Bylinky pěstované v interiéru
Dnešní epizoda bude věnována bylinkám pěstovaným v interiérech: nejčastěji na vnitřních okenních parapetech.
Nový podcast o všem, co vás zajímá a co nesmíte propásnout v oblasti stavby, bydlení a zahrady. Čeká vás stavba či rekonstrukce domu? Chcete zrekonstruovat byt, nebo jen načerpat inspiraci, jak ho útulně a prakticky zařídit? Nebo máte chatu, zahradu, milujete přírodu a chcete radu, inspiraci, na co se v daném období připravit? V tom případě jste tady správně a informace můžete dále čerpat i na našem webu ceskestavby.cz.
Dnešní epizoda bude věnována bylinkám pěstovaným v interiérech: nejčastěji na vnitřních okenních parapetech.
Dnešní epizodu věnujeme vánočním stromkům. Řezaný, umělý, nebo živý v květináči? Jak pečovat o živé vánoční stromky v mobilních nádobách a které řezané stromky vydrží nejdéle? Je volba umělého stromku vůbec dobrým nápadem? Epizodu připravil Petr Pojar, čte Akram Georgi.
Udržitelnost, uhlíková neutralita, klimatická změna. I tato témata hýbou stavebnictvím. A nejde jen o nízkoenergetické bydlení, ale také o samotný proces výstavby a výroby stavebních materiálů. O tom, jak na tyto výzvy reaguje velká betonářská společnost, nám přišel říct Vesselin Barliev ze společnosti CEMEX Czech Republic.
Pohodlně se usaďte a přiložte do ohně. Cítíte to sálavé teplo? Slyšíte praskání plamenů? Tak to jste tady správně: dnešní epizoda se bude věnovat topení v kamnech.
„Jedna z nejdůležitějších věcí a zároveň ta nejtěžší je opravdu si zařizování svého bydlení užít,“ říká interiérová designérka Iva Šmídová. V této epizodě si povídáme s návrhářkou interiérů Ivou Šmídovou. Zajímá nás, jak vtisknout svému obydlí duši, útulnost a pocit opravdového domova.
Dnešní epizoda bude věnována listopadu v zahradách. Konkrétně se zaměříme na řez keřů s drobným ovocem, který je třeba provádět po odplození. Tedy obvykle od září do listopadu. Platí, že dokud nezačne mrznout, nemusíme se řezu bát. Co vyžadují maliníky, ostružiníky, angrešty, rybízy, ale i borůvky a brusnice právě na podzim, aby příští rok zase bohatě plodily?
Modulární domy slibují revoluci v oblasti architektury a bydlení. Přinášejí možnost přizpůsobit naše domovy tak, aby lépe vyhovovaly našim potřebám a životnímu stylu. Jaké jsou skutečné výhody modulových staveb? Hodí se jako bydlení pro rodinu? Mají i nějaké nedostatky? To vše nám prozradí Honza Bednář, který takové domy staví už 10 let.
Pochozí sklo už nenajdete jen na honosných korporátních budovách, ale také ve školách, bytovkách i rodinných domech. Pochozí světlíky jsou totiž nejen vysoce atraktivní, ale také vnášejí denní světlo do interiéru, čímž šetří peníze i psychiku jeho obyvatel.
Bioklimatická pergola. Trochu záhadný název označuje chytrou pergolu, která mění své vlastnosti podle počasí nebo vašeho přání. Když pálí slunce, tak stíní. Když prší, chrání před deštěm. Když fouká, chrání před větrem. Když je potřeba světlo, otevře se nebi. Jak to funguje? Co všechno taková pergola umí? Kolik stojí a na co si dát při nákupu pozor? To vše a mnohem více zjistíte v našem podcastu.
Když vypustíte vanu, s teplou vodou odejde i energie, kterou jste na její ohřev spotřebovali. S rekuperací odpadní vody ji můžete znovu použít. Podle Ing. Michala Zezulky z AKIRE tak můžete snížit energetickou náročnost vašeho bydlení o desítky procent a ušetřit slušné peníze. Jak to všechno funguje? Poslechněte si náš podcast.
Dnešní epizoda bude věnována září v zahradách, konkrétně dozrávání plodové zeleniny a triků, jak její vegetaci prodloužit. Zaměříme se i na jedy v plodové zelenině, jejichž výskyt je právě na konci sezóny typický. Dobrým příkladem jsou třeba nezralá rajčata.
Staré nápojové kartony dávají materiálu zajímavé vlastnosti.
Jak se z recyklovaných nápojových kartonů vyrábí stavební materiál? A jak se dá inovativně využít třeba u vás doma? Poslechněte si, jak se z odpadních tetrapaků stávají revoluční stavební a nábytkářské desky, které mají jedinečný design, vysoký útlum hluku, žádné přidané chemikálie, šetří přírodu a jsou opakovaně recyklovatelné.
Dnešní epizoda bude věnována srpnu v zahradách.
A srpen, to jsou především jahody. Ano, slyšíte správně, jahody, tedy jahodníky. Jelikož právě v srpnu zakládáme jejich budoucí bohatou úrodu. Posklizňová péče o jahodníky a jejich vegetativní množení jsou v srpnu klíčové, stejně důležité jako jarní hnojení, okopávání a bohatá zálivka.
Zahrádkářský bonusový podcast s Petrem Pojarem na téma: Červenec v zahradě, čte Akram Georgi
Dnešní epizoda bude věnována červenci v zahradách. Vlastně pardon, celému roku s výjimkou zimy. Řeč totiž bude o mšicích potažmo i jiných škůdcích a neduzích našich zahrad. A vlastně o marném, až biblickém boji s nimi.
