zobrazit 3 fotky S blížící se dovolenou, na kterou se mnozí těší celý rok, přibývají starosti, co všechno je třeba s sebou dokoupit, kolik věcí se nám vejde ještě do kufru a další příjemné maličkosti. Před odjezdem na dovolenou bychom však také měli mít na starosti, jak zabezpečit byt a zahradu. Po návratu by nás totiž mohlo čekat nepříjemné překvapení, které by bylo, obzvlášť po dnech ať už sladkého nic nedělání, bloumání nebo poznávání, tvrdým šokem.
Pečlivě zavřít všechna okna a zamknout vstupní dveře je samozřejmostí. Pokud chcete mít však jistotu, že byt bude zajištěn, je třeba sáhnout hlouběji do kapsy. Takovou záruku vám dají bezpečnostní dveře, které mnohé zloděje odradí, protože nad jejím otevřením by strávili podstatně více času.
Instalace poplašné sirény není také zbytečností. Zajišťuje zvukový i vizuální poplach. Pokud chcete mít nad svým majetkem kontrolu, napojte se na pult centrální ochrany.
V současné době je dostupno mnoho zařízení, které dokážou vzbudit dojem, že v bytě někdo je. Jde o nejrůznější časové spínače a spínací hodiny, které vypínají a zapínají např. osvětlení, poplašné zařízení nebo televizi a rádio.
Dobré je také domluvit se se sousedy nebo známými, kteří by vám byli ochotni na byt nebo dům dohlédnout a vybírali by vám poštovní schránku. Přeplněná schránka plná dopisů a novin je již první známkou toho, že v bytě momentálně nikdo není.
Vhodné je zavřít hlavní přívod plynu a vody do celého bytu. Vypněte také ze zásuvky elektrické spotřebiče vyjma mrazáku a lednice. Pro případ úderu blesku je vhodné jako prevenci vytáhnout televizní anténu ze zásuvky a z přijímače.
Nezapomeňte na květiny
Obzvláště v létě je vhodné rostliny chránit před slunečním úpalem. Pokud máte žaluzie, je výhodou, že můžete nastavit sklon lamel. Okna však nezatemňujte plně. Jednak je třeba, aby rostliny měly dostatek světla, a zároveň však zatemnělá okna po celé dny dávají vědět, že nikdo není doma.
Pakliže tomu tak není, musíme si poradit sami. Předně rostliny dostatečně zalijte a dopřejte jim sprchu popř. je pouze oroste. Týden s dostatečnou zálivkou určitě vydrží. Jestliže však odjíždíte déle jak na týden a předpověď počasí vám na dovolenou přeje, za horkých dní rostliny potřebují zálivku vyšší. Zakupte si speciální zásobní nádrž na vodu s časovým spínačem, která dokáže zavlažovat až 36 květináčů. Systém zavlažuje 1 minutu denně a lze ho pořídit např. od firmy Gardenia za 2300 Kč.
Neměli bychom zapomenout ani na truhlíky v oknech a na balkonech. V případě, že jste již s vaší nepřítomností počítali a pořídili jste si samozavlažovací truhlíky, věřte, že máte o starost méně. Tyto truhlíky jsou opatřeny dvojitým dnem s velkou zásobárnou vody. Voda se ke květinám dostane nasáváním textilních knotů, které jsou v truhlíku. Použitím těchto truhlíků nedochází k přelévání a k hnilobě kořenů.
Pokud tyto truhlíky nemáte, zkuste toto: po dostatečném zalití rostlin, zapíchněte v jejich blízkosti do země PET lahve naplněné vodou. Tato voda se k rostlinám určitě dostane.
Že už toto vše máte zajištěno? Tak hurá na dovolenou!