Dobrý den,
mám 4 dotazy týkající se výstavby plotu u novostavby realizované v roce 2014. Regulativ ÚP města z roku 2008 stanovuje, jaký plot může být postaven podél hlavní komunikace v určité lokalitě města: „s podezdívkou 40 – 60 cm se sloupky s dřevěnými nebo kovovými výplněmi“. Chtěla bych postavit plot z betonových panelů. Pozemek sousedí s komunikací ze tří stran, ze čtvrté strany mám souseda, zde je oploceno pletivem. Důvodem je, • že je třeba oplotit ca 86 m pozemku (rozdíl ve finančních nákladech), • že pozemek je ze tří stran otevřený komunikaci a tudíž chci zajistit určité soukromí, tj. aby na pozemek nebylo ze tří stran vidět (což předepsaným typem plotu nelze) a • aby byl pozemek poněkud izolován od běžné dopravy (která se s pokračující výstavbou stále navyšuje). Moje dotazy: 1) Mám žádat o povolení výjimky z obecných požadavků na výstavbu ve správním řízení? Má tato žádost šanci na odsouhlasení? 2) Je možné zjistit, aniž bych se dotazovala stavebního úřadu, co přesně je hlavní komunikace? – V ÚR totiž město stanovuje typ plotu „podélně hlavní komunikace“. – Je hlavní komunikace kolem celého mého pozemku ze tří stran? (případně mohu dodat náhled z katastrální mapy) Rozumím tomu tak, že „hlavní“ komunikace je ta hlavní, na které je třeba v některých případech dávat přednost zprava. 3) Pokud město mou žádost (viz bod 1) zamítne, je možné, abych plot z betonových panelů postavila na svém pozemku namísto na hranici pozemku s obecní komunikací? – tj. posunula bych oplocení např. o 60 cm, přičemž bych zůstala majitelkou celého pozemku a o pozemek za oplocením bych nadále pečovala (sekala trávu atd.). Tím bych pozemek neoplotila (oplocení není povinné), ale realizovala bych stavbu bez nutnosti stavebního ohlášení na svém pozemku. Zde je ale myslím hranice 2 m od hranice pozemku? 4) Není rozhodnutí města diskriminační, když stanovuje předepsaný typ plotu jen v určité lokalitě (nová výstavba)? – V ostatních částech obce se vesele budují ploty z betonových panelů. Dokonce v naší ulici, kde je typ plotu předepsán, je na rohu plot z betonových panelů, ale protože rohový pozemek má číslování z ulice „za rohem“, tak mohl být plot z betonových panelů postaven (takže zamýšlená idylka je už narušena). O výjimku jsem stavební úřad žádala neformálně již v roce 2015 a v roce 2021 – obě tyto žádosti byly zamítnuty bez odůvodnění rozhodnutí, které znělo, že výjimku z regulativu udělit nelze. Zde mohu poslední písemné rozhodnutí (prozatím bez správního řízení) předložit, zamítnutí žádosti z roku 2015 proběhlo pouze ústně.
Velice děkuji za Vaši pomoc. M.
Trochu moc složitý případ. Ale je otázka, zda nezaměňujete termíny.
ÚP – územní pln obce má samozřejmě regulativy. Ale těžko tyto mohou obsahovat podmínky pro výšku a typ oplocení. Pokud ano, tak tyto regulativy jsou nad rámec zákona a úřad k nim nemůže přihlížet. Takže pokud jde o tento případ, obraťte se písemně na úřad územního plánování a počkejte na odpověď. Pokud to tam napíšou odlišně, požádejte ještě i o právní názor nadřízení orgán státní správy (většinou krajský úřad) a přiložte odpověď vašeho úřadu. Čili tato rovina se v prvním kole nebude řešit s vašim stavebním úřadem.
Pokud ale bylo pro vaši lokalitu vydáno územní rozhodnutí s omezením výšky a typu oplocení, mělo by být stále závazné. Ale zde se dá zažádat o změnu územního rozhodnutí…. Podrobně si prosím přečtěte § 79 stavebního zákona 186/2006 Sb. bod 2 i). A aby vše bylo naprosto jasné (myslím to ironicky) snad už existuje soudní rozhodnutí, že „staré územní rozhodnutí“, přestože část staveb už byla realizována, se dále nedá vyžadovat.
Nop, takže založit nové desky, nastudovat zákon (samostudium) a začít zkoumáním územního plánu, pak případného územního rozhodnutí a krok za krokem doplňovat podklady. A pro jistotu, nepříznivé názory úřadu konzultovat (opět písemně) s nadřízeným orgánem.
Ing. Bohumil Krejčí