Splňuje štěrková cesta potřebné parametry pro vydání stavebního povolení?
Dobrý den, zvažuji koupi pozemku s domem k rekonstrukci. Pozemek je v uzemním plánu vedený jako stavební a dům má číslo popisné. K pozemku vede zpevněná, štěrková cesta (v katastru vedená jako ostatní komunikace) o šířce 2.5 až 2.8m. Tato cesta leží na obecním pozemku o šířce 6 až 6,8m. Komunikace tedy nesplňuje Vyhlášku č. 501/2006 Sb. § 22, protože šířka veřejného prostranství je v některých místech menší než požadovaných 6,5m. Dále komunikace samozřejmě nesplňuje ani normy ČSN 73 0833:2010 a ČSN 73 0802:2009, které požadují, aby přístupová komunikace měla nejméně 3m. Chtěl bych se tímto zeptat, zda se tyto vyhlášky a normy vztahují v plném znění i na rekonstrukci RD, kdy se jedná o výstavbu obytného podkroví s nezbytným zvýšením a změnou tvaru střechy. Tedy pokud se nemýlím jedná se o změny staveb skupiny II podle ČSN 73 0834:2011. Zajímalo by mě tedy, zda zmíněná komunikace nesplňující potřebné parametry bude při žádosti o vydání stavebního povolení v tomto případě problematická? Mnohokrát děkuji za odpověď.
Tak trochu obšírně: vyhláška (přezdívaná svatá) 501/2006 Sb. má sice § 22 (pozemky veřejných prostranství), ale ten § především…
Obec nechce povolit stavbu kvůli chybějící komunikaci
Dobrý den přeji, snažně prosím o radu. Plánuji na svém pozemku postavit rekreační chatu, bohužel stavební úrad mi stavbu na ohlášku nechce povolit, mimo jiné, také z důvodu chybějící příjezdové cesty. Problém je, že cesta fyzicky existuje, nicméně v katastru nemovitostí je vedena jako trvalý travní porost a ne jako komunikace. A to i přes to, že po ní jezdíme všichni, já, sousedé, i zemědělci s technikou. “Cesta” je ve vlastnictví obce a ta očividně nemá v plánu s tím cokoliv dělat. Mám vůbec nějakou šanci rekreačku postavit, když obec svůj kus trávy nechce “úředně” změnit na cestu? Pozemek je, bohužel, cca 150 metrů od hlavní silnice. Předem moc děkuji za jakoukoliv radu.
Když obec nechce, tak musíte nastrčit správní orgán. To znamená pravděpodobně MěÚ (trojkové obce) odbor dopravy. Pod něj spadají…
Problém s příjezdovou cestou k pozemku
Dobrý den, prosím Vás o radu ohledně složité situace s příjezdovou cestou. Než přejdu k samotnému dotazu, rád bych nejdříve osvětlil situaci. K lepšímu pochopení jsem vytvořil i náčrtek viz přílohy. Jedná se o dispoziční náčrt několika pozemku s obecní komunikací a teoretickou soukromou cestou. Já jakožto vlastník č.1 v této situaci vlastním 2 parcely č.1. Ty protíná obecní komunikace, která leží na pozemcích již odkoupených obci. Zároveň je cesta vyhotovena pouze v dokumentaci a zakreslena v KN. Obec neoficiálně tvrdí realizaci v roce 2025. Pro pozemky č.1 a 2 zde před 3 lety byla vytvořena kanalizace ("do budoucna pro možnou stavbu RD"). Od této doby ovšem obec začala zřizovat ČOV a na obci se rozhodli, že zmíněná kanalizace bude jen pro dešťovou vodu. Nová kanalizace pro ČOV má jít po zmíněnou nerealizovanou cestou, bohužel ve fázi bez projektu. O pár pozemků vedle je opět obecní komunikace, sousedící s pozemkem č.2 a 3. Toto je normální cesta. Já jakožto vlastník č.1 chci stavět RD na jednom z pozemků. Na obou pozemcích je zřízena voda, elektřina a "kanalizace" na dešťovou vodu. Oba pozemky jsou v uzemním plánu zapsány jako místa pro stavbu RD. Jediné co u pozemku není je příjezdová cesta, tedy oficiální cesta. K pozemkům vede polní cestička (šířka 2,35 m a délka - k prvnímu pozemku cca 40 m a k druhému 80m). Chápu, že tato informace je irelevantní, jelikož se potom délka měří k samotné stavbě a ne k hranici pozemku. Nicméně tuto polní cestičku vlastní vlastník č.2 a 4 v podílu 1/2 každý, bez rozparcelování. Vlastník č.4 je z velké dálky a o pozemek ani cestu se nestará, navíc je nezletilý (dědictví po prarodičích). S vlastníkem