Fleky na betonových obrubnících
Zdravím.
zkušené stavaře Na terase jsem dělal schod k domku jako jeho základ jsem použil betonové obrubníky postavené na výšku jako palisády. Obrubníky jsem koupil jako antracitové ale udělali se na nich takové fleky, že už není ta antracitová barva ani znát. Zkoušel jsem nějaké chemikálie z OBI na odstranění výkvětu u betonu ale vůbec to nezabralo. Nemáte někdo nějakou radu jak se těch fleků zbavit??
Děkuji
Dobrý den, Reaguji na níže položený dotaz. Jedná se o tzv. cementový (výpenný) výkvět. Je to nepravidelný bílý povlak na povrchu,…
Lze spojit více pozemků do jednoho?
Dobry den, mam v planu koupit 4 pozemky a vytvorit z nich jeden, kde planujeme postavit dum s obrovskou zahradou. Vedle pozemku kupuji i pozemek na moznou prijezdovou cestu. ( ta byla do katastru zakraslena za predpokladu 4 parcel a 4 ruznych majitelů). Makler mi oznámil, ze obec si zazadala na soukromem pozemku vybudovani prijezdove komunikace, ktera by mela byt asfaltová, s osvetlenim a sítěmi (zadna jina silnice v obci není az takhle zmodernizována) odvolavaji se pravidla v uzemnim planu. Z druhe strany "spolecne cesty" jiz stoji nemovitost, ktera je ovsem napojena na obecni přesnou cestu (zpevnenou komunikaci). Spolecna cesta by mela patrit me a jeste dvou vlastníkům, kterym se taky uplne nelibi požadavky obce. Koukala jsem do uzemniho planu a tam bohuzel nevidi zakresleni zadne "budouci komunikace" nehlede na to ze komunikace by koncila jako slepa ulice. S majiteli "budoucí" komunikace by nebyl problem se dohodnout na zbudovani treba zamkove dlažby, popr. polozeni zatravnovaci betonove dlazby a vytvoreni obratiste pro hasice atd... Spolumajitele cesty v soucasne dobe neplanuji stavět, takze se do cesty ani moc nehrnou. Ja mam v planu se napojit na obecni prasnou komunikaci s tim ze v pripade potreby ( jestli sousedi zacnou stavět) bysme vybudovali spolecnou cestu s obratistem. Muze mi obec delat komplikace k vyjadrenim souhlasu o stavbe meho rodineho domku s napojenim na obecni komunikaci z meho pozemku (ne spolecne cesty)? Muze si obec klást pozadavky jaky material bude pouzit na stavbu spolecne cesty (prijezdove komunikace), zadat o verejne osvětlení ( nechci poulicni lampou osvetlovat zahradu), a kopat kanalizacni site (obec nema verejnou kanalizaci takze stejne vsichni musime mit jimku popr. COV). Moc dekuji za pomoc a radu
Dlouhý dotaz, krátká odpověď. Pokud budete chtít stavbu musíte mít projektovou dokumentaci a stavební povolení. Stavební povolení…
Na pozemek zasahuje obecní obslužná komunikace
Dobrý den, Po zaměření pozemku jsme zjistili, že na náš pozemek (orná půda) zasahuje obecní obslužná komunikace. Komunikace je tvořena prostřednictvím štěrkového lože a asf.postřiku. Nejedná se o přístupovou komunikaci k žádnému pozemku ani nemovitosti . Pravděpodobně se jedná o zkratku přes pole louky do bývalého objektu družstva. Pozemek do kterého komunikace zasahuje je na katastrálním úřadě veden jako orná půda. V katastru je komunikace zanesena ale nesouhlasí se skutečností (vede jinudy než by měla) . V minulosti se jednalo o cestu ujetou těžkou technikou (traktory) a pravděpodobně se nikdo při jejím zpevnění neobtěžoval nechat udělat geodetické zaměření. Ze vzniklé situace pramení několik dotazů .1) Jedná se o černou stavbu ? 2) Může po mě někdo (stavební nebo katastrální úřad) požadovat její zlegalizování-odstranění ? 3) co orná půda , může po mě úřad požadovat náhradu - vykoupení? 4) Jak je to z daní když roky platím za ornou půdu ? 5) Mohu požadovat po obci náhradu za zaplacenou daň (jedná se cca o 120m2) ? 6) Mohu po obci vyžadovat odstranění cesty a uvedení pozemku do původního stavu pokud se nedohodneme jinak (odkoupení pozemku) ? Děkuji JB
Je tam několik podotázek vysloveně občanskoprávního charakteru. Především „černá stavba“ je ta stavba, která nikdy nezískala…
Obec nesouhlasí s vybudováním zpevněné příjezdové cesty
Prosím, máme stavební parcelu, ke které vede nezpevněná cesta , která má 3vlastniky, jeden je ZD, to nám dalo břemeno souhlasu s vybudováním zpevněné komunikace, Čr - která nám chtěla dát souhlas, ale nemůže, jelikož třetím vlastníkem je obec, která se zpevněním a používáním cesty k našemu pozemku nesouhlasí. Cesta je delší než 50m. Prosím, je nějaká možnost získat stavební povolení?
