Nalezeno 292 dotazů

připojení stavebního pozemku na komunikaci a provedení přípojek na inž. sítě

Dobrý den, jsem majitelem pozemku, ke kterému vede od silnice 2. třídy cesta, uvedená v KN jako ostatní komunikace. Majitelem pozemku pod touto komunikací, je soukromá osoba. Asfaltový povrch a osvětlení + zimní údržbu zajišťuje obec. Na katastru není na pozemku cesty žádné věcné břemeno, přesto slouží tato komunikace cca osmi domům. Máme v plánu stavět na našem pozemku RD, ale na náš pozemek není z cesty zbudován sjezd. Potřebujeme v tomto případě vyjádření policie ČR? Dopravního úřadu? Obce? Nebo postačí pouze písemný souhlas soukromého majitele cesty s vybudováním sjezdu? Dále máme prozatím připraven návrh na vklad věcného břemene chůze a jízdy do KN, budeme ale potřebovat také věcné břemeno vedení kanalizace?, jelikož se z pozemku chceme napojit na kanalizaci na dešťovou vodu, která vede ve zmíněné cestě. Dále se chci zeptat, jestli v případě, že bychom pro napojení na kanalizaci potřebovali podvrtat cestu, potřebujeme souhlas majitele pozemku cesty, nebo i souhlas majitele komunikace (obce)? Děkuji

Jan Krátký

Pro připojení sjezdu na místní komunikaci je nutné požádat příslušný dopravní úřad o povolení připojení pozemku na komunikaci.…


realizace přístupové komunikace k rodinným domům

Dobrý den, v blízkosti naší nemovitosti došlo k výstavbě přístupové komunikace k rodinným domům. Nyní se na ni dodatečně vede územní řízení. Obecný stavební úřad určil, že se jedná o neveřejnou účelovou komunikaci a odbor dopravy se k ní nemusí vyjadřovat. V územním řízení se však nic o neveřejné komunikaci nepíše. Je možné, aby stavební úřad vyhodnotil tuto komunikaci za neveřejnou, když se jedná o trvale zastavitelné území a jsou zde parcely pro výstavbu dalších rodinných domů? Navíc nejedná se o uzavřený prostor a je zde přístup ostatních vlastníků ke svým parcelám. Neměl by toto řešit odbor dopravy?

Jan Krátký

Stavba komunikace a tedy i její účel musí být v souladu s územním plánem obce. Odbor dopravy (jako dopravní úřad) by měl vydat své…


změna vlastníka stavby komunikace a zrušení stavebního povolení

Dobrý večer. Prosím o váš názor na možnost zrušení stavebního povolení vydaného v roce 2005 na výstavbu místní komunikace v zastavěné části obce. Stavební povolení je vydáno na stavebníka - podnikající fyzickou osobu, která po provedeném konkurzu ukončila svou činnost, a ke změně vlastníka pozemku, který ve stavbě komunikace nemá v úmyslu pokračovat. Stavba místní komunikace nebyla dokončena. Děkuji moc.

Jan Krátký

Stavební povolení má v souladu se stavebním zákonem platnost dva roky ode dne jeho nabytí právní moci. Pokud by v této lhůtě se stavbou…


rekonstrukce komunikace (zásah do sousedního pozemku)

Dobrý den, měla bych dotaz týkající se opravy vozovky. Obec dělala kompletně nový povrch vozovky (navýšení terénu cca 20 cm). V rámci tohoto zaasfaltovala bez našeho svolení i část zahrady kolem stavební parcely, kde vybudovala kanál, který napojila do naší přípojky na odpadní vodu z domu. Svedení vody z části ulice podmáčí náš rozestavený RD. V případě větších dešťů i díky navýšení vozovky teče voda až do domu. Je opravdu v dnešní době možné, aby někdo někomu zabral pozemek a vybudoval tam kanál? Mohli byste mi poradit, na jakou instituci se mám obrátit? Zatím mi na stavebním úřadě řekli, že podle čísla parcely nemohou najít projektovou dokumentaci k této realizaci silnice a kanalizace. Děkuji za odpověď

Jan Krátký

K vydání stavebního povolení k opravě veřejné komunikace není příslušný obecný stavební úřad, ale dopravní úřad (speciální…


stavba RD na sousedním pozemku (posouzení příjezdové komunikace)

Dobrý den, potřeboval bych radu. Vedle mého domu vede pěší cesta vedená v katastru jako ostatní komunikace, která není zpevněná ani udržovaná. Roh mého domu tvoří hranici pozemku. Na druhé straně je plot souseda. Šířka této komunikace jsou necelé 3 m. Město vytvořilo nové stavební místo za mým domem, ale neudělá k ní příjezdovou komunikaci. Označila tuto cestičku dostatečnou k tomu, aby zde byla zahájená stavba nového domu. Můj dům je starý přes 100 let, navíc je celý podsklepený a navíc k této cestě jsou situovány obytné místnosti. Takže mi budou jezdit auta přímo pod oknem. Obávám se toho, že bude narušena statika domu, pokud zde bude jezdit pracovní technika. Je to vůbec možné, aby tohle stavební úřad dovolil? Je nějaké ochranné pásmo, které určuje vzdálenost domu od komunikace? Děkuji za radu.

