zobrazit 5 fotek Střecha je jednou z nejdůležitějších částí domu, protože nejen spoluvytváří celkový estetický dojem domu, ale zároveň zaručuje velmi podstatným dílem kvalitu bydlení. Střechy z bitumenových šindelů splňují oba tyto nároky, a tak není divu, že se na stále více střechách objevují šindele. Argumenty pro jejich použití hovoří jasně...
Další důležitou předností šindelů je široká paleta vzorů, barev a designů. Šindele IKO nabízejí více než 65 různých barevných a designových kombinací, ze kterých si vybere i nejnáročnější klient. Největší obliby u zákazníků se v minulém roce těšil laminovaný šindel typu Cambridge, především díky laminované struktuře šindele, 8 různým barevným kombinacím a dostupné ceně.
Společnost IKO, jako jediný vertikálně integrovaný výrobce šindelů, zpracovává samostatně všechny strategické suroviny pro výrobu šindelů. Ve všech svých výrobních závodech má IKO zařízení na oxidaci bitumenu, těží a barví posypový granulát, jejichž prostřednictvím dosahuje skvělých parametrů, pokud jde o stálobarevnost a vzhled šindelů. IKO vyrábí svou vlastní nosnou sklenou vložku a disponuje největším výrobním zařízením svého druhu ve světě. Vertikální integrace zaručuje maximální kontrolu kvality všech použitých materiálů a výrobních procesů. Zákazníci IKO obdrží jen ty nejkonzistentnější a nejkvalitnější šindele na trhu.
Proč ventilovat šindelovou střechu?
Pokud se šindelové střechy neventilují, teplota pod nimi vzrůstá. V důsledku toho stárne střešní konstrukce mnohem rychleji a současně vzniká pod střechou vlhký a pro život nezdravý vzduch. Odvětráním střechy se sníží teplota jak šindelové střechy, tak prostoru přímo pod ní, čímž se odstraní negativní vlivy na střešní konstrukci a zabrání se akumulaci vlhkosti v půdních prostorách.
Ventilací se vyrovná teplota vně i uvnitř střechy. Střešní konstrukce bude potom schopna odolávat náhlým změnám teplot. Především pak těm, které vznikají v důsledku letních bouří. Odvětrání střechy představuje také prevenci ledových bariér. Ledové bariéry jsou důsledkem soustavného mrznutí a tání sněhu v důsledku toho, že teplo unikající střešním záklopem je zadržováno v oblasti podhledů zmrzlou břečkou. Pokud dojde ke vzniku ledových bariér, může dojít velmi jednoduše k vniknutí vody do střechy.
„Vyvážený ventilační systém“, který je klíčem správného odvětrání střechy, umožňuje unikání tepla a vodních par ze střešního systému. Vzduch musí mít možnost volně cirkulovat mezi izolací a přibitým střešním záklopem, od okapů k hřebenům. Tím se prodlouží životnost vaší střechy, zvýší se komfort bydlení a upraví se vlhkost v domě, což povede k nižším účtům za služby, protože sušší izolace bude lépe fungovat.
Vyvážený systém: Klíč ke správné střešní ventilaci.
Nejdůležitějším faktorem u střešní ventilace je požadavek 'vyváženého systému'. Znamená to, že každý cm2 odváděného vzduchu musí být vyvážen nasáním stejného množství vzduchu u okapů.
Vyvážený systém zajistí, že se z podkroví odvětrá škodlivé teplo a vlhkost, což povede k ochraně střechy před předčasným zastaráváním a uchrání střechu před nákladnými opravami. Pokud má střecha řádně vyvážený systém, vzduch proudí od okapů z dolní části podkroví k jeho vrcholu a vytlačuje přirozeným proudem teplo a vlhkost, přičemž se využívá tlak vzduchu, termický efekt a difúze.
Pokud dojde k narušení rovnováhy v tomto systému a čistý volný prostor odvětrání (NFA) u hřebene je větší než u okapu, může vzniknout obrácené proudění vzduchu, které bude mít opačný účinek než požadujeme. Vzduch bude proudit z vrcholu domu a bude se tlačit dolů k okapům. V důsledku toho nebude teplo a vlhko moci unikat a do domu bude nasáván další vzduch a vlhko.
Výpočet čistého volného prostoru odvětrávacích průduchů
Vzduchová mezera mezi izolací a střešní krytinou musí být 4 až 6 cm. Vzduch by měl proudit dovnitř z dolní části střechy (okapy) a odcházet horní částí střechy (hřeben). Proudění vzduchu mezi okapovými a hřebenovými odvětrávači musí být bez překážek (tvořených izolací nebo krovy), aby se zajistila příčná ventilace. Celkový požadovaný čistý volný prostor (NFA) odvětrávacích otvorů je funkcí izolované střešní plochy (P) a sklonu střechy.
Příklady střešních konstrukcí
Ventilace by se měla rozdělit rovnoměrně mezi počet odvětrávačů u okapů a v hřebenech. Příklad: P = 120 m2; Sklon střechy = 35°; NFA Armourvent®Multi = 275 cm2/m
Celkový požadovaný NFA odvětrávacích otvorů: 120÷300 = 0,4000 m2 = 4000 cm2
Minimum běžných metrů průduchů požadovaných po celé střeše: 4000/275 = 14,54 m
Běžné metry průduchů v hřebeni: 14,54÷2 = 7,27 => 7,50 m.
Běžné m průduchů u okapů: 14,54÷2 = 7,27 => 7,50 m
Sklon střechy Požadovaný NFA odvětrávacích otvorů 15°- 40° P÷300 41°- 85° P÷600
POZNÁMKA: Střechy s parotěsnými zábranami vyžadují o 40% nižší ventilaci. V některých regionech (horské oblasti, pobřeží) mohou platit zvláštní stavební předpisy.
- ARMOURVENT® MULTI ARMOURVENT® MULTI PLUS Rozměry 6 m x 22,80 cm 6 m x 28,50 cm - Monarch Monarch-Diamant - Armourglass (Victorian) Diamant-(Shield) - - ArmourShield - - Superglass (-Biber) - - BiberShield - - Marathon Ultra (Cambridge) Sklon střechy 15°- 60° 15°- 60° Plocha odvětrání 275 cm2/m 275 cm2/m
Šindelové střechy IKO zaručují maximální užitnou hodnotu a designovou nabídku za velice výhodných podmínek.
Více o šindelích se dozvíte na www.iko.cz