Dobrý den,

stal jsem se majitelem chaty. Bohužel jsem zjistil nesrovnalosti mezi projektovou dokumentací, která je vedena na příslušném stavebním úřadě a skutečností. Nesouhlasí některé rozměry místností a pozice vnitřních stěn. Kolaudace stavby proběhla v roce 1972. Dle dokumentace je zastavěná plocha 58 m2. Na katastrálním úřadě je uváděna zastavěná plocha 55 m2. Dle mého měření dosahuje zastavěná plocha hodnoty 65 m2. Chci se zeptat, jak by bylo možné legalizovat skutečný stav na stavebním úřadě a na katastru. Současný územní plán pro danou lokalitu dovoluje rekreační stavby o zastavěné ploše maximálně 50 m2. Omlouvám se, pokud již podobný dotaz byl zde v minulosti zodpovězen, nepodařilo se mi ho dohledat. Děkuji za případnou odpověď.

Odpověď Podívejte se, je potřeba pochopit základní rozdíl. Když někdo načerno přistaví chatu, tak to dodatečně nejde povolit, když územní plán omezuje celkovou zastavěnou plochu. Toto je opravdu „smrtící“ případ, protože územní plán prezentuje veřejný zájem a ten všechny soudy v konečném klání ctí … Je to jeden z mála případů, kdy důsledný úřad dotáhne odbourání stavby a ž dokonce…



Ale vy máte jiný případ. Chata postavená před mnoha lety, nějak zaměřená, a skutečnost je od samého začátku trochu jiná. Většina úřadů to řeší následovně – je potřeba nové přesné geodetické zaměření stavby. A dále je třeba přesně podle geodetických rozměrů nechat vypracovat „Zjednodušenou dokumentaci (pasport stavby)“ - podle vyhlášky č. 62/2013 Sb.(dnes už to má další novelu 405/2017 Sb).

Tu dokumentaci spolu s geometrickým plánem je potřeba potvrdit na stavebním úřadě a donést potvrzenou na katastrální úřad. Když narazíte na stavebním úřadě na potížistu, tak pak se zeptejte znova …



Krejčí
Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování