Nalezeno 78 dotazů

oprava plotu, nerespektujícího hranici pozemku

Dobrý den, před 3 roky koupila jsem RD. Mezi mým pozemkem a pozemkem sousedů byl rozpadající se plot, který jsem na své náklady opravila (jedná se o plot z betonových sloupků na podezdívce, které zůstaly beze změny + dřevěné kůly, které jsem vyměnila za nové - výška cca 160 cm; bylo to bez povolení ze strany stavebního úřadu, ale domnívám se, že v tomto případě šlo jen o úpravu, a ne zcela novou stavbu). Teď se na mě obrátil majitel sousedního pozemku (který tam trvale nebydlí), že bývalý plot nerespektoval hranici pozemku a mám si to nechat přeměřit a pak mu finančně kompenzovat tento rozdíl (cca 15 m2). Prý vedl o to spor s bývalou majitelkou mého RD a dohodli se (ústní dohoda), že při opravě plotu se vrátí k původní hranici. Při koupi RD nebyla jsem o této skutečnosti informována, podle katastrální mapy ale to opravdu vypadá, že plot tu hranici nerespektuje. Předpokládám ale, že je to záležitost starší než 10 let (plot byl určitě starší). Můžu uplatnit právo vydržení, i když jsem majitelka jen 3 roky? Nemám zájem nic dokazovat, není to na sousedovi? Jinak, pokud by došlo k odkoupení tohoto kusu pozemku, jak postupovat na katastrálním úřadě? Předem děkuji za radu.

Jan Krátký

Udržovací práce oplocení, spočívající ve výměně výplní jeho polí, nepodléhají (v souladu s ustanovením § 103 odst. 1 písm. e)…


oprava stávajícího plotu a určení jeho vlastníka

Dobrý den, prosím o odpověď. Máme postavený plot již přes 30let. Před 15 lety si zakoupil soused pozemek k výstavbě nemovitosti nad naším pozemkem a při stavbě nemovitosti souseda došlo na několika místech k poškození námi vybudovaného plotu. Nyní nám soused sdělil, že bude dělat nový plot a že je jeho vzhledem k tomu, že je po pravé straně jeho nemovitosti. Já jsem chtěl jen, aby plot, který byl poškozen byl opraven. Je nějaký právní předpis upravující, který plot je náš a který souseda? Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Žádný současně platný právní předpis neurčuje, že plot z pravé či levé strany pozemku je ve vlastnictví majitele tohoto pozemku. Stavba…


sousedův plot nerespektující hranici pozemku

Dobrý den, soused postavil před lety na našem pozemku zděnou zíďku s plotem, čímž po celém obvodu strany sousedící s ním zkrátil plochu naší zahrady o cca 10 cm. Chtěla bych se zeptat, zda v případě, že bude tvrdit, že ji užívá v dobré víře, nemůže dojít k tzv. vydržení této (nezanedbatelné) plochy, jedná se cca o 15 m2? Případně, komu tato zíďka patří, když celá leží na naší parcele? Děkuji

Jan Krátký

Vydržení věci řeší ustanovení § 134 občanského zákoníku. Ten, kdo uplatňuje právo vydržení, musí splnit následující podmínky:…


údržba havarijního oplocení

Mezi mou a sousedovou zahradou je plot z kamene, který stojí na jeho pozemku a soused je jeho vlastníkem, zeď se rozpadá, kameny padají na mou zahradu, místy hrozí její zřícení a ohrožuje moje děti. Soused opravu odmítá, prý podle nového zákona je plot obou, a jestli mi to vadí, ať to opravím sám. Musím opravovat sousedův plot nebo se na opravě podílet prací nebo finančně? Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Stavba oplocení je ve vlastnictví jejího stavebníka, resp. jeho právního nástupce. Jeho vlastník má povinnost tuto stavbu udržovat v…


oplocení pozemku u RD

Dobrý večer, je povinností vlastníka domu realizovat oplocení ve směru k sousedům? Když např. sousedův pes pokouše moje dítě, neexistuje-li oplocení, jaká je odpovědnost? Musím stavět plot, aby k nám nemohl sousedův pes? Děkuji

Jan Krátký

Povinnost oplotit pozemek stavby RD není v platných předpisech stanovena. Obecně však platí, že musí být zabezpečeno, aby nedocházelo ke…


posunutí stávající kůlny na pozemku

Naši kůlnu jsme museli z důvodu prodeje pozemku a následné stavbě kůlny souseda posunout asi o 4 m stranou, kůlna stojí na místě již 20 let a není umístěna na zemi, ale na pískovcových kamenech. Nevím, jestli je potřeba znovu nahlašovací povinnost, anebo ne? Jedná se stále o tutéž kůlnu, i rozměry jsou stejné. Děkuji

