Nezapomínejte na stín v zahradě
Nejen stínění interiéru je důležité, ale také stín v zahradě. Nejenže si v něm můžeme ulevit my sami, ale též mnohé rostliny a živočichové. Jak vytvořit stín v zahradě?
Vítejte na naší webové stránce věnované půdokryvným dřevinám! Zde najdete užitečné rady, tipy a návody, jak tyto rostliny správně pěstovat a ošetřovat. Ponořte se do světa zeleně a objevte s námi fascinující svět půdokryvných dřevin prostřednictvím našich zajímavých článků.
Nejen stínění interiéru je důležité, ale také stín v zahradě. Nejenže si v něm můžeme ulevit my sami, ale též mnohé rostliny a živočichové. Jak vytvořit stín v zahradě?
K tradičním venkovským chalupám budeme určitě volit jinou rostlinnou skladbu než k moderní dřevostavbě, tedy pokud ta vůbec bude nějakou předzahrádku mít. Obvyklé to již dnes nebývá a možná je to i škoda. Jaké rostliny vybrat?
Na jaře okrasné dřeviny vykvetou, brzy odkvetou a je po kráse. O těch ovocných nemluvě. Ale pozor, existuje i mnoho druhů keřů, které nás potěší svými květy po celé léto. A nejen nás, především také hmyz.
Výsadba okrasných záhonů je tou nejpříjemnější částí budování zahrady. Přinášíme vám tipy jak na to?
Mulč, pravidelné rytí a zapravování hnojiva a nebo travní porost či jiné půdokryvné rostliny. Názory na ošetřování půdy okolo ovocných stromů se různí a mnozí dokonce nechtějí dělat vůbec nic, tedy kromě sekání pěstěného trávníku a nebo lučního porostu.
Při zakládání nových zahrad, rekonstrukci či postupném zvelebování těch stávajících se dopouštíme mnoha zbytečných chyb. Navíc ne vše dovede každý realizovat vlastními silami. Výčtu běžných chyb přitom vévodí špatný odhad vlastních možností. A to jak finančních, tak času, který můžeme zahradě věnovat. Není nic horšího, než si ze zahrady udělat ocelovou kouli, kterou si uvážeme řetězem k noze.
Osazovací plán zahrady řeší rozvrhnutí výsadby rostlin a jejich možné kombinace – ne všechny rostliny se vedle sebe snáší, mnohé mají i různé nároky na půdu a zavlažování.
V každém z nás je z minulosti zakořeněná jakási nechuť k využívání betonu v zahradě. Převládá názor, že nehezký vzhled a šeď betonu narušují zbytečně zeleň a do zahrady proto nepatří.
Proč ale beton nevyužít, když má řadu vynikajících vlastností, jako je mrazuvzdornost, vysoká pevnost a odolnost proti vodě i mechanické námaze?
Jedno mají všechny společné, záplavu nádherně žlutých květů, ovšem výraz zlatý déšť je pouze pojmem lidovým. Dokonce označuje i konkrétní sexuální praktiku, ale to již odbíháme z říše rostlinné, takže zpět. Správně jde totiž o štědřence a zlatice.
Máte svažitý a nebo terasovitý pozemek a hledáte způsob, jak zpevnit a zatraktivnit svah? Vždyť právě svažitost dodává zahradám na atraktivitě a proto se najde i dlouhá řada vhodných rostlinných druhů.
Jehličnany, jinak též conifery (lat., aj.), patří mezi neodmyslitelnou součást okrasných výsadeb, ale i živých plotů. Kam jehličnany patří? Jak je v zahradě použít?
Ořešák královský (resp. vlašský) je skutečným králem mezi ovocnými stromy. Jak jej vypěstovat a jakou vybrat odrůdu?
Jaké keře se hodí k výsadbě na stanoviště, kam se přímé sluneční paprsky nedostanou, nebo jen málo? Kterým se zde bude dařit, dobře porostou a vykvetou?
Živý plot do zahrady? Hodí se do každé - i té pevně oplocené, i pouze k oddělení části zahrady, i jako přechod zahrady do volné přírody.
Někdo nechce o svažité zahradě ani mluvit, jiný takový pozemek vyloženě vyhledává, protože zná jeho přednosti. Na svažitém pozemku prostě lze kouzlit a to nevídaně.
Svatolína tvoří jemná květenství, která pak suchá zdobí záhony i na podzim a v zimě. Říká se jí také bavlněná levandule a skutečně vypadá báječně právě vedle levandulí. A báječně i voní.
Zahrada, ve které je zabudované zajímavé schodiště, je obohacena o další rozměr.
Listopad je dobou posledních podzimních výsadeb. A stále ještě je co vysazovat, ale i vysévat, počínaje dřevinami a jarními květinami a konče česnekem a ozimy.
Živý plot je vždy vynikajícím řešením zajištění soukromí i ochrany pozemku, tedy zabránění nežádoucímu vstupu na něj. A je již méně podstatné, zda zvolíme kombinaci i s jiným způsobem oplocení (např. s pletivovým) a nebo si necháme narůst natolik hustý a neprostupný živý plot, že bude překážkou lidem i zvířatům. Co nás však u živých plotů zajímá nejvíce, je rychlost růstu dřevin a tedy rychlost vytvoření neprostupné bariéry.
Předností půdokryvných rostlin je mnohem více než jen schopnost nahrazovat trávníky. Předně zastíní půdu a udrží v ní více vody, což prospěje jim samým i vyšším dřevinám, stromům i keřům.