sousedův přístřešek pro parkování a zásah do stávající komunikace
Vlastním pozemek s garáží a používám obecní vyasfaltované komunikace, která je tam minimálně 20 let. Nyní si zažádal o stavební povolení soused, který sousedí s mojí garáží a i již zmiňovanou komunikací o stavební povolení na přístřešek pro svoje vozidla, který bude v části zasahovat do poloviny již zmiňované komunikace s tím, že dle měření geodeta mu ten pozemek patří. Kdyby ten přístřešek tak postavil tak mě zbývá cca 2,7 m na průjezd bahnitým terénem. Můj dotaz zní: co mohu dělat pro to, aby asfaltová komunikace sloužila průjezdu jako obvykle? Může obec uplatnit vydržení pozemku, na kterém se nachází již cca 30 let obecní komunikace? Děkuji moc za odpověď.
Pokud se jedná o veřejnou komunikaci a stavba komunikace je ve vlastnictví obce, stavební úřad by stavbu přístřešku na předmětném pozemku…
příjezdová komunikace k RD
Dobrý den, potřebovala bych radu ohledně příjezdové komunikace. Máme postavený rodinný domek na okraji obce. Příjezdová cesta (obecní) je pouze zpevněna zavážkou, je přibližně 200 m dlouhá, necelé 3 m široká a vede jen k našemu domu, kde slepě končí. Z jedné strany je ohraničená ploty sousedních zahrad a z druhé strany loukou momentálně využívanou ZD v pozemkovém půdním fondu. Tato louka, je v majetku několika majitelů. Jelikož je cesta takto úzká a slepá, nemáme možnost se na konci autem otočit jinak, než že vjedeme na roh louky a pokud chceme vjet k domu, musíme taktéž přejet onen roh. Majitelka tohoto kusu pozemku se odstěhovala z obce a vlastní už jen pozemky. Bydlí daleko a domluva s ní je dosti ztížená (zřízení věcného břemene). Co máme udělat, abychom mohli oficiálně a bez potíží přejíždět tento malý roh louky nebo ho používat jako obratiště a sjezd z cesty na náš pozemek? Může s tím dělat něco obec či stavební úřad? Děkuji
Při povolování novostaveb je povinností stavebního úřadu posuzovat, zda je pro ně zajištěn dostatečný přístup a příjezd. Obávám se…
příjezdová komunikace k budoucímu stavebnímu pozemku
Krásný den. Právě jsme ve fázi koupě pozemku (louky). Zhruba uprostřed svažitého terénu plánujeme stavbu RD. Zatím je to zemědělská půda, počítáme s převodem na stavební pozemek. Jak je to prosím s příjezdovou komunikací? Zpevněná (ne asfaltová) cesta končí zhruba 30 m od rohu našeho pozemku, dále pokračuje luční cesta (po břehu rybníka). V plánu máme vybudovat tu zpevněnou cestu (vlastně je to i podmínka k převodu na stavební pozemek) pouze k rohu pozemku, kde bude stát i garáž. Od domu tak bude cesta zhruba 20-30 m. Stačí to vzhledem ke všem předpisům? Jak musí být tato cesta široká? A stačí tuto cestu vysypat štěrkem? Dovedete také prosím odhadnout, na kolik by mohlo přijít ca 50 m takto zpevněné cesty (tzn. odstranění zeminy a vysypání štěrkem)? Nebo radíte ještě jinou variantu? Díky za odpověď
Parametry cesty mohou vycházet z požadavků uvedených v územně plánovací dokumentaci. Územní plán obce může podmiňovat zástavbu pozemku…
realizace příjezdové cesty k pozemku a přeložka inž. sítí
Chtěl bych vybudovat příjezdovou cestu ke svému pozemku. Hranice mého pozemku vede souběžně s obecní komunikací (na konci vsi), která je vzdálená od pozemku asi 7 m. Ovšem pozemek je asi o 2 m výše a zároveň jsou na vrcholu v zemi inženýrské sítě (voda, plyn, kanalizace, NN). Chtěl bych se tedy zeptat, jak bych měl postupovat a jestli tyto sítě mohou nějak zkomplikovat tuto stavbu, pokud budu chtít skopat zeminu kvůli zmenšení převýšení? Je nutné kontaktovat majitele sítí (EON)? Myslím si, že ano a bojím se, aby se nemusely tyto sítě překládat níže. Předchozí majitel tvrdil, že sítě jsou dostatečně hluboko a že s vybudováním příjezdové cesty nebude problém. Předpokládám, že mé první kroky by měly vést na příslušný obecní stavební úřad… Moc děkuji za radu
U příslušného stavebního úřadu si zajistěte informace, zda a za jakých podmínek je možné realizovat navrhovanou stavbu. Rozhodnutí o…
zajištění přístupu k rozdělenému pozemku
Dobrý den, potřeboval bych radu ohledně příjezdové cesty na pozemek. Jedná se o pozemek, který se bude dělit na 2 stavební parcely tak, že stávající komunikace bude sousedit pouze s jednou parcelou. Chtěl bych se tedy zeptat, jak široká přístupová cesta musí být na druhý pozemek a zda musí být asfaltová či stačí zpevněná? Stavba na druhé parcele bude od stávající komunikace do 50 m a obě parcely bude vlastnit jeden majitel. Děkuji za odpověď
Pro pozemek, který nebude sousedit s komunikací, je samozřejmě nutné zajistit přístup i příjezd. V tomto případě je možnost geodeticky…
stavba rekreačního objektu na zahradě, přístupová komunikace a změna územního plánu
Dobrý den. Vlastním zahradu vedenou v územním plánu obce jako „sad“ a jelikož dle územního plánu na ní nelze realizovat výstavbu rekreačního objektu, tak bych rád provedl změnu typu pozemku na „sady a zahrady“, s možností výstavby rekreačního objektu. V územním plánu je však mimo jiné uvedena tato podmínka: "pozemek rekreačního domku musí být přístupný po veřejné komunikaci odpovídající ČSN pro rekreační objekty". O jakou ČSN se jedná, nebo kde je specifikován způsob provedení komunikace k rekreačním objektům? K pozemku vede od ulice ve městě kamenitá cesta bez asfaltu a tak netuším, zda bude tato podmínka problémem pro změnu v územním plánu. Děkuji.