Jan Krátký

Město nemohlo vytvořit stavební pozemek bez jakékoliv opory v zákoně. Sousední pozemek musel být zahrnut ve schváleném územním plánu obce…


požadavek vlastníka stavby předložit od nájemce PD rekonstrukce pronajímaných prostor

Dobrý den chtěl bych se zeptat, manželka provozuje živnost v pronajatých prostorech, které jsme na vlastní náklady zrekonstruovali. Jelikož stavební úřad neschválil rekonstrukci prostorů formou ohlášení stavby, byli jsme nuceni provést rekonstrukci formou stavebního řízení (na stavební povolení). Po provedené kolaudaci majitel objektu požaduje po nás vydání stavební dokumentace. Můj dotaz zní. Jsem povinen vydat stavební dokumentaci majiteli objektu, který byl účastníkem stavebního řízení? Podotýkám, že investorem stavby jsem byl já a veškeré náklady za stavební dokumentaci jsem financoval z vlastních zdrojů. Za Vaši odpověď předem děkuji

Jan Krátký

Požadavek vlastníka stavby je v tomto případě oprávněný. Stavební zákon ve svém ustanovení odst. 1 § 125 totiž vlastníkovi stavby…


požadavek stavebního úřadu na provedení příjezdové cesty na pozemky s plánovanou výstavbou RD

Dobrý den, prosím o radu. Vlastníme 1 ze 4 pozemků v řadě určených k výstavbě RD. Jedná se o pozemky na poli bez inženýrských sítí a příjezdové cesty. Plánovaná výstavba je na prvních třech pozemcích. Nám patří ten druhý, který je vzdálen asi 30 m od komunikace. Díky ovšem "vysoce postavenému" sousedovi vlastnícího 3. pozemek, který už je vzdálený přes 55 m po nás stavební úřad chce vybudování 6 m široké plnohodnotné cesty! Jelikož jsme ve vzdálenosti do 50 m, počítali jsme jen se zpevněnou plochou k pozemku. Soused chce stavět asi rok po nás, musíme se mu přizpůsobit? Máme nějakou možnost se bránit? Na takovou cestu nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Požadavek stavebního úřadu může být v tomto případě oprávněný. Vyhláška č. 501/2006 Sb. „o obecných požadavcích na využívání…


odstupová vzdálenost příjezdové cesty od potoka

Dobrý den, nikde nemohu najít min. odstupovou vzdálenost příjezdové cesty od hranice potoka. Víte někdo, jaká je? Děkuji

Jan Krátký

Tato odstupová vzdálenost v žádném zákonném předpise stanovena není. Příjezdová cesty však musí být navržena takovým způsobem, aby…


stavba komunikace (souhlas spoluvlastníků pozemku)

Dobrý den, vlastníme pozemek, který je zahrnut v územním plánu. V současné době je v pronájmu u zemědělského družstva. V mapách, které vlastníme, vede kolem pozemku cesta, která má cca 20 podílových vlastníků a my jsme jedním z nich. Tato cesta je též v pronájmu u ZD, tedy zoraná a jinde než na mapě neexistuje. V územním plánu je ale opět zakreslena. Tato "neexistující" cesta se v mapách napojuje na stávající komunikaci. K našemu pozemku je to z tohoto místa pouze cca 20 m, tedy zhruba jeden až dva podíly cesty. V současné době řešíme, jak s tímto podílem naložit a jak komunikaci vybudovat. Je možné, že musíme my, jakožto soukromá osoba, kontaktovat zbylých 20 vlastníků cesty abychom si mohli na vlastní náklady část cesty vybudovat a zajistit tak přístup k našemu pozemku (budoucí parcele)? Jak je to pak s těmito podíly oné cesty? A jakou roli v tomto má hrát obecní úřad, který je též podílníkem této cesty? Předem děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Stavba komunikace na předmětném pozemku fyzicky neexistuje a je tedy nutné ji vybudovat. Stavbu komunikace i inženýrských sítí lze na pozemku…


nesouhlas obce k připojení pozemku na komunikaci

Chystám stavbu RD v zastavitelném území. Obec mi nepovolila sjezd z pozemku na její komunikaci, neudala žádný vážný důvod. Ke kterému státnímu orgánu se můžu odvolat, nebo je stanovisko obce nedotknutelné? Děkuji za odpověď

Jan Krátký

Obecní úřad by ve svém rozhodnutí měl poučit účastníky o možnosti případného odvolání. Odvolání proti rozhodnutí se podává v…