se zloději budou jejich chatě vyhýbat obloukem, mohou investovat ještě do elektronické zabezpečovací signalizace. Toto důmyslné zařízení vyhlašuje poplach v případech, kdy nepovolaná osoba vstoupí do střeženého prostoru. Poplach je vyhlášen buď lokálně pomocí houkající sirény, informace o poplachu si však můžeme nechat poslat i na náš mobilní telefon, případně rovnou na pult centralizované ochrany. V tomto případě je však nutné sepsat zvláštní smlouvu o poskytování služeb pultu centralizované ochrany, v níž je podrobně popsán střežený objekt či způsob, jakým má a může zásahová skupina při kontrole objektu postupovat. Po vyhlášení poplachu pak na místo vyjíždí hlídka najaté bezpečnostní agentury, jíž kontrolu svého majetku svěříte. Výhodou elektronické zabezpečovací signalizace je, že elektronická čidla reagují nejen na pohyb nepovolaných osob v objektu, ale i na kouř šířící se daným prostorem nebo únik plynu.