Nalezeno 288 dotazů

přístupová cesta na pozemek

Dobrý den, měl bych 2 dotazy. 1/ Podle současných katastrálních map neexistuje přístupová cesta na můj pozemek. Mohu žádat obec nebo jinou instituci o zajištění přístupu? Musí mi vyhovět? 2/ Pokud se dohodnu s majitelem sousedního pozemku o využití jeho pozemku k příjezdu na můj pozemek (k chalupě) a budu chtít vybudovat pouze zpevněnou cestu (kamenná drť), musím mít stavební povolení? Nebo stačí ohlášení, pokud mám vše povoleno smlouvou s vlastníkem pozemku? Jaká smlouva s vlastníkem pozemku musí být sepsána, aby mi v budoucnu nemohl zamezit v užívání této cesty? Děkuji předem za odpověď.

Jan Krátký

Samozřejmě, že můžete požádat obec o pomoc při řešení tohoto problému, tato však není povinna požadovanou cestu na pozemek zajistit.…


přístupová cesta k chalupě a její oprava

Pro přístup k naší chalupě, která není užívána k trvalému bydlení, je od nepaměti využívána přístupová cesta v majetku jiné soukromé osoby. Tato cesta je však již prakticky nepoužitelná ze dvou důvodů, jednak kvůli ucpanému propustku a dále proto, že ji pracovníci zemědělského družstva částečně rozorali. K přístupu tedy prozatím využíváme sousední louku, ta však bude na jaře zřejmě zoraná a pak nebude možné se k chalupě dostat. Kdo je zodpovědný za sjízdnost cesty a za financování oprav? Kdo musí dát souhlas k její opravě?

Jan Krátký

Z dotazu není zřejmé, jakého charakteru je stávající komunikace /přístupová cesta/, tzn. zda se jedná o veřejnou, či neveřejnou…


parkování a provoz automobilů pod okny bytového domu

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda existuje nějaký předpis či norma, určující z hygienického a zdravotního hlediska, kolik metrů od domu (není zde chodník) mohou jezdit či parkovat auta. Bydlím v obecním domě, kde jsme zakoupili jeden byt, ale kolem nás v bezprostřední blízkosti projíždí či parkují auta. K našemu domu není vedena oficiálně žádná silnice.

Jan Krátký

Vzdálenost průčelí budov, v nichž jsou okna z bytných místností, musí být nejméně 3 m od okraje vozovky silnice /§ 25 vyhlášky č.…


přístupová cesta

Jsem vlastníkem pozemku, který jsem koupil v roce 2001, jako čerstvě rozparcelován. Nyní jsem se rozhodl stavět a na stavebním úřadě mi nedali stavební povolení, protože nemám přístupovou cestu. To pro mne bylo samozřejmě překvapením, protože na pozemek jezdím nově vybudovanou cestou, která vznikla při rozparcelováním pozemků v roce 2001. Následně jsem zjistil, že cesta fyzicky existuje, ale není zapsaná v katastru nemovitostí jako přístupová cesta, ale jako ostatní plochy. Může obec, jako vlastník pozemku, zažádat na katastru o změnu na přístupovou komunikaci nebo účelovou cestu, bez požehnání místního stavebního úřadu, který se jeví velmi nepřátelsky? Stavební úřad chce projekt a klasické stavební řízení, ale to je nereálné z finančních možností obce. Nyní je cesta 6 m široká a 43 m dlouhá a z hlavní silnice je na ni vybudován vjezd se všemi náležitostmi. Děkuji za odpověď

Jan Krátký

Prvním předpokladem pro realizaci předmětné cesty je její soulad s územním plánem obce. Územním plánem by měly být stanoveny i její…


