Dobrý den,



reagujeme na tento dotaz s naší otázkou: Dobrý den, navazujeme na dotazy ohledně podmáčení pozemku s žádosti o provedení tzv. státního dozoru – žádost jsme zaslali, ale příslušný úřad stavební ani životního prostředí daného městského úřadu nereaguje a do 30 dnů nám nedal žádné vyrozumění. Jaký by měl být další postup? "Dobrý den, před půl rokem jsme s manželem koupili starší RD se zahradou. Trápí nás však nepřiměřené množství vody na pozemku. Zjistili jsme, že provozovna vedle nás má celý pozemek vybetonovaný a vyspádovaný na náš pozemek a ještě k tomu k našemu společnému plotu teče něco jako jejich odpadní voda. I když měsíc neprší, máme roh zahrady promočený, a když prší, tak naše zahrada doslova plave. Udělali jsme kolem baráku melioraci a svedli vodu do 3 m vsakovací jímky, avšak ta je v době dešťů plná po okraj a voda se nám vrací k baráku. Můžete nám poradit na koho se obrátit a je toto vůbec přípustné? Děkuji Odpověď Vlastník pozemku by měl likvidovat dešťové vody na svém pozemku a nesmí docházet k tomu, aby dešťová voda se střech staveb a ze zpevněných ploch podmáčela sousední pozemky a stavby. V rámci realizace zpevněných ploch na sousedním pozemku měla být řešena i likvidace dešťových vod. Pokuste se o dohodu se sousedem, která by spočívala v realizaci opatření, které by zabránilo tomu, aby dešťová voda stékala na Váš pozemek. Jestliže k dohodě nedojde, obraťte se písemně na příslušný stavební úřad, se žádostí o provedení tzv. „státního dozoru“ na stavbě."



Děkuji


Odpověď

Podívejte, úřady lhůty velice často nedodržují, má to různé důvody, někdy dost hluboké…. Ale každý úřad má svůj nadřízený orgán a tam lze podat stížnost na nečinnost. U obecních stavebních úřadů jsou to krajské úřady.

Nadřízený orgán to pak řeší příkazem. Tyhle věci jsou na dlouho a může se stát, že budete muset nakonec jít s celou záležitostí k soudu. Nicméně protokoly, či závěry dotčených orgánů vám mohou výrazně pomoci a mohou sehrát roli důkazního materiálu.

Ještě si prosím přečtěte § 21 bod 3, vyhlášky 501/2006 sb. , kde je základní filozofie vsakování stanovena.

Ing. Bohumil Krejčí

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování