Podcast

Sdílení elektřiny? Posílejte si ji na chalupu. Komunitní energetika ale otevírá cestu k fotovoltaice i panelákům

Věnujme se malé energetické revoluci, kterou je komunitní sdílení elektřiny. Náš hostitel, průkopník fotovoltaiky Jaroslav Šuvarský nám odpoví na ty nejčastější dotazy, které nás k tématu napadají. Jak vypadá sdílení v režimu aktivního zákazníka a jak funguje energetická komunita v bytovém domě, SVJ nebo v obcích? Začaly už být výhodné montáže fotovoltaiky na panely? Jak je na tom vlastně trh po proběhlém solárním boomu? Pořád se vyplatí FVE, nebo už je po všem? Existují ještě nespolehlivé firmy, se kterými mělo problém tolik lidí? Poslechněte si náš podcast.

Podcast

Hydroizolace v praxi. Jak bránit stavbu a bydlení před vlhkem pomocí stavební chemie

Izolace proti vlhkosti je problematika, kterou určitě chcete řešit prevencí. Pokud si stavbu, suterén, balkon nebo sklepní prostory nezajistíte hned, vyjde většinou draho. O tom, jakou stavební chemii použít u rodinných domů, bytů, ale i dalších staveb, o hydroizolaci, sanaci i odvětrání konstrukcí jsme si povídali s Ing. Zdeňkem Vávrou – autorizovaným inženýrem pro zkoušení a diagnostiku staveb.

Podcast

Pořizujeme tepelné čerpadlo. Co musíme vědět? A jaké TČ vybrat?

Nachystejte se ještě před tím, než sáhnete do peněženky: Co byste měli vědět o domě, do kterého chcete tepelné čerpadlo pořídit? Víte, že rozhoduje stáří budovy, druh oken a kvalita vody? Jak využít dotace NZÚ? A bude vaše TČ monoblok, split nebo all-in-one? Že tak úplně nerozumíte? O důvod víc poslechnout si tuhle epizodu, kde si o tepelných čerpadlech povídáme s Ing. Terezou Urbánkovou ze společnosti CIUR.

Podcast

Staré odrůdy ovocných dřevin

Dnešní epizoda, kterou připravil Petr Pojar, bude věnována starým odrůdám ovocných dřevin. Proč je vůbec neměli zatracovat bychom a jaké bonusy nám přinesou?

Podcast

Kořenová čistička ušetří až 50 % spotřeby pitné vody. Jaké má klady a limity? A jak ještě přirozeně pracovat s vodou?

Vyplatí se kořenovka? Jak dlouho vydrží fungovat? A nebude mi to u domu smrdět a lákat komáry? Jak vlastně funguje kořenová čistička? Jak si zahradní jezírko samo čistí vodu? A co je to vlastně mokřadní střecha? Na tyhle a mnohé další otázky nám v této epizodě odpoví Michal Šperling, zakladatel sdružení Kořenovky.cz, který se zabývá navrhováním a stavbou kořenových čistíren, mokřadních střech, fasád a záhonů, ale také přírodních koupacích jezírek.

Podcast

Rekonstrukci koupelny pečlivě promyslete. Stejně jako koupelnu novou. Jak na to?

Koupelna je zásadní místnost vašeho domova. Pokud je na ní něco špatně, bude vám to vadit doslova každý den. Proto je potřeba dobře naplánovat koupelnové vybavení, jeho rozvržení i design. O tom jak rekonstrukci nebo výběr nové koupelny hladce zvládnout si povídáme s designérkou Markétou Hlochovou ze společnosti Keraservis. 

Podcast

Inspekce nemovitosti odhalí i skryté vady domu nebo bytu a ušetří moře starostí

Kupujete byt nebo dům? Nebo už jste koupili? Jak poznáte, že je nemovitost v dobrém stavu? Inspektor nemovitostí to umí. Najde skryté problémy, i takové, které se projeví až časem. Pomůže vám při jednání s realitním makléřem i s reklamací skrytých vad.Co všechno inspektor umí a na co se vám jeho služby mohou hodit? Na co si při výběru nového domova dát obzvlášť pozor? To nám poví host podcastu Petr Vencl, předseda Asociace inspektorů nemovitostí.
 

Podcast

Obnova trávníku po letních vedrech

Dnešní epizoda, kterou připravil Petr Pojar, bude věnována obnově trávníku po letních vedrech. Jaké děláme v létě nejčastější chyby, jak je napravit a jak zlepšit kondici trávníku po létě?

Podcast

Kopřivová jícha a její zázračné účinky na rostlinstvo

Dnešní epizoda, kterou připravil Petr Pojar, bude věnována něčemu smrdutému, ale nadmíru užitečnému, přitom až geniálně jednoduchému. Kopřivové jíše, která hnojí na list i ke kořenům rostlin, odpuzuje hmyzí škůdce a zároveň je zálivkou. Připravovat si ji přitom můžeme zcela zdarma po celou zahradní sezónu. Dokud je dost kopřiv a jiných bylin, můžeme mít jíchy, kolik chceme.

Podcast

Vlky, tedy kmenové (neboli pňové) výladky

Dnešní epizoda, kterou připravil Petr Pojar, bude věnována vlkům, tedy kmenovým (neboli pňovým) výmladkům. Proč je nesmíme řezat, ale naopak musíme nejlépe v červnu a červenci vytrhávat? Jak je poznáme?

Podcast

Kolik vody a peněz vám zbytečně proteče v koupelně? Zastavme to! Máme pár tipů

Jak zastavit plýtvání vodou v koupelně a ušetřit někdy i tisíce korun ročně. Spolu s Ing. Petrem Čechem ze společnosti LAUFEN CZ vám představíme praktické tipy a inovativní technologie, které vám pomohou snížit spotřebu vody. Zjistíte, jaké produkty vám mohou ušetřit peníze i to, jaké má úspora vody širší dopady na životní prostředí.

Podcast

Zabezpečení domova: Trendem je kombinace mechanických a elektronických prvků. A co ještě?

Poslechněte si, jak správně zabezpečit své bydlení a majetek. S naším hostem, Tomášem Pospíšilem z Klíčového centra probereme nejnovější technologie a praktické tipy, jak ochránit svůj domov, auto a další cennosti. Zjistíme, jaké kroky podniknout pro prevenci krádeží, na co si dát pozor při výběru dodavatele a jaké jsou aktuální trendy v zabezpečení. Je toho opravdu dost a je to důležité, tuhle epizodu nevynechejte!

Podcast

Vzduchotěsnost budov. Proč je důležitá pro energetické úspory, ale i pro zdraví obyvatel domu?

Vzduchotěsnost budovy má obrovský dopad na kvalitu našeho života a bydlení. Nejde jenom o energetickou náročnost budov, ale i o zdraví. Proč? To nám přišel vysvětlit Ing. Jiří Kasal ze společnosti CIUR. Proč jsou netěsné stavby problém? Jak to, že se ve vzduchotěsném domě neudusíme? Jaké technologie se aktuálně používají při stavbách? A proč musí být pasivní dům vždy vzduchotěsný? Kolik stojí Blower door test a jak často je třeba ho dělat?

Podcast

Doživotní záruka na zdivo: stavební revoluce, nebo jen marketing?

Doživotní záruka na zdivo? To zní jako lákavá nabídka, ale co to vlastně znamená? Jsou vůbec zděné domy pořád aktuální, nebo jim zvoní hrana? Jak se vyvíjí stavební materiály, jako například malta? Na tyto a mnoho dalších otázek nám odpoví Ing. Petr Porubský, náš dnešní host ze společnosti HELUZ. Ten nás navíc seznámí s aktuálním vývojem stavebního a realitního trhu, takže rozhodně doporučujeme si tento díl poslechnout!

Podcast

Speciál o zateplení č. 2: O zateplení střech, historických fasád a taky o zelených střechách

V druhém dílu našeho speciálu se podíváme na zateplení střechy. Jak zateplit různé druhy střech, aby to stálo za to? A jak na zelené střechy, velký trend dneška? Nezůstaneme ale jenom u střech, ale dotkneme se také rekonstrukcí a zateplování historických objektů. O tom všem nám přišel povídat Martin Trešl ze společnosti Austrotherm CZ, která je předním evropským výrobcem tepelné izolace.

Podcast

Výsevy rychlených rostlin, klíčivost semen a padání klíčních rostlin.

Dnešní epizodu věnujeme ⁠březnu v zahradách⁠. Konkrétně jedné prastaré vychytávce, díky které si vtipně a mistrně uspíšíme začátek zahradní sezóny, totiž pařeništi. V teplíčku nám tady naše rostlinky vyklíčí a přečkají chladnější období. A dokonce i prvních sklizní se dočkáme o poznání dříve, třeba raného salátu a ředkviček.

Podcast

Přesazování pokojových rostlin na konci zimy

Proč je nejlepší přesazovat pokojovky právě na konci zimy, když ještě odpočívají? Právě proto, že rostliny ještě hibernují a přesazování tak lépe snášejí. Poslechněte si novou epizodu a zjistěte, jak na to!