Problém se sousedem při výstavbě inženýrských sítí
Dobrý den, delší dobu máme neshody se sousedem. Prosím o radu, zdali tato situace má po stavebně právní stránce řešení. Dohromady máme všichni 10 pozemků (vždy 5 a 5 na jedné straně silnice), mezi námi cesta/silnice (v žalostném stavu). Silnice je ve vlastnictví 50% souseda A a 50% souseda B. Soused B je v pořádku, s tím se dohodneme bez problému. Soused A vlastní, mj. z těchto deseti pozemků cca tři pozemky. Před X lety se dohodlo, že se v ulici vybuduje voda/vodovodní řad a veškeré s tím spojené náklady se budou dělit počtem vlastněných pozemků. Každý jeden díl, vlastník třech pozemků tedy poměrově třemi díly. Vypracovala se proj. dokumentace, vydalo stavební povolení s projektem na deset přípojek. Bohužel vlastník A (vlastník 3 pozemků a 50% silnice) se odmítl na výstavbě nyní nadále podílet. A nehraje následně fér, požaduje po nás ev. nižší spoluúčast na nákladech, což zásadně odmítáme. Chceme všichni stavět a podílet se stejnými náklady, tedy 1/10. Soused A nechce ani odprodat 50% podíl silnice atd. Ve výsledku, po realizaci díla, by se v každém případě i tak dílo převedlo na obec, pro možnost provozování. Jedná se tedy o vybudování společnými silami/náklady a předání obci. Jaké je prosím řešení nyní po právní stránce? - Lze například přistoupit k razantnějšímu řešení? - Ohrožení? (všichni máme studnu s nepitnou vodou, pitná voda je dovážena svými silami ...) - Lze souseda A „vynechat“ a nerealizovat mu přípojky? Jenom ty naše – změna v průběhu díla? Půjde zkolaudovat? - Založení společenství – vybudovat dílo na náklady všech (bez souseda A) a následně (v případě zájmu se připojit) chtít daný podíl nákladů? Toto zakombinovat i do podmínky v případě převodu na obec (smluvně?) - Jiné řešení?
Je to příliš složité, ale jestliže je vydané stavební (vodoprávní) povolení, kde stačí pouze souhlas vlastníka či spoluvlastníka…
Jaké podmínky musí splňovat příjezdová cesta k pozemkům pro stavbu rodinných domů?
Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jaké podmínky musí splňovat příjezdová cesta k pozemkům, jestliže bych je po zasíťování a vybudování příjezdové cesty chtěla prodat jako pozemky pro výstavbu rodinných domů? Předem děkuji
Jednoduchý, ale zároveň složitý dotaz….. především jako vždy, pozemky i návrh budoucí komunikace musí být v souladu s územním…
Patová situace s vybudováním veřejně přístupné komunikaci
Dobrý den, máme zájem o pozemek, který je vedený v územním plánu obce Křtiny (JMK) jako stavební. Na ulici, kde se pozemek nachází jsou postaveny celkem 4 domy a další zbývajíci pozemky se prodávají taktéž jako stavební a jsou také vedeny v územním plánu obce jako stavební. Obecní cesta, která vede k pozemkům je zpevněná štěrková cesta má charakter spíše účelové cesty a nejedná se o veřejně přístupnou pozemní komunikaci (VPPK). Podle vyhlášky stavebního úřadu paragraf 20, odst. 4, vyhl. č. 501/2006sb. je možné zahajít stavbu rodinného domu pouze v případě vybudování VPPK. Domy, které tam již stojí byly postaveny před změnou vyhlášky. Obec cestu nemůže zafinancovat z veřejných peněz, protože tam nevlastní ani jeden pozemek a jednali by tak protizákonně. Podle jejich slov by to byl podvod. 1) Vybudování cesty je tedy na nových majitelích pozemků za pomocí vlastních zdrojů (stávajíc majitelé již postavených domů nemají zájem se finančně podílet na vybudování cesty)? 2) Opravdu má obec svázané ruce a nemůže komunikaci vybudovat? 3) Co prosím musí splňovat VPPK? Jaký je v reálu rozdíl mezi již stávající cestou, která tam je a využívá se k příjezdu k domům a VPPK? Děkuji, Marcela K.
