Nalezeno 90 dotazů

povolení doplňkových staveb skleníku a přístřešku na dřevo

Velmi děkuji za Vaši rychlou odpověď ohledně udělení výjimky na drobnou stavbu u rodinného domu. Prosím ještě o jednu radu, stanovisko. Stavební úřad pro udělení výjimky po mě požaduje projektové dokumentace na uvedené stavby a má proběhnout stavební řízení, což může trvat údajně i 2 měsíce. Je tento postup správný? Vždyť nestavím dům a soused není proti. Z Vaší odpovědi jsem si udělal závěr, že o výjimku požádám "volnou formou" s příslušným zdůvodněním a doklady. Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Povolením výjimky z odstupových vzdáleností uvedených v ustanovení § 25 vyhlášky č. 501/2006 Sb. „o obecných požadavcích na…


odstupová vzálenost skleníku a přístřešku na dřevo od hranice pozemku (udělení výjimky)

Ještě jednou dobrý den. K dotazu na možnost udělit výjimku v odstupové vzdálenosti stavby od oplocení bych měl ještě jeden dotaz. Vše uvedené se vztahuje i na stavbu skleníku (pevný základ) a přístřešku na otopové dřevo (bez pevného základu)? Děkuji

Jan Krátký

Obě popsané stavby vyžadují schválení stavebního úřadu. Pokud jsou tyto stavby na pozemku rodinného domu, jedná se o stavby podmiňující…


odstupová vzálenost altánu od hranice pozemu (udělění výjimky)

Dobrý den. P. Krátký odpovídal na dotaz p. Horákové ze dne 1.3.2010. Šlo o odstupovou vzdálenost od oplocení sousedního pozemku při stavbě altánu. Mám stejný záměr. Pokud tedy budu požadovat výjimku a zkrátit vzdálenost k oplocení ze stanovených 2 m na 1 m podle ustanovení § 26 vyhl. č. 501/2006 Sb., co budu potřebovat pro svou žádost, jaké podklady? Souhlas souseda mám. Děkuji

Jan Krátký

Výjimku vydává příslušný stavební úřad, formulář žádosti v předepsané podobě obdržíte na stavebním úřadě. V žádosti byste…


stavba zahradního altánu s grilem

Chci si postavit dřevěný zahradní altán se zděným zahradním grilem. Stavba bude mít 2 x 3 m. Jak daleko musí být od sousedova plotu? A musí se žádat o povolení? V případě že ano, tak kde?

Jan Krátký

Stavby do 25 m2 o jednom nadzemním podlaží a do 5 m výšky, nepodsklepené, neobsahující pobytové místnosti, hygienická zařízení a…


odstupová vzdálenost garáže od hranice pozemku

Dobrý den, jaká musí být minimální vzdálenost při stavbě zděné garáže od hranice vlastního pozemku, který sousedí s veřejným prostranstvím či obecním pozemkem? Děkuji za odpověď

Jan Krátký

V souladu s ustanovením § 25 odst. 5 vyhlášky č. 501/2006 Sb. „o obecných požadavcích na využívání území“ nesmí být vzdálenost…


stavba sousedova oplocení v rozporu s povolením

Dobrý den, prosím o radu ve věci plotu - zdi na hranici se sousedním pozemkem. Soused si postavil na hranici pozemku plot - zeď dlouhou 6 m a vysokou 2,3 m. Zeď je zbudována ze "štípaných" betonových kvádrů vylitých betonem na betonovém základě hlubokém min. 70 cm, šířka zdi je cca 20 cm. Souhlas k výstavbě dostal soused od bývalého majitele našeho RD (developera), ale pouze na délku zdi 4,5 m. Zeď je tedy o 1,5 m delší, než měla být. Zpočátku nám zeď až tak nevadila (kromě toho, že část dne stíní na naši terasu a brání výhledu z terasy do okolí - na zalesněné kopečky na horizontu), ale je to přece náš soused. Problém vyvstal až při přívalovém dešti. Všechny RD na ulici jsou „řadovky“, postavené na pozemcích s mírným svahem do zahrad RD a i s bočním spádem jednotlivých pozemků. Stavební pozemky jsou v 50 m ochranném pásmu lesa. RD nemají na zahradě (na terasách) svody dešťové vody do kanalizace, voda je svedena do trativodu a vsakuje se do podloží. Předpokládám, že projekt tedy počítal s tím, že pokud by měla přijít přívalová voda, tak by měla přes jednotlivé pozemky, od nejvýše položených k těm nejníže položeným, odtéct pryč - do žlabu, zbudovaného pod stavebními parcelami k odtoku srážkové vody. Ale soused (jediný v celé řadě RD) postavil zeď, která funguje jako přehradní hráz a veškerá voda, která přiteče z výše položených pozemků, zůstává u nás na terase. Dnes jen čekám, kdy bude pršet víc nebo napadne a následně rychle roztaje velké množství sněhu a voda nám vnikne do obýváku (obývák je cca 15 cm nad úrovní terasy). Celou věc jsme ohlásili na MěÚ, pracovníci provedli kontrolu, řekli, že je zeď skutečně delší a pokud neuvedeme nějaké "správné" námitky, tak zeď sousedovi dodatečně povolí. Dále nám sdělili, že dešťová voda není námitka, že tu si každý musí likvidovat sám na svém pozemku. Tak jsem začal číst stavební zákon a píši i tento dotaz - prosbu o pomoc. 1/ v § 111, odst. 2 se uvádí, že "Stavební úřad ověří rovněž účinky budoucího užívání stavby". Neměl by tedy Stavební úřad zohlednit fakt, že zeď bránění volnému průtoku přívalové vody a ohrožuje náš majetek? 2/ v § 129 odst. 2 písm. c) se říká, že lze stavbu dodatečně povolit, pokud stavebník prokáže že " není prováděna či provedena na pozemku, kde to zvláštní právní předpis zakazuje nebo omezuje". Tedy jestliže je stavba v ochranném pásmu lesa, kde jistě právní předpis výstavbu omezuje, domnívám se správně, že tedy tuto stavbu nelze dodatečně povolit? 3/ nepomohlo by nám argumentovat ustanovením § 169 odst. 2 písm., kde se hovoří o obecných výjimkách na výstavbu? 4/ Dále, jedná se zde o plot, není daná zeď stavbou? Nemělo by se požádat o souhlas s vyjmutím zastavené plochy ze zemědělské půdy (jedná se cca o 1,2 m2 orné půdy)? Pokud ano, nepomohlo by nám tím argumentovat? Nebo existují vůbec nějaké "správné" argumenty, jak bránit své právo u MěÚ? Prosím pomozte, předem moc děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Zděné oplocení je ve smyslu stavebního zákona stavbou, která podléhá v souladu s ustanovením § 103 odst. 1 písm. d) oddílu 7 vydání…


garážové stání u stavby RD

Dobrý den, není mi úplně jasná vyhláška pro Prahu, týkající se novostaveb RD a zajištění parkování u nich. Rozumím tomu dobře, že není nutné stavět garáž (ani jako součást domu ani na pozemku) a stačí zajistit místo na 2 parkovací stání na pozemku? Pokud mám vedle plánovaného domu 5 m místa, stačí to na 2 parkovací stání? Děkuji za odpověď

Jan Krátký

V souladu s ustanovením čl. 50 odst. 5 vyhlášky č. 26/1999 Sb. hlavního města Prahy „o obecných technických požadavcích na výstavbu v…


stavby nevyžadující stavební povolení ani ohlášení

Dobrý den, stavební zákon v § 103 odst. 1 písm. a) oddílu 1 mimo jiné stanovuje, že: "Stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžadují budovy nepodsklepené, jestliže neobsahují pobytové místnosti, hygienická zařízení ani vytápění". Mé dotazy zní: 1/ je pobytovou místností samostatně stojící sklípek do 25 m2, který je 1 m pod terénem, 1,5 m nad terénem? 2/ jde o podsklepenou či nepodsklepenou budovu? 3/ je klimatizace, které udržuje celoročně stálou teplotu (v zimě topí, v létě chladí považována za vytápění? 4/ lze tuto stavbu realizovat 1 m od hranice sousedova pozemku? Děkuji za odpovědi na všechny mé dotazy.

Jan Krátký

Dle mého názoru předmětná stavba není stavbou popsanou v ustanovení § 103 odst. 1 písm. a) stavebního zákona, jelikož se jedná o stavbu s…


vzdálenost orby pole od oplocení pozemku

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli je zákonem daná vzdálenost orby pole od plotu? Děkuji

Jan Krátký

Vzdálenost orby od hranice se sousedním pozemkem stavebním zákonem dána není. Ustanovení § 3 zákona č. 334/1992 Sb. „o ochraně…


přístavba garáže souseda

Dobrý den, je možné, aby soused mohl prodloužit samostatně stojící garáž, aby ve finální podobě byla vzdálená 2 m od hranice pozemku, kterou tvoří zeď našeho RD s původními okny do obytných místností? Jaká musí být minimální odstupová vzdálenost mezi RD a samostatnou garáží?

Jan Krátký

Odstupové vzdálenosti mezi stavbami řeší vyhláška č. 501/2006 Sb. „o obecných požadavcích na využívání území“. Odstupová…