Dobrý den, se sousedem se oba chystáme na stavbu domu a plánovali jsme je umístit co nejblíže ke společné hranici pozemků. Z jeho strany se bude jednat o garáž, která je součástí domu a z naší strany bychom neměli žádná okna z důvodu požární bezp. Je pak možné, pokud se se soudem společně domluvíme a udělime si souhlasy, postavit domy ve vzdálenosti 4,35 m od sebe? 2 resp. 2.35 m od hranice společného pozemku. Případně je nějaké jiné řešení tak abychom nemuseli dodržet nutné 7m odstup. Jen dodám, že máme možnost dům posunout, ale to by bylo na úkor už tak malé plochy zahrady. Děkuji M.
No, začnu tím důležitým. Každá novostavba musí mít dnes souhlas úřadu územního plánování podle §6, odst.1 písmeno e) ve vazbě na §96b zákona 183/2006 Sb. Úřad územního plánování může mít námitky z hlediska širších urbanistických a architektonických vazeb k příliš blízkému umístění, čili bych načrtl do situace polohu obou domů a napřed se ptal tam.
Garáž, která je součástí RD – no, jsou z garáže dveře dovnitř domu? Pak by to opravdu to opravdu byla právně součást rodinného domu a od stěny garáže by se musely posuzovat vyhláškou předepsané odstupy. V případě, že garáž není komunikačně propojena s rodinným domem a je pouze „nalepena“ na rodinný dům (bez ohledu, že třeba krokve jsou protaženy a střecha je vlastně v celku), tak se budou posuzovat odstupy vašeho domu od garáže.
A nyní samostudium:
Vzájemné odstupy staveb řeší vyhláška 501 2006 Sb. V platném znění - § 25. Je to třeba přečíst 4x, protože je to složitější. Ale to zásadní ježe z tohoto § 25 lze udělit výjimku (uděluje ji stavební úřad za poplatek 5000,- Kč). Takže teoreticky vámi zamýšlené umístění je možné. Začal bych u úřadu územního plánování, pak bych se šel zeptat znova na stavení úřad a pak bych teprve vzájemné situace domů doladil s projektanty.
Krejčí