Tady je třeba ptát se vašeho stavebního úřadu. Protože komunikační připojení novostavby rodinného domu musí být i v souladu s vaším…
Majitel pozemku blokuje příjezdovou cestu
Dobrý den,
plánujeme stavbu rekreační chaty. K pozemku vede historicky přes sto let obecní polní cesta, která má v jednom místě šířku pouze 2.1 metrů. Tuto cestu obec začala zpevňovat, ale místnímu vlastníkovi orné půdy se to nelíbilo a vytyčil si toto zúžené místo. Po cestě běžně jezdily traktory a další velké auta. K pozemku vede i druhá delší obecní cesta horším terénem, kde je v tuto chvíli nereálné jet osobním autem. Je možný průjezd stavebních vozidel (šířka cca 2.5m) ikdyž pro ně není cesta dostatečně široká? Má vlastník orné půdy právo i přes nesouhlas obce vykolíkovat pozemek, pokud znemožňuje přístup větším autům? Jak se můžeme bránit pokud se vlastník orné půdy odmítá dohodnout.
Děkuji moc předem za odpověď.
Začnu oklikou: stavba rekreační chaty musí samozřejmě být v souladu s územním plánem vaší obce! To je zcela zásadní. Pro vydání…
Potřebuje soused mé svolení ke stavbě parkovací plochy?
Dobrý den. Na sousedním pozemku má v plánu majitel (fara a kostel) vybudovat zpevněnou parkovací plochu (úprava povrchu štěrkodrť). Jedná se o svažitý pozemek který umístěn nad naším pozemkem se spádem 5 -10% směrem k našemu pozemku na kterém je rodinný dům a zahrada. Voda již nyní v případě silných dešťů stéká až k našemu domu a podmáčí jej. Parkovací plochy tuto situaci nezlepší, protože dešťová a ani společná kanalizace není na komunikaci ke které bude parkoviště připojeno k dispozici. Co potřebuje stavebník k stavbě takové parkovací plochy pro cca 15-20 osobních automobilů podniknou (mám na mysli na povolení stavebního úřadu) aby stavbu mohl realizovat (územní rozhodnutí, územní souhlas? Potřebuje k tomu náš souhlas jako souseda pozemku a účastníka řízení? Potřebuje hlukovou studii? Parkoviště bude sloužit farníkům pro parkování aut při každodenních bohoslužbách 1 - 2 x za den. Odvodnění parkovacích ploch tak aby srážková voda netekla na náš pozemek? Děkuji za odpověď.
Nejde v žádném případě o drobnou stavbu. Tudíž musí proběhnout stavební řízení, kdy budete účastníkem řízení. Stavební řízení…
Kde končí příjezdová cesta a kde už začíná nádvoří?
Dobrý den Plánujeme stavbu RD. Dům/parcela bude v "druhé řadě" od obecní komunikace, k parcele povede příjezdová cesta od této obecní komunikace. Samotný RD bude více než 50m od obecní komunikace. Rád bych se zeptal, jak přesně je definována příjezdová cesta z toho pohledu, kde příjezdová cesta končí a kde už začíná nádvoří. Cílem je dosáhnout toho, aby příjezdová cesta byla pod 50m a nebylo nutné budovat obratiště hasičské techniky. Zároveň nechceme s plochou sjízdnou pro auta končit příliš daleko od RD. Je to tam, kde končí "úzký pruh parcely" využitelný jen pro tuto příjezdovou komunikaci a začíná široká parcela se zahradou? Nebo je to dáno umístění brány (a neměla by tedy být umístěna na začátku příjezdové cesty, aby ta pak tímto nekončila dále než 50m od nemovistosti)? Nebo je definice zcela jiná? Přikládám orientační plánek. Šedá je parcela pro stavbu RD. Červená bude parcela pro příjezd z obecní komunikace a její délka bude pod 50m. Žlutá je zamýšlený dojezd ke garáži/stání. Délka červené+žluté je přes 50m. Děkuji za odpověď
Nový stavební zákon č. 283/2021 Sb. je "doplněn" prováděcím předpisem vyhláškou č. 146/2024 Sb. - Vyhláška o požadavcích na…
Musím dělit parcelu abych mohl postavit druhý dům?
Dobrý den, rodiče mají velký pozemek a nabídli nám na mě výstavbu RD. Nicméně musíme mít samostatný vjezd, jak v tomto případě postupovat? opravdu musím děli parcelu na 2 aby na té nové mohl postavit dům, tak musím vybudovat příjezdovou cestu dle norem, je potřba na vlastním pozemku žádat o povolení? Jak postupovat, je možné vybudovat příjezdovou cestu v rámci projektu? Nebo musím někde zažádat a nechat vybudovat příjezdovou cestu? V příloze posílám náčrtek situace. Vím, že přízdová cesta musí být nejdále 50m od domu stačí tedy udělat oddělený sjezd na pozemek ?
Jako první krok je potřeba ověřit, zda zástavbu umožňuje realizovat územní plán vaší obce. Některé plochy územních plánů v rámci…
Příjezd k bytovým domům
Dobry den, chci se optat co je potřeba sepsat nebo udělat. Máme 4 bytovky a 2 z nich mají koupený pozemek kolem bytovek. A zbývající 2 jezdí ke svým bytovkam a garažím přes jejich pozemek. Je to tak již 40 let, ale bůhví co se stane v budoucnu. Co je potřeba sepsat? A muselo by být na dohode podepsáno a ověřeno všech 16 bytových jednotek? Nebo by stačil nějaký "vybraný předák" z každé strany? Děkuji a je to snad k pochopení. Kdyžtak doplním.
Dotaz pro právníka. Má to víc řešení. Podle mne pokud by prostor, kde se jezdí byl oficiálně zapsán jako ostatní plocha – komunikace,…
Příjezdová cesta na trvalém travním povrchu
Dobrý den, v předchozích dotazech jsem nenašel přesnou odpověď na můj dotaz. Zkusím ho tedy jako nový. Máme pozemek, který je v úp veden jako stavební, Jsme ve fázi, kdy chceme oslovit projektanta k návrhu domu, nicméně dotazem je příjezdová cesta. Sítě jsou na pozemek zavedeny "zadem" přes sousední pozemek. K našemu pozemku a dalším vede "příjezdová cesta" ve vlastnictví města. Ovšem vedená v katastru jako "trvalý travní porost". Cesta se používá roky jako cesta k lesu. Není nijak zpevněná. Sítě v ní nevedou. šířka je cca 8m. Otázkou je jak je to s tím trvalým travním porostem, je to překážka pro stavební povolení nebo ne? Od našeho města je to celkem pasivita (je vlastníkem této cesty). Město žádá vybudovat v podstatě asfaltovou silnici s kompletním podkladem atd.... Má na to právo? Bohužel v novém zákoně jsem nenašel konkrétní parametry příjezdové komunikace ani podmínky určení pozemku z katastru. Předem děkuji za odpověď.
Podívejte, často se lidi ptají na podobné věci. Ale základ je schopnost vašeho projektanta. Ten musí znát předpisy i veškerá úskalí…