Podcast

Obnova trávníku po letních vedrech

Dnešní epizoda, kterou připravil Petr Pojar, bude věnována obnově trávníku po letních vedrech. Jaké děláme v létě nejčastější chyby, jak je napravit a jak zlepšit kondici trávníku po létě?

Podcast

Kopřivová jícha a její zázračné účinky na rostlinstvo

Dnešní epizoda, kterou připravil Petr Pojar, bude věnována něčemu smrdutému, ale nadmíru užitečnému, přitom až geniálně jednoduchému. Kopřivové jíše, která hnojí na list i ke kořenům rostlin, odpuzuje hmyzí škůdce a zároveň je zálivkou. Připravovat si ji přitom můžeme zcela zdarma po celou zahradní sezónu. Dokud je dost kopřiv a jiných bylin, můžeme mít jíchy, kolik chceme.

Podcast

Vlky, tedy kmenové (neboli pňové) výladky

Dnešní epizoda, kterou připravil Petr Pojar, bude věnována vlkům, tedy kmenovým (neboli pňovým) výmladkům. Proč je nesmíme řezat, ale naopak musíme nejlépe v červnu a červenci vytrhávat? Jak je poznáme?

Podcast

Výsevy rychlených rostlin, klíčivost semen a padání klíčních rostlin.

Dnešní epizodu věnujeme ⁠březnu v zahradách⁠. Konkrétně jedné prastaré vychytávce, díky které si vtipně a mistrně uspíšíme začátek zahradní sezóny, totiž pařeništi. V teplíčku nám tady naše rostlinky vyklíčí a přečkají chladnější období. A dokonce i prvních sklizní se dočkáme o poznání dříve, třeba raného salátu a ředkviček.

Podcast

Podzimní péče o keře plodící drobné ovoce

Dnešní epizoda bude věnována listopadu v zahradách. Konkrétně se zaměříme na řez keřů s drobným ovocem, který je třeba provádět po odplození. Tedy obvykle od září do listopadu. Platí, že dokud nezačne mrznout, nemusíme se řezu bát. Co vyžadují maliníky, ostružiníky, angrešty, rybízy, ale i borůvky a brusnice právě na podzim, aby příští rok zase bohatě plodily?

Podcast

Zahrádkářský podcast: Září v zahradě

Dnešní epizoda bude věnována září v zahradách, konkrétně dozrávání plodové zeleniny a triků, jak její vegetaci prodloužit. Zaměříme se i na jedy v plodové zelenině, jejichž výskyt je právě na konci sezóny typický. Dobrým příkladem jsou třeba nezralá rajčata.

Podcast

Zahrádkářský podcast: Srpen v zahradě

Dnešní epizoda bude věnována srpnu v zahradách.

A srpen, to jsou především jahody. Ano, slyšíte správně, jahody, tedy jahodníky. Jelikož právě v srpnu zakládáme jejich budoucí bohatou úrodu. Posklizňová péče o jahodníky a jejich vegetativní množení jsou v srpnu klíčové, stejně důležité jako jarní hnojení, okopávání a bohatá zálivka.

Podcast

Zahrádkářský podcast: Červenec v zahradě

Zahrádkářský bonusový podcast s Petrem Pojarem na téma: Červenec v zahradě, čte Akram Georgi

Dnešní epizoda bude věnována červenci v zahradách. Vlastně pardon, celému roku s výjimkou zimy. Řeč totiž bude o mšicích potažmo i jiných škůdcích a neduzích našich zahrad. A vlastně o marném, až biblickém boji s nimi.

Podcast

Zahrádkářský bonusový podcast s Petrem Pojarem na téma: Červen v zahradě, čte Akram Georgi

Dnešní epizoda bude věnována červnu v zahradách. A když červen, pak se dříve dělávala první senoseč, tedy sekání lučních porostů, vlastně prapůvodních obdob dnešních trávníků. Kdekdo dnes totiž stále ještě sní o trávníku anglickém, zatímco ekologové již dávno burcují a nabádají lid k návratu k porostům lučním. Jenže ono to ani s tím anglickým trávníkem není až tak jednoduché, do typické, divočeji vyhlížející přírodní anglické zahrady, se totiž vůbec nehodí, leda na golfová a fotbalová hřiště. Proč se typický anglický trávník natolik liší od anglických zahrad? Může zato vynález žacího stroje, tedy vřetenové sekačky na trávu! Samozřejmě v červnovém podcastu nezapomeneme ani na Karla Čapka, který měl se svým trávníkem také značné starosti a zřejmě si pořídil i pověstnou vřetenovou sekačku. Ostatně jeho vlastní zahrada se blížila kříženci mezi zahradou českou, japonskou a anglickou.

Podcast

Zahrádkářský bonusový podcast s Petrem Pojarem na téma: Květen v zahradě, čte Akram Georgi

Dnešní epizoda bude věnována květnu v zahradách. Tedy jedné z nejdůležitějších květnových činností, která obvykle propukne sotva se krajinou proženou ledoví muži – přesazování teplomilnějších rychlených rostlin do zahrady, ale i na naše balkóny, terasy, pergoly a venkovní okenní parapety. Poradíme vám také, jak preventivně zakročit vůči houbovým chorobám, opět navážeme na Čapkovu knihu fejetonů Zahradníkův rok a lehce se dotkneme májových zvyků, které s přírodou jaksi souvisí.

Podcast

Zahrádkářský bonusový podcast s Petrem Pojarem na téma: Duben v zahradě, čte Akram Georgi

Dnešní epizoda bude věnována dubnu v zahradách. A duben, to je vrcholné období pro kvetoucí jarní cibuloviny. Ano, začíná to všechno již v únoru, totiž sněženkami, pokračuje v březnu, ale teprve v dubnu vykoukne z půdy nejvíce cibulnaté kvetoucí nádhery. A co víc, na jaře zapravujeme do půdy zásobní orgány těch cibulovin, které nám pokvetou od léta do podzimu.

Podcast

Zahradní bonusový podcast s Petrem Pojarem na téma: Březen v zahradě, čte Akram Georgi

Dnešní epizoda bude věnována březnu v zahradách. Tedy jedné prastaré vychytávce, díky které si vtipně a mistrně uspíšíme začátek zahradní sezóny, totiž pařeništi, pařeništím. Primitivním zahradním stavbám, při nichž využijeme třeba i stará okna, a které se stanou pro rostliny doslova zázrakem. V teplíčku zde vyklíčí a přečkají chladnější období. A dokonce i prvních sklizní se dočkáme o poznání dříve, třeba raného salátu a ředkviček. Samozřejmě také nezapomeneme na Karla Čapka a jeho Zahradníkův rok, rozpustilou knihu zahrádkářských fejetonů.