Obnova trávníku po letních vedrech
Dnešní epizoda, kterou připravil Petr Pojar, bude věnována obnově trávníku po letních vedrech. Jaké děláme v létě nejčastější chyby, jak je napravit a jak zlepšit kondici trávníku po létě?
Nový podcast o všem, co vás zajímá a co nesmíte propásnout v oblasti stavby, bydlení a zahrady. Čeká vás stavba či rekonstrukce domu? Chcete zrekonstruovat byt, nebo jen načerpat inspiraci, jak ho útulně a prakticky zařídit? Nebo máte chatu, zahradu, milujete přírodu a chcete radu, inspiraci, na co se v daném období připravit? V tom případě jste tady správně a informace můžete dále čerpat i na našem webu ceskestavby.cz.
Dnešní epizoda, kterou připravil Petr Pojar, bude věnována obnově trávníku po letních vedrech. Jaké děláme v létě nejčastější chyby, jak je napravit a jak zlepšit kondici trávníku po létě?
Dnešní epizoda, kterou připravil Petr Pojar, bude věnována něčemu smrdutému, ale nadmíru užitečnému, přitom až geniálně jednoduchému. Kopřivové jíše, která hnojí na list i ke kořenům rostlin, odpuzuje hmyzí škůdce a zároveň je zálivkou. Připravovat si ji přitom můžeme zcela zdarma po celou zahradní sezónu. Dokud je dost kopřiv a jiných bylin, můžeme mít jíchy, kolik chceme.
Jak jsme na tom se zahradničením? Chtějí ještě mladí zahradničit? Jaké jsou nové trendy a technologie pro zahradu, jaká zahradní technika právě frčí? O tom jsme si povídali s Janu Slepičkovou, která pracuje pro značky jako Husqvarna nebo Gardena a má o tomto svérázném fenoménu dokonalý přehled.
Dnešní epizoda, kterou připravil Petr Pojar, bude věnována vlkům, tedy kmenovým (neboli pňovým) výmladkům. Proč je nesmíme řezat, ale naopak musíme nejlépe v červnu a červenci vytrhávat? Jak je poznáme?
Dnešní epizoda, kterou připravil Petr Pojar, bude věnována jedlým balkónům, čili pěstování zeleniny a bylinek na malých plochách našich balkónů a lodžií. Co všechno se dá vypěstovat na malém prostoru balkonu? Je toho dost. Poslechněte si náš podcast.
Dnešní epizoda, kterou připravil Petr Pojar, bude věnována jílovité půdě a možnostem její přeměny v zahradě na výživnou, vzdušnou a plodnou ornici.
Zahrádkářský podcast s Petrem Pojarem na téma slunečnice. Je lepší je vysévat venku, nebo rychlit v teple? A jaké odrůdy slunečnic si vybrat?
Dnešní epizodu věnujeme březnu v zahradách. Konkrétně jedné prastaré vychytávce, díky které si vtipně a mistrně uspíšíme začátek zahradní sezóny, totiž pařeništi. V teplíčku nám tady naše rostlinky vyklíčí a přečkají chladnější období. A dokonce i prvních sklizní se dočkáme o poznání dříve, třeba raného salátu a ředkviček.
Dnešní epizoda bude věnována bylinkám pěstovaným v interiérech: nejčastěji na vnitřních okenních parapetech.
Dnešní epizodu věnujeme vánočním stromkům. Řezaný, umělý, nebo živý v květináči? Jak pečovat o živé vánoční stromky v mobilních nádobách a které řezané stromky vydrží nejdéle? Je volba umělého stromku vůbec dobrým nápadem? Epizodu připravil Petr Pojar, čte Akram Georgi.
Dnešní epizoda bude věnována listopadu v zahradách. Konkrétně se zaměříme na řez keřů s drobným ovocem, který je třeba provádět po odplození. Tedy obvykle od září do listopadu. Platí, že dokud nezačne mrznout, nemusíme se řezu bát. Co vyžadují maliníky, ostružiníky, angrešty, rybízy, ale i borůvky a brusnice právě na podzim, aby příští rok zase bohatě plodily?
Dnešní epizoda bude věnována září v zahradách, konkrétně dozrávání plodové zeleniny a triků, jak její vegetaci prodloužit. Zaměříme se i na jedy v plodové zelenině, jejichž výskyt je právě na konci sezóny typický. Dobrým příkladem jsou třeba nezralá rajčata.
Dnešní epizoda bude věnována srpnu v zahradách.
A srpen, to jsou především jahody. Ano, slyšíte správně, jahody, tedy jahodníky. Jelikož právě v srpnu zakládáme jejich budoucí bohatou úrodu. Posklizňová péče o jahodníky a jejich vegetativní množení jsou v srpnu klíčové, stejně důležité jako jarní hnojení, okopávání a bohatá zálivka.
