Dobrý den, máme takový problém, jsme nájemníky družstevního bytu v družstevním domě, který má 6 bytových jednotek, jediným vlastníkem toho domu je bytové družstvo.
V současné době, kdy byl přiveden do obce plyn řešíme problém se dvěma byty, které chtějí i nadále topit do společného kotle na pevná paliva jako dosud. Čtyři bytové jednotky by se rádi odpojily od tohoto centrálního vytápění a chtěly by si zřídit samostatné vytápění.
Bytové družstvo nám nechce dovolit ani se odpojit od společného vytápění ani nechce nařídit pokud je schválena nadpoloviční většina jiný typ vytápění. Stávající kotel na pevná paliva je již v havarijním stavu, ale nám není dovoleno z naší strany tento problém si vyřešit dokud nás nebude 100%.
Má bytové družstvo na takovýto postup nárok? A jak můžeme hájit své zájmy?
Přečetla jsem si Váš dotaz, kde popisujete svůj problém. Pokud se nemýlím, jste majitelem dr. práv a povinností v družstvu, který vlastní objekt, ve kterém bydlíte.
Jednoduše řečeno nejste majitelem svého bytu, tudíž jste povinen se řídit pokyny majitele domu a tím je právě družstvo.
Toto družstvo má své stanovy a tam je také řečeno jaké jsou možnosti ve spolurozhodování. Ve Vašem případě je bohužel pravděpodobné, že pokud nebudou dohodnuty všechny bytové jednotky stejně, nedá družstvo souhlas ke změně, kterou uvádíte.
Rozhodně by bylo vhodné si pročíst stanovy, jak je zde řešeno právě rozhodování o příp. změnách. Je možné, že tam, stačí Vámi zmiňovaná nadpoloviční většina a družstvo jen mlží. Ale je zde opravdu malá pavděpodobnost a já se obávám, že se budete muset buď domluvit nebo podřídit.