zobrazit 4 fotky Při výsevu se navíc často stává, že trávník je nepravidelně oset, což znamená, že je někde hustý, jinde zase řídký. To se u travních koberců nestane, protože jsou stejnoměrně husté. Jsou nenahraditelné především tam, kde očekáváme rychlý a spolehlivý výsledek, u novostaveb nebo třeba kolem bazénů. Travní koberce mají i vyšší odolnost vůči mechům a plevelům a jejich pořízením si ušetříme mnoho práce, starostí a čekání.
Příprava půdy je základ
Travní koberce není možné jen tak položit, jak se nám zlíbí. Tento fatální omyl se nám může později vymstít. Především je podstatné půdu před položením travního koberce důkladně připravit, jako byste trávník zakládali výsevem. Musíme ji zbavit od zbytků stavebního materiálu či suti. Vyplatí se půdu projít a vybrat všechny kameny a hroudy. Dalším krokem je odstranění všech plevelů, se kterými nám pomohou herbicidy (například Roundup). Tyto přípravky plevel vyhubí odvykle do 14 dní. Poté je dobré půdu nakypřit do hloubky cca 20 cm a následně zalít, pak pohnojit ve formě granulí, které se do půdy zapravují. Následuje rozprostření speciálního písčitého travního substrátu, který se po pozemku urovnává ve vrstvě minimálně 2 až 3 cm.
Povrch je dobré uválcovat a urovnat drobné nerovnosti. Teprve nyní je možné položit zelený koberec, obvykle na délku pozemku. Přitom je nutné dbát, aby na sebe jednotlivé pásy navazovaly co možná nejtěsněji, aby se však zároveň nepřekrývaly. Další řady je ideální pokládat tak, aby na sebe nenavazovaly mezery mezi nimi. Dá se tedy říci, že se jednotlivé pásy pokládají jako cihly, přes spáry. Přebytečné části na okrajích a v rozích se odřezávají. Při pokládce se nedoporučuje na koberec šlapat, proto je dobré mít po ruce nějaké širší prkno. Následně se koberec uválcuje šikmo ke směru položených drnů.
Nepodceňujte správnou údržbu
Položený travní koberec je nutné pravidelně zavlažovat. Hlavně po pokládce se za horkých dní opomenutá zálivka nemusí vyplatit. Čerstvě položený travní koberec je možné sekat nejdříve za týden, kdy dosahuje výšky okolo 7 cm. Zkracuje se však maximálně po celé období o 1/3 své délky, tedy o 2 až 5 cm. S hnojením začínáme po 3 až 4 týdnech. Pokud si chcete zachovat zelený a krásně hustý trávník, sečením a zálivkou to nekončí. Správná výživa v pravý čas je alfou a omegou zdravého trávníku. Zatímco na jaře trávník žádá hnojiva s převahou dusíku, na podzim je vhodnější draslík. V létě je ideální poměr dusíku a draslíku 1:1. Určitě se vyplatí používat speciální granulovaná hnojiva, která působí dlouhodobě. Ta trávníku dodávají živiny až po dobu deseti týdnů.
Záleží už jen na vás, zda si pokládku budete provádět sami, nebo si na vše zjednáte firmu. Pokud se rozhodnete pro pokládku svépomocí, jisté je, že se přípravě základní plochy nevyhnete, což je z celé části zakládání trávníku práce nejnáročnější. A pokud se ptáte na cenu, je třeba říct, že to je snad jediná nevýhoda trávníkových koberců. Za 1 m2 zaplatíte zhruba okolo 120 až 150,- Kč. Tato cena je však pouze orientační; travní koberec vyjde až na pětinásobek ceny oproti klasice. Položíte-li si ho však svépomocí, ušetříte téměř polovinu z částky, kterou byste firmě museli zaplatit za úpravu terénu a pokládku (pokud však svou práci do ceny nezapočítáte). Je samozřejmě na zvážení, zda tuto práci nesvěřit profesionálům s bohatými zkušenostmi, aby byl výsledek stoprocentní.