Nezaměňujte prosím ochotu něco dělat a nemožnost něco dělat. Mohou dělat všelicos. K provedení komunikace, její opravy a podobně stačí…
Problém s dostupností pozemku přes mostek v biokoridoru
Dobry den, vlastnim pozemek cca 11x100m. Resim rekonstrukci stavajiciho kdysi davno docasne povoleneho mostku (dve zelezne icka + zeleznicni prazce). Projekt mam hotov, od povodi moravy, kam potucek spada, mam povoleni na stavbu. Ale narazil jsem na problem, ze mi nebude chtit vydat kladne vyjadreni zivotni prostredi na meu kvuli tomu, ze je mostek v biokoridoru. Nemam jinou moznost jak se k pozemku dostat, protoze z druhe strany je zase krajinna zelene, pres kterou nemuze vest cesta k rodinnemu domu. Je zde nejaka vyjimka v zakone v tomto pripade? Jeste pro info v nasi obci se minuly rok delaly pozemkove upravy a cca 30m od mojeho nove navrzeneho mostu je v pozemkovych upravach navrzen a zakreslen most, pro pristup na jine pozemky. Dekuji
No na opravu mostku bych se jich vůbec neptal. Opřel bych se o § 103 stavebního zákona bod 1 c). Ale může to mít v sobě háček. Jestli…
Problém s příjezdovou cestou k dílně
Dobrý den, chtěl bych si na nově koupeném pozemku postavit truhlářskou dílnu (cca 200 metru čtv.) - tedy objekt k podnikání. Před koupí jsem si vše oběhal na stavebním úřadě i územním plánování, zda-li zde není nějaký zádrhel a je vše realizovatelné. Pozemek má v územním plánu určení smíšená obytná zóna - s přidruženým podnikáním do 1000 metru čtverečního. Bylo mi nakonec řečeno, že by šla postavit i jen truhlárna bez obytné části. Nyní ale vyplynulo, že příjezdová šotolinová cesta, která už se tam léta používá, není vedená jako komunikace a musí se zřídit oficiálně - prý jelikož je to k mému "průmyslovému" objektu - je zapotřebí 7 metrová komunikace s chodníky atp.. - město nechce tuto investici provést, ale zřídí zde účelovou komunikaci - na RD bez problému. Můj dotaz prosím je, zda-li je ještě nějaká specifikace ohledně velikosti firmy - pracuji sám - závoz materiálu je tak jednou za 14 dní malým vozem, občas nějaký pošťák, ... Přijde mi to moc přísné, naproti je už léta autoservis, atp.. Nebo verze zřídit jen objekt s určením jako garáž a pak nějak postupně pokračovat dál, nevím ... Moc děkuji za odpověď. Hezký den.
To máte tak, ke každé stavbě, tak i k její změně či zvětšení musíte předkládat projektovou dokumentaci s celou řadou vyjádření,…
Musím obnovu obecní přijezdové cesty hradit z vlastních zdrojů?