Zahrádkářský bonusový podcast s Petrem Pojarem na téma: Červenec v zahradě, čte Akram Georgi
Dnešní epizoda bude věnována červenci v zahradách. Vlastně pardon, celému roku s výjimkou zimy. Řeč totiž bude o mšicích potažmo i jiných škůdcích a neduzích našich zahrad. A vlastně o marném, až biblickém boji s nimi.
Dnešní epizoda bude věnována červnu v zahradách. A když červen, pak se dříve dělávala první senoseč, tedy sekání lučních porostů, vlastně prapůvodních obdob dnešních trávníků. Kdekdo dnes totiž stále ještě sní o trávníku anglickém, zatímco ekologové již dávno burcují a nabádají lid k návratu k porostům lučním. Jenže ono to ani s tím anglickým trávníkem není až tak jednoduché, do typické, divočeji vyhlížející přírodní anglické zahrady, se totiž vůbec nehodí, leda na golfová a fotbalová hřiště. Proč se typický anglický trávník natolik liší od anglických zahrad? Může zato vynález žacího stroje, tedy vřetenové sekačky na trávu! Samozřejmě v červnovém podcastu nezapomeneme ani na Karla Čapka, který měl se svým trávníkem také značné starosti a zřejmě si pořídil i pověstnou vřetenovou sekačku. Ostatně jeho vlastní zahrada se blížila kříženci mezi zahradou českou, japonskou a anglickou.
Dnešní epizoda bude věnována květnu v zahradách. Tedy jedné z nejdůležitějších květnových činností, která obvykle propukne sotva se krajinou proženou ledoví muži – přesazování teplomilnějších rychlených rostlin do zahrady, ale i na naše balkóny, terasy, pergoly a venkovní okenní parapety. Poradíme vám také, jak preventivně zakročit vůči houbovým chorobám, opět navážeme na Čapkovu knihu fejetonů Zahradníkův rok a lehce se dotkneme májových zvyků, které s přírodou jaksi souvisí.
Dnešní epizoda bude věnována dubnu v zahradách. A duben, to je vrcholné období pro kvetoucí jarní cibuloviny. Ano, začíná to všechno již v únoru, totiž sněženkami, pokračuje v březnu, ale teprve v dubnu vykoukne z půdy nejvíce cibulnaté kvetoucí nádhery. A co víc, na jaře zapravujeme do půdy zásobní orgány těch cibulovin, které nám pokvetou od léta do podzimu.
Dnešní epizoda bude věnována březnu v zahradách. Tedy jedné prastaré vychytávce, díky které si vtipně a mistrně uspíšíme začátek zahradní sezóny, totiž pařeništi, pařeništím. Primitivním zahradním stavbám, při nichž využijeme třeba i stará okna, a které se stanou pro rostliny doslova zázrakem. V teplíčku zde vyklíčí a přečkají chladnější období. A dokonce i prvních sklizní se dočkáme o poznání dříve, třeba raného salátu a ředkviček. Samozřejmě také nezapomeneme na Karla Čapka a jeho Zahradníkův rok, rozpustilou knihu zahrádkářských fejetonů.
Dnešní epizoda bude věnována únoru v zahradách. Vlastně pardon, únoru v bytech. Pokorně skládáme zbraně a kapitulujeme před zimou. Zimní zahradničení prostě neexistuje. Budeme se raději věnovat pokojovým rostlinám včetně kaktusů, období vegetačního klidu, odpočinku a zimní péči o naše domácí exotické skvosty.
Dnešní epizoda bude věnována lednu v zahradách, oslavě života a jeho zrození, semínkům, klíčkům a výsevním směsím. Alchymii a zázraku stvoření. Leden v zahradě je vlastně měsícem tráveným v teple domova, pro nás i rostliny, bez ohledu na stáří a druh.
Dnešní epizoda bude věnována prosinci v zahradách, především zahradnickým rekapitulacím, zimnímu bádání, plánování a snění. Hlavně však zahrádkářům začínajícím, nepopsaným listům oboru. A jak nejlépe zažehnout jejich kariéru? Zahrádkářskou biblí pod vánočním stromkem.
Dnešní epizoda bude věnována nefritové, respektive smaragdové liáně, mizející krásce filipínských deštných pralesů, kterou dnes najdete spíše v botanických zahradách světa než na Filipínách.
Dnešní epizoda bude věnována listopadu v zahradách, především půdě, kompostu, hnoji a hnojení, rytí, zarývání a zapravování, ale i věcem lidským a společenským. A jelikož je listopad opravdu měsícem hmoty, nesmíme zapomenout na hmotu svrchovanou, přehršle listí. Co s ním?
Dnešní epizoda bude věnována říjnu v zahradách, především trvalkám a podzimní péči o ně, ale také mokru a přemokřeným, podmáčeným zahradám. Poslední roky celkem nevídanému jevu, který přinesl letošní konec léta a nástup podzimu. Jak podmáčení zahrad předcházet?
Dnešní epizoda bude věnována září v zahradách, především cibulovinám a skalkám, ale také houbaření, houbokopům a lanýžům. Nezapomeneme ani na atmosféru a nálady, které září, pro mne nejkrásnější měsíc v roce, přináší.