Nalezeno 288 dotazů

stavba rekreačního objektu na zahradě, přístupová komunikace a změna územního plánu

Dobrý den. Vlastním zahradu vedenou v územním plánu obce jako „sad“ a jelikož dle územního plánu na ní nelze realizovat výstavbu rekreačního objektu, tak bych rád provedl změnu typu pozemku na „sady a zahrady“, s možností výstavby rekreačního objektu. V územním plánu je však mimo jiné uvedena tato podmínka: "pozemek rekreačního domku musí být přístupný po veřejné komunikaci odpovídající ČSN pro rekreační objekty". O jakou ČSN se jedná, nebo kde je specifikován způsob provedení komunikace k rekreačním objektům? K pozemku vede od ulice ve městě kamenitá cesta bez asfaltu a tak netuším, zda bude tato podmínka problémem pro změnu v územním plánu. Děkuji.

Jan Krátký

Normou pro projektování místních komunikací je ČSN 73 61 10 „projektování místních komunikací“. Umisťováním staveb v území se…


kolaudace RD a příjezdové komunikace

Dobrý den, prosím o radu. Máme postavený RD na klíč, zhotovený loni v zimě a stále nezkolaudován. Příjezdová cesta, která byla postavena ještě asi k deseti dalším RD stojí částečně na pozemku jiné stavební firmy, a ta po nás nyní požaduje 140 000 Kč za odkoupení části tohoto pozemku. My zaplatit nechceme, neboť máme zaplacen RD včetně komunikace a domníváme se, že by tyto peníze měl zaplatit náš stavebník. Pravděpodobně se to bude řešit soudně. Je toto důvod k nezkolaudování RD? O kolaudaci již bylo stavebníkem požádáno, ale je to podmíněno právě zaplacením výše zmíněné částky. Stavební úřad požaduje protokol o předání RD včetně komunikace, a ten nám náš stavebník, pokud nezaplatíme, nedá. Je skutečně takovýto předávací protokol nutný ke kolaudaci RD? Děkuji moc za Vaši radu

Jan Krátký

Rodinný dům lze uvést do trvalého užívání (zkolaudovat) až poté, kdy jsou do trvalého užívání uvedeny stavby inženýrských sítí a…


zřízení příjezdové komunikace pro plánované stavby RD

Dobrý den, mám prosím dotaz. Náš dům stojí vedle místní účelové komunikace. Nemáme chodník, komunikace je široká cca 3,5 m a ústí na pole nad naším domem. S touto komunikací nikdy jako s tranzitní nepočítalo. Pole jsou uvedeny v ÚP, jako rozvojová plocha pro rodinné domy. Náhodou jsme se dozvěděli, že tato komunikace má být nyní tranzitní pro novou výstavbu - cca 3 až 8 domů. Byl vydán ÚS s napojením sítí atd., ale stávající parametry komunikace nejsou řešeny - tedy chodník, šíře jízdních pruhů. Pro nás to ale znamená zásadní změnu v dopravně - bezpečnostní situaci - máme malé dítě (4 roky), které rovnou vbíhá do vozovky - byť jej neustále upozorňujeme, nejsou zde rozhledové trojúhelníky a riziko vběhnutí pod vozidlo je veliké - právě díky neexistenci chodníku. Domníváme se, že příslušné orgány rozhodly mimo právní rámec, když umožnily používat tuto komunikaci jako tranzitní pro další výstavbu. Můžete nám prosím poradit, jakými zákony se měly řídit, resp. jak se můžeme bránit? Děkujeme za odpověď, protože pro nás je to velký problém.

Jan Krátký

Připojení nové komunikace na stávající místní komunikaci bude povolovat svým rozhodnutím příslušný dopravní úřad (odbor dopravy…


rozšíření komunikace, vyvlastnění části pozemku a umístění oplocení

Dobrý den, koupil jsem stavební parcelu, kde šířka je 16 m. Jedním z tzv. sousedů je i město, které má hned vedle 4,5 m travnaté komunikace (v katastru vedené jako „ostatní komunikace“). Nyní jsem chtěl dostat povolení na stavbu oplocení na hranici svého pozemku, ale bylo mi úřadem sděleno, že je zpracován nový územní plán, kde musí být vyhotovena urbanistická studie, a 2 roky nebudu moci stavět. To by nebylo nejhorší, poté mi řekli, že budou možná potřebovat dalších 70 cm z mého pozemku, aby se cesta do budoucna mohla rozšířit a těch 70 cm mi řekli, že můžou být vyvlastněny, což se mi zdá nepochopitelné, kdy se jedná o komunikaci ve městě a bude vést k případným dalším novým pozemkům, určených jako stavební. Mohou vůbec toto udělat? Teď mi chtějí povolit plot jen tehdy, pokud uhnu o 70 cm dovnitř pozemku (jak kdyby mých 16 m na šířku nebylo málo) anebo na hranici pozemku, ale jen dočasně, tedy do doby, kdy bude studie vypracována. Jsem znechucen byrokratickou arogancí na úřadech a takovým jednáním, bohužel nevím, jak se mohu bránit? Ocenil bych jakoukoliv radu. Děkuji

Jan Krátký

Pokud bude komunikace v územním plánu označena jako „veřejně prospěšná“ stavba, je opravdu možné, že Vám bude část pozemku, kde má…


kolaudace RD bez přístupové komunikace

Dobrý den, nevím na koho se mám obrátit ve věci zbudování komunikace k rodinnému domu? Máme nově postavěný RD uprostřed pole a nemáme komunikace ani osvětlení. Nemůžeme se autem dostat od garáže, kde máme štěrk a pěšky je to taky velice obtížné s tím, že brzy ráno chodíme úplně potmě do práce po podlážkách, které máme až k silnici. Starosta nám sdělil po postavění domu, že nebude silnice až do roku 2011. Na dům mám hypotéku, potřebuji kolaudovat a nemůžu. Můžete mi pomoci, jsme zoufalí? Děkuji

Jan Krátký

Chybou je, že stavební úřad vydal stavební povolení na rodinný dům, aniž by v tu dobu byla zkolaudována komunikace, zpřístupňující…


vjezd na pozemek

Dobrý den, vlastníme pozemek, který je zanesen v územním plánu pro bytovou zástavbu, nyní je to trvalý travní porost. Na pozemku je travnatý sjezd na silnici III. třídy, který byl a je využíván pro vjezd techniky na sečení trávy. Informoval jsem se autorizovaného inženýra a ten mi říkal, že nový vjezd by nám na tento pozemek nepovolili, jelikož nemá potřebné rozhledové vzdálenosti. Myslíme si tedy, že bychom stávající vjezd měli zanést do dokumentace jako jediný možný a do této doby využívaný a že by proti němu nemělo být vzneseno námitek (i když nesplňuje rozhledové vzdálenosti) a ten by měl být bez problémů schválen? Je naše úvaha správná? Vjezdy na pozemky nejsou nikde zaneseny v katastru apod., a proto nevíme, zda nám Policie a potažmo stavební úřad bude věřit, že se jedná o stávající vjezd? Stačí k tomuto např. čestné prohlášení, nebo prohlášení několika starousedlíků? Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

V dané situaci záleží na posouzení dopravního inspektorátu Policie ČR a dopravního úřadu /odbor dopravy městského úřadu/, zda je…


soukromá příjezdová cesta na stavební pozemky

Na konci slepé ulice, kde cca 70-80m před koncem je obratiště. Na tomto konci ulice, kde je šířka cca 6 m a není zde již žádné jiné obratiště, jsou další pozemky zahrnuté v územním plánu. Majitelé těchto pozemků jsou ochotni k prodeji a mají již tyto pozemky katastrálně rozděleny tak, aby v budoucnu je mohlo město vykoupit na komunikaci (v současné době ale město nechce realizovat těchto cca 80 m komunikace). Nyní ale majitelé chtějí stavět, ale nemůžou dostat stavební povolení, údajně kvůli komunikaci, i když parcely přímo navazují na místní komunikaci. Můj dotaz tedy zní: lze toto vyřešit tak, že by si majitelé udělali společný vjezd pro tyto pozemky, které přímo navazují na komunikaci města, a za společným vjezdem by již byla soukromá zpevněná cesta o max. délce cca kolem 40-50m? Tato dohoda o společné cestě by mohla být případně i písemně doloženo obecnímu úřadu. Prosím o radu, zda by to takto šlo vyřešit nebo pokud existuje jiná alternativa? Děkuji

Jan Krátký

Na příslušném stavebním nebo obecním úřadě si zjistěte informaci, zda územní plán nepodmiňuje zástavbu příslušných pozemků…


příjezdová cesta na pozemek

Dobrý den, před dvěma lety jsem koupil pozemek, ke kterému jsem koupil pozemek jako příjezdovou cestu široký cca 4,5 m. Nový zákon ale stanovuje šířku příjezdové cesty 8 m. Ještě nemám stavební povolení a vzhledem k 8 m to bude asi problém. Je možné, že již jednou vymezený prostor pro cestu může nový zákon změnit? Děkuji

Jan Krátký

Šířku 8 m stanovuje vyhláška č. 501/2006 Sb. „o obecných podmínkách pro využívání území“, ve svém ustanovení § 22 pro nejmenší…


realizace příjezdové komunikace na pozemek pro stavbu RD

Dobrý den, potřebovala bych radu ohledně příjezdové komunikace. Stavební parcela, na které se chystáme vystavět rodinný dům, se nachází do 50-ti metrů od zpevněné pozemní komunikace (splňujeme tedy ustanovení § 20 odst. 7 vyhlášky č. 501/2006 Sb.). Na stavebním úřadu však tento argument nereflektují a požadují, aby zpevněná pozemní komunikace vedla až k domu. Paní na stavebním úřadu nám poradila, ať sepíšeme s obcí a majitelem komunikace plánovací smlouvu, na základě které jsou schopni vydat územní rozhodnutí a stanovit podmínku budoucího vybudování této komunikace. Bylo nám sděleno, že komunikace musí být zpevněná (asfalt nebo zámková dlažba). Obávám se, že majitel cesty nebude ochoten zafinancovat realizaci takové komunikace. Tím pádem se my dostáváme do slepé uličky. Mohl byste mi prosím poradit, jak v této situaci postupovat? Zároveň by mě zajímalo, jaké jsou možnosti sankce za nesplnění podmínky dané v územním rozhodnutí?

Jan Krátký

Obytná budova musí mít zřízen samostatný přístup z veřejné komunikace. Obslužná komunikace slouží nejen vlastníkovi stavby, ale též…


povinnost údržby komunikace

Dobrý den, mám nemovitost určenou k trvalému bydlení s "modrým číslem popisným", ve které mám trvalé bydliště. Celoroční je po komunikaci v majetku Lesů ČR, je někdo povinen tuto komunikaci v zimě udržovat event. kdo? Lesy nebo obec? Nemovitost leží v CHKO a je vzdálena cca 4 km od nejbližší protahované obecní komunikace.

Jan Krátký

Povinnost udržovat cestu má podle současně platných předpisů příslušná obec, v jejímž katastru se nemovitost nachází. Pokud obec…