č.2 máme sepsaný dokument, že danou cestičku můžeme využívat pro přístup k pozemkům. Zároveň se nám podařilo získat od obce i dokument k užívaní provizorní cesty (tedy té mezi pozemky č.1), kterou si svépomocí uděláme (již hotovo, šířka zde cca 4m, při realizaci viz popis výše to potom bude 8m). Každopádně nám na stavebním úřadu řekli že na pozemcích není možné stavět. Za 1) není zde příjezdová cesta a za 2) chybí zde kanalizace. Teď konečně, k mému dotazu. Je možné nějakým způsobem tuto situaci vyřešit? Zatím mě napadlo toto řešení: Odkoupit část pozemku č.3 a rozšířit cestu, s tím že bychom obec požádali o výjimku s napojením se do kanalizace přes tuto cestu. Je toto proveditelné? Děkuji za odpověď a za čas strávený čtením tohoto problému. S pozdravem LK.
No, velice složitý dotaz. Moje krátká rada: potřebujete schopného místního projektanta, který to množství požadavků vyhlášek a…
Soused odmítá komunikovat ohledně používání příjezové cesty
Dobrý den, chtěli bychom kupovat nemovitost,ke které vede cesta,která je na pozemku jiného majitele. Původní majitel měl s majitelkou cesty uzavřené věcné břemeno,bohužel ale uzavřené na jeho jméno.Majitel zemřel a věcné břemeno přešlo na jeho ženu. S majitelkou cesty není možná žádná domluva. Zkoušel to realitní makléř a zkoušeli jsme to i my osobně. Krom jednoho telefonu s námi nekomunikuje,na emaily neodpovídá. Slovně nám potvrdila,v telefonu,že cestu užívat smíme,ale nechce podepsat žádnou nájemní smlouvu,smlouvu o užívání či věcné břemeno. Je to jediná příjezdová cesta k nemovitosti,která spojuje její nemovitost,naši nemovitost a nemovitost souseda. Cesta je tam snad 100let. Nechceme se soudit,ale bez jejího souhlasu nemůžeme cestu zpevnit a tím pádem nedostaneme stavební povolení k rekonstrukci roubenky. Tyto skutečnosti nám nebyly známy,když jsme podepisovali rezervační smlouvu.Máme i nějaké jiné možnosti kromě soudu? Nebo je to marné a máme raději od koupě odstoupit? Děkuji. Kohoutková
Podívejte, jedna zásadní informace v dotazu chybí. Jak je ten pozemek s cestou zapsán v katastru nemovitostí? Pokud by byl zapsán jako…
Jak ideálně řešit právo na použití příjezdové cesty k pozemku?
Přeji krásný den,
prosím o radu,máme v plánu koupit pozemek,kde majitel vybudoval příjezdovou cestu.Cesta vede ke 4 parcelám,jak postupovat,abychom do budoucna neřešili žádný problém,že bychom se třeba po této cestě nemohli dostat k domu.
Děkuji za rady.
Dobrý den,odpověď - Jsou dvě možnosti řešení 1. majitel cesty Vám zřídí věcné břemeno jízdy a chůze k vašemu pozemku 2. majitel…
Soused blokuje společný vjezd
Dobrý den. Prosím o radu. Vlastníme rodinný dům u kterého je vjezd a následně průjezd mezi domy, zatížen věcným břemen průchod, průjezd a hnaní dobytka jak pro nás tak i pro sousedy, tzv. společný vjezd a průjezd. Sousedé často parkují ve vjezdu , čím se hůře pak přichází ke dveřím průjezdu, nebo se velmi špatně manipuluje například se stavebním materiálem. Samotný průjezd mezi domy jsme si jakoby pomyslně rozdělili na poloviny a každý tu svou využívá například na opření kol apod. Opakovaně jsme je žádali aby ve vjezdu neparkovali auto, že je jasné pokud potřebuji něco naložit, nebo vyložit. Ale někdy tam stojí celý den a nereagují ani na zazvonění. Se slovy, že pokud nepotřebujeme projet, ať neotravujeme. V současné době rekonstruujeme, často potřebujeme manipulační prostor, jenže někdy je problém se jich dozvonit. Dříve dokonce nechali auto ve vjezdu a jeli na celý den i noc pryč. My břemeno respektujeme , vjezd používáme jen na nutné naložení, či vyložení nákladu. Chtěli jsme se s nimi rozumně domluvit, ale bohužel to nejde, opakovaně tam parkují, mají i dodávku, to se potom člověk musí opravdu protahovat ke dveřím. Máme snad v těchto případech volat policii, když se nechtějí rozumně bavit? Děkuji.
Toto není dotaz na stavební úřad. Ale jde zcela jasně o občanskoprávní záležitost…. Někdy bývá účinnější (něž volání…
Jak přeložit polní cestu z orné půdy?
Dobrý den, zakoupil jsem pozemek (pole hraničící s křovím) a podél jeho kraje vede polní cesta (vyježděné koleje v poli) spojující dvě obce. Skutečná trasa cesty (a patřičný obecní pozemek) se ovšem nachází cca. o 10 metrů dále ve zmíněném křoví. Chtěl jsem se zeptat, zda existují nějaké páky na obec, kterými by se dala cesta z orné půdy přeložit tam, kam správně patří? A existuje nějaké riziko, že na poli obec vydržela služebnost? Díky.
Upřímně řečeno, nevím. Je to dost častý problém a v minulosti se tím zabývaly i soudy. Ale vyvolejte jednání - u účelové komunikace…
Je možné se bránit proti stavbě nové komunikace?
Dobrý den,
nevím, zda tento dotaz sem patří. Aktuálně je plánován územní plán obce, který mi byl doručen a můžu uplatnit námitky. Jedná se o stavbu nové komunikace (přes louku, kterou zakoupil developer a část komunikace patří obci) v šířce 5 metrů s tím, že přímo před mým domem vznikne křižovatka na šíři celého domu, před výjezdem z garáže. Je možné se proti tomuto bránit, příp. lze se odkázat na něco konkrétního? Děkuji za odpověď
Územní plán se doručuje pouze veřejným vyvěšením a pro komunikace jsou tam uváděny spíš koridory, než přesné umístění. Takže se k…
Vztahuje se zóna zákazu stání i na soukromé pozemky?
Dobrý den, na návsi v Myslechovicích bývá denně odstavený kamion, který ničí komunikaci a ohrožuje obyvatele při otáčení. Městská policie nám sdělila, že není dostatečná legislativa tento problém v současné situaci řešit. Chceme tedy v obci dát dopravní značení Zóna zákazu státní vozidel, jejichž okamžitá hmotnost přesahuje 3,5 t., v době od 22:00 do 6:00. Majitel kamionu chce toto dopravní značení obejít tím, že bude kamion odstavovat ve své nemovitosti na návsi, která je ale pro bydlení. Podotýkám že provozovnu má v jiné obci. Otázka je, jestli se zóna zákazu stání vztahuje i na soukromé pozemky, které nejsou určeny pro parkování. Děkuji za odpověď. Aleš Hubáček
Na toto neumím odpovědět, je to otázka pro odbor dopravy. Ale v obci pro místní komunikace je dotčeným orgánem státní správy přímo…
Dlouhá příjezdová cesta k pozemku
Dobrý den,
jsme dvě rodiny, kamarádi, koupily jsme dva pozemky a plus jednu nudly na 1/2 která je široká 6m a dlouhá 70 metrů a bude sloužit pro oba pozemky jako příjezdová soukromá cesta,osobní příjezd k oboum barákům, který chceme zpevnit a časem dát jen do zámkové dlažby, nechceme aby nám tam nikdo jezdil. Jeden pozemek bude mít vjezd od hlavní komunikace 40 metrů na svůj pozemek a ten druhý 70 metrů. Je to nějaký problém ? Jde mi hlavně o to jestli je možné mít takhle dlouhou osobní cestu ke svému pozemku,jestli tam není nějaké ,,ale,,.....děkuji za odpověď
Možné to je, vyžaduje to ale výjimku z § 20 odst.7) vyhlášky 501/2006 Sb. (v platném znění). Výjimku lze udělit, poplatek je 5 000,-…