sousedův pozemek - zpevněná plocha

Soused si koupil v r. 2003 pozemek od našeho města, dle znaleckého posudku byla cena stanovena na 13 000 Kč, celkem se jednalo asi o 900 m2. Pozemek je veden jako trvalý travní porost, ochrana zemědělský půdní fond. V srpnu 2006 pozemek nechal bez patřičného stavebního povolení zavést odfrézovanou silniční sutí z oprav místní komunikace. Jelikož se nám jeho jednání nelíbilo, kontaktovali jsme životní prostředí a to dospělo k závěru, že případná stavba je v rozporu se stavebním zákonem. Příslušný stavební úřad nám sdělil, že bude vydáno dodatečně stavební povolení na zpevněnou plochu a dodatečně tuto plochu vyjme z půdního fondu. Je možné takto postupovat? Tato plocha je nyní využívána jako parkoviště a odstavná plocha pro kamiony, zejména v nočních hodinách. Podle vyhlášky našeho města, je zakázáno parkování nákladních vozidel mimo povolené prostory. Pozemek, který soused vlastní je v platném územním plánu veden jako zóna pro podnikání, nikoliv však jako zóna parkoviště nebo zóna dopravy. O této skutečnosti jsme informovali i naše město, které stejně jako stavební úřad dospělo k závěru o dodatečném povolení... Chci se informovat, jak máme dále postupovat a zda je možné černou stavbu dodatečně povolit? Děkuji

Jan Krátký

Stavební úřad by každopádně neměl až do vydání rozhodnutí (v tomto případě dodatečného povolení) sdělovat, jakým způsobem…


Věcné břemeno - cesta

Dobrý den, Chci si koupit pozemek. Na pozemek je možný přístup pouze po cestě, která patří jinému vlastníku. Proto jsem se vydal na katastr, aby mi byl poskytnut výpis k oné cestě a jestli jsou na ni uvalena věcná břemena, či služebnost na můj pozemek. Ve výpisu bylo bez záznamu. Proto mi to nedalo a dohledal jsem v pozemkové knize historii pozemků a oné cesty. Zde jsem zjistil zápis: Vkládá se služebnost průchodu, průjezdu, průhonu …, na parcely … . Zde byla vypsána jak moje parcela, kterou chci koupit tak ona zmiňovaná cesta. Proto jsem zašel na katastr a zeptal se jak je možné, že v pozemkové knize věcné břemeno je, ale v katastru není. Bylo mi řečeno, že při přepisu do katastru na to mohl někdo zapomenout. Tak jsem se ptal zda jde s tím něco udělat a vepsat ho tedy do toho katastru. Odpověď zněla: již to není možné. To mě udivilo, já myslel, že když věcné břemeno jednou vznikne tak zrušit ho může pouze soud, nebo nějaký zákon, ale tak jako tak by měla být to tom zmínka. Je tedy prav da, že břemeno zaniklo a že ho tedy nemůžou zapsat ? Děkuji Milan Pedro

RK Stejskal & Šandera s.r.o.

Někdy se skutečně objeví nesrovnalosti, jak uvádíte a na tyto případy je katastr připraven reagovat. Abyste se dobral jednoznačného…


Obec postavila schodiště do svahu a znemožnila nám příjezd k domu

Dobrý den, Před 10ti lety jsme koupili nemovitost v prudším svahu...cesta mezi domy patří obci. Obec ve svahu postavila schodiště a znemožnila tak obyvatelům ulice se dostat k nemovitostem vozidlem nebo např. stavební technikou. Máme malé děti a nemůžeme k domu zajet ani kočárkem a děti musíme vynášet nad nebo pod schody. Veškerý stavební materiál musíme vozit ručně pomocí zednického kolečka. Existuje nějaké řešení, jak obec přimět, aby schodiště z ulice odstranila a zřídila zde normální přístup? Předem děkuji za Vaši odpověď S pozdravem a přáním hezkého dne Bc. Ivana Sirůčková

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

No, velice jednoduché řešené je kandidovat do obecního zastupitelstva a stát se starostkou a pak to půjde jako po másle…. Ale teď…


Obec staví blízko našeho domu cestu pro těžkou stavební techniku

Dobrý den,

obec chce vedle mého pozemku, kde jsou zahrádky obce postavit silnici(cestu) vedoucí k novým pozemkům,kde se začnou stavět baráky. Neumím si představit, až bude těžká technika jezdit hned vedle mého pozemku, kde stojí nas dům. Dá se proti tomuto bránit? Budou zde otřesy, prach, hluk. Co když mi auta ponici dům? Samozřejmě i cena pozemku s barákem bude hned nižší, kdybychom chtěli prodat.

Děkuji za odpověď

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování

I CESTA VYŽADUJE POVOLENÍ. Územní rozhodnutí + stavební povolení nebo dnes spojené územní a stavební řízení. V obojím jste ze zákona…