Dobrý den, potřebovala bych poradit s dělením pozemků v rámci dědictví. Máme problém s rozdělením pozemku na dvě části mezi sourozence. Jde o pozemek, který je za dalším pozemkem, který je přístupný z veřejné komunikace. Přes první pozemek bylo zřízeno věcné břemeno (patří také rodině) k následujícímu pozemku a ten by měl být rozdělen na dvě části. Úřad územního plánování vydal závazné stanovisko, a s rozdělením souhlasil. Stavební úřad to však nepovolil s tím, že ke všem pozemkům musí vést 8 metrová veřejná komunikace. Co s tím, když dva úřady vydaly různá rozhodnutí. Navíc ten třetí pozemek by měl zůstat pouze polem, čili maximálně by tam jezdil traktůrek na orbu pole, proč by tedy k němu měla vést 8 metrová asfaltová veřejná cesta? Je to možné nějak vyřešit? děkuji
Nevím, ale stavební úřad pokud zkontroluje přístupnost všech oddělených částí (služebnosti, či přímý kontakt s komunikací), tak argumenty nenajde. Ale nevím, zda stavební úřad vedl územní řízení o dělení pozemků nebo jen vydal nesouhlasné stanovisko, sdělení či něco podobného ….
My jsme zápasili s případem, že dotyčný odděloval stavební pozemky, tj. pozemky pro rodinné domy a aby dostal víc peněz, tak mezi nimi nechával na komunikaci pouze 3m s tím, že až si to ti lidi koupí, tak každý ze svého „dá“ 5 m na komunikaci vyhláškových rozměrů…. My jsme se svým způsobem takovémuto dělení bránili, ale u odvolacího orgánu jsme s tím neuspěli. Pokud to ti lidi byli ochotni takto koupit, tak úřad nemůže do jejich práv zasahovat a my jsme nakonec souhlas s dělením museli vydat. Váš případ je trochu jednodušší, jde o dvě parcely a dědictví…
Nezbyde vám, než s tím dokumentem, který vám stavební úřad vydal vyrazit na nadřízený orgán (Krajský úřad).
Tak hodně úspěchů
Krejčí