Dobry den,
mel bych dotaz ohledne dedictvi. Moje sestra dostala pred deviti lety od babicky darem jeden zemedelsky pozemek, ktery tehdy nemel velkou cenu, ale sestre se podarilo tento pozemek prodat za dost velkou cenu (okolo 1.5 mil. korun; pod temito pozemky bylo naleziste pisku a firma zabyvajici se tezbou pisku tyto pozemky odkupovala). Chtel bych se zeptat, jestli se tento dar bude jednou zapocitavat do dedictvi po nasich rodicich, a pokud ano, v jake cene (v te puvodni male cene, nebo v cene, po ktere byl pozemek prodan).
Jeste bych se chtel zeptat, jestli se vsechny otazky dedictvi museji resit (soudne) az po smrti rodicu, nebo i drive (napr. kdyz muj bratr i sestra dostali cast dedictvi jeste za zivota rodicu, jestli ja mohu nejak uplatnit pravo na kompenzaci od nich, kdyz jsem jeste nic nedostal).
Predem dekuji za odpoved.
Pokud jde o majetek, který by spadal do dědictví a který byl některému z dědiců darován za života, tak tento se započítává při projednávání dědictví a tudíž se o něj zmenší zděděná část obdarovaného. Vycházelo by se z ceny při darování nemovitosti. Započítává se takovýmto způsobem : majetek dědictví činí např. 180.000,- jeden ze tří dědiců obdržel darem 60.000,- za života zůstavitele, tak čistá hodnota dědictví činí 240.000,- , která se rozdělí na tři díly, tj. každý 80.000,- avšak obdarovaný dědic má nárok na 80.000 - 60.000, tj. na 20.000,- Kč. Pokud by došlo k velkému nepoměru mezi cenou při darovaní a v době smrti zůstavitele, pak je třeba k tomuto přihlédnout.
Takto probíhá dědění při dědění ze zákona, pokud zůstavitel zanechá závěť, pak se započítává pouze pokud to uvede zůstavitel v závěti.
Běžná praxe je, že obdarovaný "vyplatí" dalšího zákonného dědice, ale zákonnou povinnost k tomuto nemá, a proto zápočty se mohou uplatnit až v dědickém řízení.
Jen pro doplnění pokud by došlo k vyplacení, pak je vhodné sepsat dohodu, která to bude do budoucna stvrzovat.