Normou pro projektování místních komunikací je ČSN 73 61 10 „projektování místních komunikací“. Umisťováním staveb v území se…
zřízení příjezdové komunikace pro plánované stavby RD
Dobrý den, mám prosím dotaz. Náš dům stojí vedle místní účelové komunikace. Nemáme chodník, komunikace je široká cca 3,5 m a ústí na pole nad naším domem. S touto komunikací nikdy jako s tranzitní nepočítalo. Pole jsou uvedeny v ÚP, jako rozvojová plocha pro rodinné domy. Náhodou jsme se dozvěděli, že tato komunikace má být nyní tranzitní pro novou výstavbu - cca 3 až 8 domů. Byl vydán ÚS s napojením sítí atd., ale stávající parametry komunikace nejsou řešeny - tedy chodník, šíře jízdních pruhů. Pro nás to ale znamená zásadní změnu v dopravně - bezpečnostní situaci - máme malé dítě (4 roky), které rovnou vbíhá do vozovky - byť jej neustále upozorňujeme, nejsou zde rozhledové trojúhelníky a riziko vběhnutí pod vozidlo je veliké - právě díky neexistenci chodníku. Domníváme se, že příslušné orgány rozhodly mimo právní rámec, když umožnily používat tuto komunikaci jako tranzitní pro další výstavbu. Můžete nám prosím poradit, jakými zákony se měly řídit, resp. jak se můžeme bránit? Děkujeme za odpověď, protože pro nás je to velký problém.
Připojení nové komunikace na stávající místní komunikaci bude povolovat svým rozhodnutím příslušný dopravní úřad (odbor dopravy…
rozšíření komunikace, vyvlastnění části pozemku a umístění oplocení
Dobrý den, koupil jsem stavební parcelu, kde šířka je 16 m. Jedním z tzv. sousedů je i město, které má hned vedle 4,5 m travnaté komunikace (v katastru vedené jako „ostatní komunikace“). Nyní jsem chtěl dostat povolení na stavbu oplocení na hranici svého pozemku, ale bylo mi úřadem sděleno, že je zpracován nový územní plán, kde musí být vyhotovena urbanistická studie, a 2 roky nebudu moci stavět. To by nebylo nejhorší, poté mi řekli, že budou možná potřebovat dalších 70 cm z mého pozemku, aby se cesta do budoucna mohla rozšířit a těch 70 cm mi řekli, že můžou být vyvlastněny, což se mi zdá nepochopitelné, kdy se jedná o komunikaci ve městě a bude vést k případným dalším novým pozemkům, určených jako stavební. Mohou vůbec toto udělat? Teď mi chtějí povolit plot jen tehdy, pokud uhnu o 70 cm dovnitř pozemku (jak kdyby mých 16 m na šířku nebylo málo) anebo na hranici pozemku, ale jen dočasně, tedy do doby, kdy bude studie vypracována. Jsem znechucen byrokratickou arogancí na úřadech a takovým jednáním, bohužel nevím, jak se mohu bránit? Ocenil bych jakoukoliv radu. Děkuji
Pokud bude komunikace v územním plánu označena jako „veřejně prospěšná“ stavba, je opravdu možné, že Vám bude část pozemku, kde má…
kolaudace RD bez přístupové komunikace
Dobrý den, nevím na koho se mám obrátit ve věci zbudování komunikace k rodinnému domu? Máme nově postavěný RD uprostřed pole a nemáme komunikace ani osvětlení. Nemůžeme se autem dostat od garáže, kde máme štěrk a pěšky je to taky velice obtížné s tím, že brzy ráno chodíme úplně potmě do práce po podlážkách, které máme až k silnici. Starosta nám sdělil po postavění domu, že nebude silnice až do roku 2011. Na dům mám hypotéku, potřebuji kolaudovat a nemůžu. Můžete mi pomoci, jsme zoufalí? Děkuji
Chybou je, že stavební úřad vydal stavební povolení na rodinný dům, aniž by v tu dobu byla zkolaudována komunikace, zpřístupňující…
vjezd na pozemek
Dobrý den, vlastníme pozemek, který je zanesen v územním plánu pro bytovou zástavbu, nyní je to trvalý travní porost. Na pozemku je travnatý sjezd na silnici III. třídy, který byl a je využíván pro vjezd techniky na sečení trávy. Informoval jsem se autorizovaného inženýra a ten mi říkal, že nový vjezd by nám na tento pozemek nepovolili, jelikož nemá potřebné rozhledové vzdálenosti. Myslíme si tedy, že bychom stávající vjezd měli zanést do dokumentace jako jediný možný a do této doby využívaný a že by proti němu nemělo být vzneseno námitek (i když nesplňuje rozhledové vzdálenosti) a ten by měl být bez problémů schválen? Je naše úvaha správná? Vjezdy na pozemky nejsou nikde zaneseny v katastru apod., a proto nevíme, zda nám Policie a potažmo stavební úřad bude věřit, že se jedná o stávající vjezd? Stačí k tomuto např. čestné prohlášení, nebo prohlášení několika starousedlíků? Děkuji za odpověď.
V dané situaci záleží na posouzení dopravního inspektorátu Policie ČR a dopravního úřadu /odbor dopravy městského úřadu/, zda je…