Hospodařte s vodou na svém pozemku
Šetrnost se při využívání přírodních zdrojů vždy vyplatí. A o čem jiném by mělo toto pravidlo platit nejvíce než o životadárné vodě.
Vítejte na naší webové stránce věnované tématu vydatnosti studny. Zde najdete užitečné rady, praktické tipy, podrobné návody a zajímavé články, které vám pomohou lépe porozumět tomuto důležitému aspektu vodního zdroje. Přidejte se k nám a objevte, jak zvýšit a udržet vydatnost vaší studny.
Šetrnost se při využívání přírodních zdrojů vždy vyplatí. A o čem jiném by mělo toto pravidlo platit nejvíce než o životadárné vodě.
V dnešní době nás zajímá hlavně to, že studna ušetří peníze za vodu. A jako každá investice vlastní studna samozřejmě také zvedne hodnotu nemovitosti.
Obyčejná voda, přitom základ veškerého života a drahocenná kapalina s mimořádným ekonomickým významem. Tekutina, bez které bychom nebyli ani my a která z větší části tvoří i naše těla. Kdo má vlastní zdroj užitkové a ideálně pak pitné vody, má vyhráno. Kdy se však vyplatí na svém pozemku vrtat či kopat studnu a kdy nikoli?
Rychlým způsobem, jak získat pitnou vodu, jsou vrty. Nadále se však budují třeba i studny kopané.
Pokud udeří vlna veder, začne ubývat vody i ve vaší studni. Výše její hladiny totiž odráží hydrogeologické poměry na celém území, takže žádné lokální zázračné řešení k dispozici není.
Čistá voda je nejpřirozenějším nápojem, který splňuje potřeby našich těl a nezatěžuje trávení. V jakých hloubkách můžeme dnes na našem území čerpat kvalitní podzemní vodu? Je vůbec ještě možné takovou vodu čerpat ze studní kopaných (do 15 metrů), nebo musíme studně zásadně vrtat? A jak je to se studnami a legislativou?
Dobrý den, můj dotaz se týká studny, kterou má moje matka na svém pozemnku. Dnes ráno ji přišlo oznámení o zahájení vodoprávního řízení za užívání podzemní vody. Oznamovatelem byl místně příslušný stavební úřad. Matka má za studnu řádně zaplaceno, ale nejsem si jistý, zda studna, když ji před 20 lety otec, který je již mrtev, svépomocí stavěl, byla stavebním úřadem povolena. Nicméně jsme při užívání podzemní vody k zalévání zahrady vycházeli z ust. § 88 odst. 2 z.č. 254/2001 Sb. ve kterém se píše, že poplatek se neplatí za skutečný odběr podzemní vody z jednoho vodního zdroje menší nebo rovný 6000 m3 za kalendářní rok nebo menší nebo rovný 500 m3 v každém měsíci. Skutečné množství podzemní vody odebrané k zalévání zahrady nepřevýší měsíčně 100 m3 vody. Prosím tedy o názor, zda je studna "černou stavbou", hrozí-li mé matce pokuta za neoznámení stavby, čí je lhůta institutu černé stavby po 20ti letech již vydržena. A dále zda hrozí mé matce postih ve správním řízení, resp. vodoprávním řízení za užívání podzemní vody. Za odpověď velice děkuji, s pozdravem Mgr. Luboš Oujezký
Pokud jde o zákon č. 254/2001 Sb., pak Vámi uváděné limity jsou uvedené v § 88, týkají se pouze povinnosti platit poplatky, a v § 10, kde…