Tepelné čerpadlo je účinný a energeticky nenáročný způsob vytápění. S odborníkem Jiřím Polívkou z AC Heating prozkoumáme rozličné typy tepelných čerpadel, jejich výhody a poradíme, jak je vybrat pro konkrétní typy domů. Zaměříme se také na aplikace v bytových domech a diskutujeme o dopadech současných trendů v cenách energií. Poslechněte si, jak může tepelné čerpadlo přispět k větší energetické nezávislosti vašeho domu.
Chystáte se stavět nebo rekonstruovat? Potřebujete poradit s výběrem oken a izolačních skel? V novém dílu podcastu ČESKÉSTAVBY.cz se věnujeme právě tomuto tématu. Naše otázky směřujeme k odborníkovi na skleněné konstrukce, Martinu Najmanovi ze společnosti HELUZ IZOS. Zjistěte odpovědi na otázky jako: Co je to izolační sklo a jak funguje? Jaký je význam oken pro spotřebu energie? Jaké typy izolačních skel existují a jak se liší? Je možné na izolační skla získat dotace a kolik s nimi vlastně můžete uspořit?
Dnešní díl věnujeme ekotextiliím - netkaným textiliím z přírodních surovin, které jsou skvělou alternativou k plastovým textiliím a agrotextiliím. Prozkoumáme jejich výrobu, vlastnosti, použití a přínosy pro životní prostředí. Poslechněte si, jak může tato plně kompostovatelná a udržitelná technologie přispět k ochraně vaší zahrady před plevelem, erozí a nakonec posloužit jako biologické hnojivo.
Možnosti polykarbonátu ve stavebnictví jsou široké, sahají od střešních systémů po skleníky a pergoly. Zjistěte, jaký vliv má na estetiku, trvanlivost a údržbu budov a dalších konstrukcí. A víte, jaký je rozdíl mezi polykarbonátem a plexisklem? Jak se liší čínský nekvalitní polykarbonát od toho kvalitního? To vše se dozvíte v našem podcastu s Honzou Hrubým.
Představte si, že vybíráte dodavatele FVE, tepelného čerpadla a jiných technologií na základě skutečných zkušeností zákazníků. Přesně tak funguje Refsite, nezávislý nástroj pro hodnocení a výběr stavebních a energetických firem. Proč funguje ještě líp než recenze Google? To nám přišel říct zakladatel služby Petr Kotek.
Dnešní epizoda bude věnována červnu v zahradách. A když červen, pak se dříve dělávala první senoseč, tedy sekání lučních porostů, vlastně prapůvodních obdob dnešních trávníků. Kdekdo dnes totiž stále ještě sní o trávníku anglickém, zatímco ekologové již dávno burcují a nabádají lid k návratu k porostům lučním. Jenže ono to ani s tím anglickým trávníkem není až tak jednoduché, do typické, divočeji vyhlížející přírodní anglické zahrady, se totiž vůbec nehodí, leda na golfová a fotbalová hřiště. Proč se typický anglický trávník natolik liší od anglických zahrad? Může zato vynález žacího stroje, tedy vřetenové sekačky na trávu! Samozřejmě v červnovém podcastu nezapomeneme ani na Karla Čapka, který měl se svým trávníkem také značné starosti a zřejmě si pořídil i pověstnou vřetenovou sekačku. Ostatně jeho vlastní zahrada se blížila kříženci mezi zahradou českou, japonskou a anglickou.
Jak vybrat správný typ klimatizace? Jak správně klimatizovat více místností? A jak často klimatizaci servisovat? Tohle všechno a ještě pár tipů navíc zjistíte při poslechu našeho podcastu.
Stavíte pouze jednou v životě a hotový dům už nelze změnit. Stavte ho tedy pořádně. Tímto způsobem lze shrnout hlavní myšlenku nové iniciativy Smysluplný celek společnosti HELUZ. Stavebníky v ní nabádá k tomu, aby projekt plánovali komplexně a kromě cen zvažovali další parametry. Například energetickou náročnost stavby, nutnost dodatečných oprav nebo její ekologickou stopu.
Dnešní epizoda bude věnována květnu v zahradách. Tedy jedné z nejdůležitějších květnových činností, která obvykle propukne sotva se krajinou proženou ledoví muži – přesazování teplomilnějších rychlených rostlin do zahrady, ale i na naše balkóny, terasy, pergoly a venkovní okenní parapety. Poradíme vám také, jak preventivně zakročit vůči houbovým chorobám, opět navážeme na Čapkovu knihu fejetonů Zahradníkův rok a lehce se dotkneme májových zvyků, které s přírodou jaksi souvisí.
Zatravňovací dlažba zpevní povrch a přitom zachová zeleň? Jak si vybrat zatravňovací dlažbu, abyste měli co nejvíc zeleně? Jak vlastně dlažba funguje a co vydrží? Která dlaždice odebírá rostlinám vodu? A u které si připlatíte za dopravu? Kam všude můžete zatravňovací dlažbu umístit a jak postupovat při pokládce? To všechno se dozvíte v této epizodě našeho podcastu o bydlení, stavbě a zahradách.
Je bateriové úložiště vhodné i pro váš dům? O možnostech a limitacích skladování elektřiny nejen z FVE. Vyplatí se investice do „domácnosti na baterku“?
Jaká je životnost baterií? Jaká je jejich kapacita? Jak mohou bateriová úložiště snížit účty za elektřinu? Jaké jsou možnosti jejich využití včetně kombinace s fotovoltaikou nebo větrnými elektrárnami? Jak probíhá instalace nových a likvidace starých baterií? Jak se vyvíjí úložiště v Čechách a jak se využívají nejen v domácnostech, ale třeba v průmyslu?