Dobrý den, podědila jsem dům po dědovi, který je rozdělen na 3 byty, ve kterých bydlí i můj brácha s mamkou. Společný dvůr máme i s rodinou od dědy bratra(bydlí tam 3 generace). Takže máme problém s parkováním i vjezdem na zahradu. Proto jsem zažádala o obnovení obecní cesty, která vede z druhé strany domu, abychom ji využívali jako příjezdovou cestu jen k mé půlce domu. Obec nakonec obnovu povolila, s tím že jsem si oběhala ostatní majitele pozemků co tam jsou. Vše mám schválené, ALE... celá cesta jde za mnou,tz. vše financuju, povrch musím udělat já, vyměřit asi 20 inžen.sití a přístup na to budou mít všichni. Počítám, že nakonec za tu cestu dám okolo 50-70 tisíc kč. Myslíte, že je to oprávněné nebo by mi obec měla vyjít v něčem vstříc? Děkuji
Obecně, z té cesty se stane s největší pravděpodobností účelová cesta. A tam platí, udržovací práce hradí uživatelé, tedy všichni,…
Soused sadí stromy na hranici pozemku
Dobrý den, k mému stavebnímu pozemku vede obecní komunikace o šíři 2,6 m, sousedův pozemek bezprostředně hraničí s touto komunikací a soused si jej zamýšlí oplotit bezprostředně u komunikace. Požádal o souhlas se stavbou plotu stavební úřad, který mu stavbu zamítl. Na základě toho soused natruc podél hranice svého pozemku a komunikace naváží bordel všeho druhu a sadí stromy. Lze mu nařídit odstranění těchto věcí, když leží, či jsou zasazeny na hranici - nicméně asi na jeho pozemku? Silniční zákon mám dojem stanoví, že 1 m od komunikace se nic takového nacházet nemůže. Sami zástupci obce namítají, že nebude možná zimní údržba komunikace a pod. Co s tím? Děkuji
Asi je nutné zjistit následující: pokud obecní komunikace je zařazena v pasportu komunikací do sítě místních komunikací, pak má i…
Musím si zřídit služebnost k užívání příjezdové komunikace?
Dobrý den, vlastním stavební pozemek, na který vede z obecní komunikace příjezdová cesta cca 5m, které je ze 2/3 vlastněna státem a z 1/6 soukromou osobou a 1/6 zemědělským družstvem. Můj dotaz zní zda si musím zřídit věcné břemeno k užívání této komunikace? Pokud ano, bude stačit věcné břemeno pouze s jedním majitelem? A zda se nemůže stát, že Stát odprodá svůj podíl jednomu stávajícímu majiteli a ten zakáže průjezd přes tuto komunikaci? Děkuji Ondřej Vítek
Podívejte se, pokud někam vede cesta, v katastru nemovitostí zapsaná jako ostatní plocha – komunikace, tak je automaticky veřejná. Tedy…
je někde stanovena minimální odstupová vzdálenost hrany místní komunikace od hrany pozemku?
Dobrý den, je někde pevně stanovena minimální odstupová vzdálenost hrany místní komunikace (jako stavby) od hrany pozemku a dále jak to je u účelové komunikace? Nenám na mysli bezpečnostní odstup 0,5m v kterém nesmějí být umístěny např. dopravní značky atd. Děkuji za odpověď
Dobrý den, není. Krejčí
Je možné pozemek rozdělit tak, aby byla zachována pouze jedna příjezdová brána?
Dobrý den, máme zahradu na které má již postavený rodinný domek můj strýc. Rádi bychom postavili ještě další malý rodinný domek na stejném pozemku. Na stavebním úřadě nám bylo řečeno, že jedině pod podmínkou, když se pozemek rozdělí. Také nám bylo řečeno, že každý z pozemků musí mít svou příjezdovou cestu s bránou. Pozemek je bohužel špatně řešený, že z jedné strany jsou sousedé,z druhé strany veřejná obecní cestička a z jiné strany bohužel přístup nelze. Na pozemek máme tedy jen jednu bránu, jiná se nám bohužel pro rozdělení pozemku nevejde. Je možné pozemek rozdělit tak, aby byla zachována pouze jedna příjezdová brána na kterou by nám strýc nechal pro průjezd na náš pozemek udělat věcné břemeno ?
Takhle neznám váš územní plán, tam může být nějaká podmínka pro velikost parcely s rodinným domem. Nebo něco, z čehož st. úřad…