sousedův obtěžující včelín v chatové oblasti
V rekreační oblasti v chatové osadě má soused v blízkosti našeho plotu včelín se šesti úly. Včely nás, stejně jako další sousedy, velmi obtěžují a dochází často i na žihadla s následkem vyhledání lékařské pohotovosti a následné pracovní neschopnosti. Včely nám velmi ztěžují využívání a obhospodařování části pozemku. Sousedka chodí po zahradě ve včelařském oděvu s kuklou a nám doporučuje totéž! Je možné se proti tomuto stavu nějak bránit? Starosta obce se našimi stížnostmi nechce zabývat. Děkuji za zprávu.
Správně jste se se svou stížností obrátili na příslušnou obec. Je však nutné se na obec obrátit písemně, nechat si od jejích…
oplocení pole /pastviny pro ovce/
Dobrý den, prosím o radu. Asi před 4 roky jsme koupili RD s velkým polem. Chtěli bychom pole zatravnit a nechat spásat 3 ovcemi, jenže nám začali dělat sousedi problémy. Chtěli jsme postavit ohradu a asi 1m na výšku dát pletivo a malý dřevěný přístřešek. Bohužel ale sousedi o tom nechtějí ani slyšet. Je nějaké řešení? Můžeme si na svém pozemku postavit ohradu bez jejich souhlasu? A jestli mohou mít nějaké námitky proti ovcím? Děkuji za případnou odpověď.
Přístřešek je stavbou, která podléhá schválení stavebního úřadu. Pokud jde o ohrazení pozemku, záleží na názoru stavebního úřadu,…
stavba oplocení na hranici pozemků
Dobrý den chtěla bych se zeptat: soused mi oznámil, že bude stavět plot mezi našimi pozemky. Problém je v tom, že se na naší společné hranici objevila druhá značka posunující hranici v náš neprospěch. Se sousedem není domluva a ani nevíme, podle jaké značky bude stavět. Nevím jak tedy postupovat, aby nezačal se stavbou plotu? Děkuji za odpověď.
Stavebník musí stavbu realizovat na pozemku, ke kterému má vlastnické či jiné právo. V dané věci to znamená, že pokud jste sousedovi jiné…
sousedova kůlna resp. garáž na hranici pozemku
Dobrý den, prosím Vás o radu. Náš soused má přilepenou kůlnu na naší zdi baráku. Stavěl jí před 30 lety a letos žádá o kolaudaci jako garáž. Má ji špatně postavenou, v pokoji máme plíseň, spád má udělaný pod náš barák. Nemá v dokladech souhlas od požárníků. Za zdi nám spí děti, když mu bouchne auto nebo začne hořet, bude pozdě. Kůlna má jiné rozměry než má v plánech, je delší a širší. Úřad se s tím nezabývá a má to dát do pořádku, aby mu to mohli zkolaudovat. Navíc tuto kůlnu už používá k parkování auta a není zkolaudovaná jako garáž. Jak se máme bránit? Děkuji
Ke kolaudaci stavby je příslušný obecný stavební úřad. Tento při kolaudaci kontroluje dodržení podmínek stavebního povolení a povoluje…
přístavba sousedního RD a oplocení na hranici pozemku
Soused si v projektu naplánoval přímo na hranici našeho pozemku přístavbu svého baráku-pergoly, dle projektové dokumentace je tam ovšem navržena garáž s dílnou, altánu (15 m2 v celkové délce 25,4 m a dále pokračuje výstavbu kamenného plotu v celkové délce cca 15 m přímo na hranici našeho pozemku, přičemž stávající hranici tvoří stavba drátěného plotu, který je v našem vlastnictví. Boční stěna pergoly (spíše garáže) a altánu je navržena zděná, zhruba do výšky 2 m. My s touto stavbou nesouhlasíme. Trváme na dodržení hranice 2 m jak altánu, tak přístavby baráku. Soused si podal žádost o výjimku o umístění stavby altánu jako součást hranice našeho pozemku, navíc dle výkresové dokumentace je také sklon střechy směřován na náš pozemek (řízení o výjimce zatím neproběhlo). Dále je zde uveden požárně bezpečnostní prostor u pergoly (garáže) přesahující hranici do našeho pozemku 3,8 m a u altánu přesahující hranici do našeho pozemku 3,2 m v celkové délce 25,4 m (také zařazeno do žádosti o výjimku). Prosím o radu jak postupovat? Jak se můžeme bránit proti umístění těchto staveb na našem pozemku? Může sousedovi SÚ povolit stavbu jeho plotu (kamenné sloupky a plot s výplní desek ze dřeva) na stávající hranici našeho plotu? Případně, jak velký minimální prostor musí soused nechat pro údržbu našeho stávajícího plotu? Nebyla by umístěním těchto staveb (celková délka cca 26 m) na hranici pozemku ohrožena budoucí zástavba na našem pozemku? Kdyby se tyto stavby na hranici našeho pozemku realizovaly s povolením od SÚ, může se v tomto požárně bezpečnostním prostoru zasahujícím do našeho pozemku v budoucnu stavět? Které typy staveb mohou být stavěny v požárně bezpečnostním prostoru, které odpovídají normovým hodnotám požární bezpečnosti, kde je lze nalézt a nebudu v případě budoucí výstavby muset žádat o výjimku já, když na hranici mého pozemku bude sousedova stavba /pergola či garáž s dílnou a altán, případně nový plot/? Děkuji za odpověď.
Na výjimku z ustanovení vyhlášky č. 501/2006 Sb. „o obecných podmínkách pro využívání území“ nemá žadatel právní nárok. Navíc…
stavba sousedního RD a oplocení na hranici pozemku
Prosím o radu a odpověď na dvě otázky. Na svém pozemku máme garáž, která stojí na hranici se sousední parcelou. Tuto stavbu sousedé povolili s tím, že si vedle postaví svou garáž. Od této stavby později upustili. Léta se nic nedělo, až nyní se jejich syn rozhodl pro stavbu rodinného domku rovněž na hranici pozemků. Při předběžných jednáních jsme byli proti, protože domek i s přístavbou sahá hluboko do zahrady. Přesto jim stavební úřad vydal povolení. Jaké jsou možnosti ochrany výstavby na hranici pozemku, když já jako majitel sousedního pozemku s touto nesouhlasím? Druhý dotaz: do jaké výšky může soused zajít s oplocením a co dělat, když vysází 7-mi metrové tůje těsně vedle plotu? Moc děkuji za odpověď.
Jako vlastník sousedního pozemku jste byl pravděpodobně účastníkem územního řízení a účastníkem stavebního řízení. V těchto…
realizace voliéry
Dobrý den, chci postavit voliéry pro papoušky na hranici pozemku. Budou mít cca 20 m2. Problém se sousedy není, ale nezdá se mi to, že mi na stavebním úřadě řekli, že si mám do situačního plánu pozemku zakreslit v měřítku budoucí voliéry a k tomu se sousedem sepsat, že souhlasí se stavbou voliér na hranici pozemku, datum, podpis a to si uschovat. Nezdá se mi to, že nic nemám oznamovat stavebnímu úřadu? Děkuji
Z dotazu nevyplývá, jaké bude stavebně-technické řešení voliér. Záleží na názoru příslušného stavebního úřadu, zda voliéry bude…
sousedův přístřešek pro automobil na hranici pozemku
Dobrý den, soused měl po dohodě s mým otcem ve vzdálenosti 60 cm od plotu drátěný kotec pro psy. Ten je nyní několik let odstraněn a na jeho místě jsou podpěry ze dřeva (asi jen 10 - 30 cm od našeho plotu), které chce soused překrýt střechou, která se bude svažovat směrem na náš pozemek. Okap by byl těsně vedle našeho plotu. Stavba by měla sloužit jako přístřešek pro auto (do 25 m2). Jaká je minimální vzdálenost takové stavby od hranic pozemku? Je nějaká možnost, pokud bych se se sousedem nedohodla, jak umístění střechy zamezit? Mám strach, aby v zimě nesjížděl sníh na plot a nedocházelo k jeho podmáčení.
Vzdálenost stavby o jednom nadzemním podlaží s půdorysnou plochou do 25 m2 a do 5 m výšky, nepodsklepené, pokud neobsahuje pobytové…
oplocení zemědělského pozemku elektrickým ohradníkem
Dobrý cen, ve Vaší poradně jsem se dozvěděla, že podle nového zákona nevyžaduje oplocení zemědělského pozemku ohlášení, ani stavební povolení. Chci oplotit část zemědělského pozemku elektrickým ohradníkem a užívat ho jako pastvinu pro 1 koně. Toto oplocení není stálé, je pouze na plastových tyčkách. Pozemek sousedí se stavebními parcelami, je vedený jako zemědělská půda. Na příslušném stavebním úřadě mi sdělili, že i toto mobilní oplocení vyžaduje územní souhlas. Ostatní farmáři, které jsem oslovila, se s ničím takovým nesetkali, žádné povolení nemají. Oslovila jsem také výrobce el. ohradníků a bylo mi sděleno totéž. Zajímá mne, zda mi může stavební úřad zakázat toto oplocení, případně mne nějak pokutovat? Nikde jsem se s podobným problémem nesetkala a nenašla jsem ani nikde odpověď na takovouto otázku, proto moc prosím o odpověď. Děkuji
Je na stavebním úřadě, aby posoudil, zda je toto ohrazení stavba či nikoliv. Pokud toto ohrazení bude považovat za stavbu oplocení, bude po…
stavba FVE v ochranném pásmu lesa
Dobrý den, mám v záměru vybudovat na svém pozemku malou FV elektrárnu, část fotovoltaických panelů bude umístěno na střeše (cca 20 m2) a druhou část (cca 40 m2) mám v úmyslu umístit na pozemek. Oněch 40 m2 má být umístěno cca 1,5 m od hranic se sousedními pozemky. Jedním z pozemků je les, proto jsem se byl před podáním žádosti o výjimku stavby v ochranném pásmu lesa dotázat na odboru životního prostředí na informace, které ode mne budou potřebovat. Ale odpověď jedné z paní, která bude věc posuzovat, mě velmi zarazila. Tvrdí, že mi tuto stavbu nemůže povolit, jelikož je velmi blízko lesa a hrozí potencionální poškození zařízení od spadlých stromů. Abych dokreslil celkovou situaci tak podotýkám, že samotný dům je cca 6 m od hranice lesa (tedy i stromů). Navíc, za samotným návrhem elektrárny je v současné době průsek. Paní navíc poradila naprosto nelogickou věc a to je umístění panelů na střechu domu, která je nyní již oněch 6 m od stromů. Jí popsané riziko je zde daleko vyšší. Ještě dodávám, že se jedná o jižní svah (cca 30°), kde fotovoltaické panely budou přesně kopírovat úhel svahu. Tudíž nijak esteticky nezasahují do krajinného rázu (ba naopak). Dále mi paní tvrdí, že nemůže přistoupit ani na to, že bych se upsal k tomu, že jestliže pád stromu zapříčiní zničení FVE nebudu od správce ani majitele požadovat náhradu škody. Velmi Vás tedy prosím o radu, jak dále postupovat? Rád bych se vyhnul instalaci všech FV panelů na střechu, což by bylo velmi neestetické a neefektivní.
Výjimka z ochranného pásma lesa se projednává ve správním řízení a Vy samozřejmě máte právo o ni požádat. V tomto řízení budete…