Dotaz: Dobrý den,
pozorně jsem si přečetl veškeré dotazy a odpovědi související se vzlínající vlhkostí zdiva. Koupili jsme 100 let starou chalupu, kde jedna zeď je vlhká a chceme ji sanovat. Podlahy vytrháme a líbí se nám návrh štěrkové lože¨+ hydroizolační trubka s komínovým efektem. Potřebuji poradit - trubku zavedeme až do průduchu do zdi ( nasávání) , kolik nasávacích průduchů potřebuji a dále jaké je další složení vrstev podlahy nad štěrkem - chceme ji končit palubkami.
Z venku volíme odkopání + dodělání okapů + ostranění betonové dhodníčku a zase štěrkový zásyp + drenáž a nopová folie. Můžeme pokládat folii na vlhkou zeď ihned po odkopání ?
Děkuji za odpověď,
s pozdravem
vrkota
Nejedná se o hydroizolační trubku, ale o vytvoření jakéhosi vzduchového kanálku, kterým proudí stále vzduch a tím se vysušují přilehlé konstrukce.
Tento kanálek lze vytvořit i vyzděním kolem stěny nebo i jinak. Systémů a variant je mnoho. Odvětrávací potrubí je vedeno po obvodu vlhké místnosti. Znamená to, že v jednom místě jsou v průrazu zdi dva nasávací otvory a obě potrubí se rozbíhají do stran. Přívody vzduchu jsou otvory v soklu opatřené kvalitní mřížkou – odskok na přívodu se musí skoro vždy udělat, aby mřížka byla nad terénem. Mřížka nesmí být moc hustá, aby nekladla odpor vzduchu, vhodné jsou větší oka z nerezového drátu (např. drát 1 mm, oka 8/8 mm. Nejsou dobré plastové mřížky s malými dírkami (málo vzduchu). U štěrkové vrstvy je provětrání zajištěno děrovaným flexibilním PVC potrubím o profilu alespoň 12,5 cm, které je uloženo podél stěn a proudící vzduch tak snižuje jejich vlhkost. Optimálně by hadice měla mírně stoupat směrem od nasávání k odtahu, asi tak 1 až 1,5 %, takže ve štěrku mírně šikmo. Odtah je tedy pak umístěn na protilehlé straně místnosti. Buďto se pozice volí dle možnosti využití stávajících volných komínových průduchů, nebo se vytvoří nový (zasekáním plastových trubek do drážky zdiva a vyvedením nad střechu). Pro všechny systémy provětrávaných podlah je společné to, že musí být zajištěno dokonalé proudění vzduchu v potrubí vyvedením nad střechu přirozeným tahem. Je potřeba zdůraznit, že podsyp z hrubého štěrku frakce 32-63 mm musí být čistý, bez drobných příměsí a tl. min. 20 cm.
Pokud jde o skladbu podlahy nad štěrkem - je potřeba myslet na dostatečnou tloušťku tepelné izolace. Ta by měla vyjít z tepelně technické legislativy, tedy současné platné ČSN 73 0540-2. Prakticky to znamená počítat s tloušťkou tepelné izolace (například na bázi podlahového expandovaného polystyrénu EPS, který má součinitel tepelné vodivosti λ 0,042 W/m.K) alespoň 10 cm jako minimum, ale doporučení je 16 cm. Pokud není v podlaze dost místa, lze použít kvalitnější tepelné izolace z extrudovaného polystyrénu XPS, který má součinitel tepelné vodivosti λ kolem 0,035 W/m.K. K zajištění požadované hodnoty izolace pak postačí o cca 25% menší tloušťka. Doporučil bych tento kvalitnější izolant použít v 1 m širokém pruhu podél stěn (zde je to více ochlazované venkovním vzduchem proudícím v potrubí) a v ploše použít podlahový EPS.
Možná skladba (shora) tedy je: čistá podlaha (prkna, palubky) - betonová mazanina hlazená, armovaná sítí Kari tl. 5 cm - tepelná izolace alespoň 12 cm, aby byla splněna kritéria doporučení na izolace, lépe i více - (izolace proti radonu) - vyrovnávací vrstva (například jemnější štěrk fr. 4-8 mm, nebo tenká vrstva z betonu tl. cca 4 cm - separační geotextilie (brání zatečení betonu nebo prosypání jemného kamenivo do hrubého štěrku) - provětrávaná vrstva (hrubý štěrk 20 cm). Beton musí být před položením podlahy vyzrálý a dokonale suchý. Variantou je položení palubek na rošt nebo na podlahové desky Cetris (náhrada mokrého procesu)
K vnější úpravě – nopová fólie funguje jako vrstva separační, není to princip aktivně provětrávané dutiny. Vlhkost však může z vytvořené mezery odcházet, pokud se provede dobře překrytí spáry nahoře krycí lištou (brání zatékání ale umožňuje odvětrání). Nechat odkopané zdivo vyschnout je dobré. Musí se však zajistit odvodnění výkopu, aby nedošlo k zaplavení základu při případném přívalu vody.
Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice
Dobrý den pane Vrkoto, děkuji za Váš dotaz.