Dřevostavba nebo zděná stavba?
Plánujeme stavbu malého RD (zast. plocha 50 m2), který chceme používat jako rekreační objekt v teplém období (víkendy od jara do podzimu, trvalé bydlení v létě). V zimě bude domek používaný jen vyjímečně na 1-2 dny, jinak bude zazimovaný a netopený. Můžete mně prosím poradit typ stavby, který je pro tento účel vhodnější? (Dřevostavba, zděná stavba, event. zděné přízemí a dřevěné podkroví.) Dřevostavba je jistě lepší z důvodu tenčích stěn, rychlejšího zátopu a kratší doby výstavby, na druhou stranu nepotřebujeme snižovat náklady na topení a hlavně se bojím kondenzace vody a vzniku plísní v sendvičové konstrukci zateplených a izolovaných stěn, protože domek nebude dlouhodobě větraný. Pokud by bylo možné doporučit dřevostavbu, jaké složení stěn, případně jaké další tipy pro účel naší stavby byste mohli poradit? Děkuji Vám za odpověď.
Odpověď není jednoduchá. Při volbě stavebního systému bude nutno zvážit, které výhody nebo nevýhody budou pro Vás u materiálových variant významnější.
Dřevostavba má hlavní nevýhodu spočívající v malé akumulační schopnosti a během otopné přestávky velmi rychle vychládá. Pro stálé udržování teploty je pak nutno zvolit zdroj tepla, který nepřetržitou dodávku tepla zajistí. V objektu budou bezpochyby rozvody vody, takže i v přechodném období, kdy ještě nebude objekt zazimován, může dojít k zamrznutí. Záleží tedy také velmi na zdroji tepla, který nezmiňujete.
Pro plánovaný účel se zdá vhodnější stavba zděná s dostatečnými tepelně izolačními vlastnostmi obvodového zdiva. Podkroví bude jistě tak jako tak vychládat rychle, neboť jeho konstrukce má vlastnosti lehké stavby. Při volbě materiálů a tloušťek izolací doporučuji řídit se doporučením normy ČSN 73 0540-2/Z1 z roku 2005. To by případně umožnilo i budou celoroční užití při optimální potřebě paliva.
Předpokládám, že topit se bude dřevem. Možnou variantou jsou krbokamna s výměníkem a s nemrznoucí směsí v otopné soustavě. Pro případné nejnutnější temperování proti zamrznutí lze osadit elektrický přímotop, který by mohl být ovládán i dálkově telefonem. Zároveň by mohl posloužit jako zdroj pro temperování před příjezdem. Pro případ změny na celoroční využití by bylo dobré počítat někde s místem pro osazení akumulační nádrže.
S přátelským pozdravem Ing. J. Veselý, poradce Energy Centre Č.Budějovice
Dobrý den pane Doležele,
děkuji za Váš zajímavý dotaz.