Jan Krátký

Pokud měníte umístění stavby, byť se jedná o stavbu, která nemá základy, je nutné požádat příslušný stavební úřad o schválení…


parametry garážových stání v novostavbě BD

Dobrý den, koupili jsme byt v novostavbě včetně dvou garážových stání, nicméně jsou dle našeho názoru úzká (213 a 203 cm) a ještě jedno má uprostřed délky z boku sloup, druhé jen na začátku a na konci, takže není možné dvěma auty zaparkovat tak, aby bylo možné ještě vystoupit. Zjistili jsme to až po převzetí, dříve jsme nemohli parkování vyzkoušet. Prosím o Váš názor, zda jsou garážová stání v pořádku, případně je-li na to nějaká norma? Děkuji

Jan Krátký

Parametry garážového stání jsou dány ČSN. Je však nutné rozlišovat, zda se jedná o jednotlivé a řadové garáže /ČSN 73 60 57/ anebo o…


oplocení zahrady a věcné břemeno práva chůze pro vlastníky sousedních pozemků

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o rady. Vlastním vyměřený pozemek od geodetů mimo plánovaný rozvoj obce, na kterém zahrádkařím. Každoroční ohromné škody, které mě způsobovala lesní zvěř, mě donutily k několika tisícové investici do oplocení, abych ochránil ovocné stromy, plot mám ale postaven bez stavebního povolení, protože jeden ze sousedů mě dělá neustále problémy a s oplocením nesouhlasí. On ani další sousedi na pozemcích nehospodaří a pronajímají je zemědělskému družstvu, se kterým žádné problémy nemám. Dále bych se chtěl zeptat, jestli potřebuju stavební povolení na opěrnou konstrukci (betonové sloupky a napínací drát, délka konstrukce 250 m, výška 1,6 m), která bude sloužit k vyvazování stromů do ovocné stěny, podobně jako je to ve vinohradech? Mohou být sloupky osazeny těsně u sousedovy hranice? Větve k němu zasahovat nebudou. A poslední vyčerpávající dotaz zní: může mě pozemkový úřad nutit, abych přes můj pozemek umožnil přístupovou cestu, když nemám věcné břemeno? Přístupové cesty jsou na katastrálních mapách zakresleny mimo moje pozemky, Pozemkový úřad, ale tvrdí, že ty cesty, které jsou tam zakresleny pod popisem „ostatní plocha“ nebo „ostatní komunikace“ neexistují. Poradí mi prosím někdo, jak mám postupovat? Děkuji mnohokrát za odpověď.

Jan Krátký

Pokud jste realizoval stavbu oplocení bez schválení stavebního úřadu, musí tento (po zjištění této „černé stavby“) zahájit řízení…


realizace nového a oprava stávajícího oplocení pozemku

Dobrý den, zakoupil jsem pozemek, který v nově vzniklém územním plánu není v zastavitelném území, je veden jako trvalý travní porost a zahrada (krajinná zeleň) a dle bližšího komentáře k územnímu plánu, zde není povoleno pozemky oplotit. Na pozemku však již z doby dřívější byl plot vybudován, je však ve špatném stavu, místy chybí zcela. Mohu toto oplocení opravit a dobudovat (zažádat o povolení), nebo jej musím v souladu se shora uvedeným odstranit zcela? Předchozí majitel ke stávajícímu oplocení pravděpodobně dokumentaci nedohledá, lze ji dohledat na příslušném stavebním úřadu, pokud bylo oplocení v minulosti úřadem povoleno? Ještě bych se chtěl zeptat, zda bych mohl v duchu shora uvedeného realizovat oplocení alespoň živým plotem? Omlouvám se za obsáhlý dotaz a děkuji za případnou odpověď.

Jan Krátký

Pokud bylo oplocení v souladu se stavebním povolením schváleno, je možné, že doklad o tom dohledáte u orgánu, který jej schvaloval. V úvahu…


nevhodná realizace terénních úprav a oplocení na sousedním pozemku

Dobrý den, prosím Vás o radu. v roce 1985 jsme provedli oplocení jižní strany pozemku pouze do poloviny. Plot má betonovou podezdívku vysokou 15 cm, jejíž spodní část byla v rovině s půdou. Pozemek si koupil člověk, který provedl snížení terénu 0,5 m od plotu do hloubky 30 cm. Zbylou část pozemku si v r. 1990 oplotil už na sníženém terénu o 30 cm bez betonové podezdívky a tím vznikl na našem pozemku svah k sousedovi. Oplocení a terénní úplavy provedl na ohlášení na stavebním úřadě. Teď k dotazu. Je možné, aby stavební úřad povolil snížení terénu, postavení plotu a tím vnikla škoda na mém plotě a znehodnocení mého pozemku z důvodů svahu, který vznik a u našeho plotu došlo ke zřícení betonových podezdívek a s současné době se začíná tvořit svah a padá půda v sousedovi? Soused u ústního jednání uvedl, že provedl snížení terénu (je v zápise) a stavební úřad mou stížnost na terénní úpravy v r. 1990 posoudil jako neoprávněnou, že nedošlo k změně vzhledu prostředí a odtokových poměrů. Velice zajímavé, když se mi sesouvá zemina. Co mám dělat? Moc děkuji

Jan Krátký

Realizací terénních úprav ani realizací oplocení na sousedním pozemku nesmí docházet k poškozování sousedních nemovitostí. Stavební…