Dotaz:
Dobrý den, mám na Vás velkou prosbu:
jeden rok žijeme v domě v historickém centru, kde kromě nás jsou ještě dvě další rodiny - rodina se třemi dětmi a jejich staří rodiče, každý mají byt zvlášť.
Náš byt je v chodbě jako první; proto si udělali mezi naším bytem a jejich dvěma byty dveře. nezeptali se však na žádné svolení mých rodičů - vlastníků bytu. Dveře mi nijak zvlášť nevadily, ale stará sousedka je již rok nesnesitelná a nyní celá situace graduje. Několikrát mi vynadala, že ji šlapu na rohožku kterou nemá před dveřmi bytu, ale před dveřmi, které - asi neoprávněně? - postavili. Vynáším často do prvního patra kočárek a nemám šanci se jinak vytočit. Už mám dost a proto se ptám: mohu požadovat zrušení dveří, pokud jsme jim nedali svolení je postavit a mě zavazí?
navíc bych si ráda dala do chodby skříně, jako to udělala stará sousedka za "jejich" dveřmi - pokud bych chtěla udělat podobné dveře ještě před naším bytem (dole sídlí firma, takže dům není vždy zamykán) potřebuji tedy souhlas všech vlastníků?
To jsou mé dva hlavní dotazy -zda mohu chtít já svoje dveře a dát si do chodby skříně; druhý dotaz, pokud ne, mohu požadovat zrušení jejich dveří pokud se situace (sousedka) neuklidní? Ještě podotýkám, že rodiče jsou vlastníky jedné třetiny všech společných prostor - dveřmi nám zamkli přístup k naší elektrice, takže jsem často byla přes noc bez proudu, protože jsem na ně nechtěla zvonit. Klíče nám nakonec dali, ale zminovaná stará sousedka to protahovala; dodnes když tam odemykám kvůli pojistkám, vybíhá na chodbu. Stresuje mě to.
a poslední věc - její nadávky, napadání. Jsme bezproblémoví sousedé, uklízíme, vynášíme koš, jsme tiší, pohodoví. Bohužel sousedka nám nadává a věší cedule, že máme chodbu každý den vytírat, schválně v pondělí vynese koš než manžel dorazí domů, aby na nás mohla vylívat zlost, nadává, že omlacuji kočárkem rohy, když ho nesu nahoru (neomlacuji..:( , že manžel bouchl poklopem od dveří, že jsem jim šlápla na již zminovanou rohožku a spousta věcí, které nemá smysl jmenovat... mohu s tímto něco z právního hlediska dělat?
Moc moc moc vám děkuji za případný čas, který věnujete odpovědi. žili jsme již ve čtyřech státech a až z této ženy jsem poprvé opravdu nešťastná. Děkuji!
iva
Je těžké říci zda na postavení dveří by bylo třeba stavební povolení nebo ohlášení, neboť jde zjm. o to jak jsou dveře konstruovány a zda se jedná o obyčejné dveře nebo zahrnují i stavbní konstrukci. Samozřejmě by k postavení dveří měl dát souhlas majitel domu. Pokud je dům ve vlastnictví vlastníků bytový jednotek, pak by o tom muselo rozhodnout shromáždění vlastníků alespoň nadpoloviční většinou (samozřejmě záleží na konkrétních stanovách). Z Vašeho dotazu vyplývá, že dům, ve kterém bydlíte, má pouze tři bytové jednotky a tudíž zde není společenství vlastníků bytových jednotek, což znamená, že na poměry mezi spoluvlastníky se použijí ustanovení občanského zákoníku o spolulvastnictví. Vzhledem k tomu, že vlastník bytu vlastní část společných prostor domu podle podlahové plochy bytu, která není nijak konrétně určena (pouze poměrně), pak samovolné zahrazení a zabrání části chodby bez souhlasu ostatních vlastníků je neoprávněné, zvláště pokud Vám zabraňují v přístupu k pojistkám a elektroměru. Bohužel ve Vašem případě bude největší problém v rozvžení "sil", když Vy vlastníte pouze 1/3 společných prostor. K jakékoli dispozici se společnými prostory byste měla mít souhlas ostatních spoluvlastníků, což může být ve Vašem případě problém. Pokud byste však v domě měli společenství vlastníků pak by se Vaše práva řídila stanovami, ve kterých by bylo možno i hledat konkrétní řešení Vašeho problému. Možností řešení by pak mohly být zvláštní předpisy o požární ochraně nebo o energetice, které stanoví povinnosti přístupu k obydlím a k elektroměrům. Pro řešení tohoto problému bych však potřebovala konkrétnější informace.
Pokud jde o chování Vaší sousedky, budete se muset obrnit trpělivostí, neboť jde pouze o způsob jak Vám znepříjemnit život, ale z právního hlediska pravděpodobně nejde o porušování zákona. Maximálně by se mohlo jednat o přestupek proti občanskému soužití podle § 49 odst. 1 písm. c) zákona o přestupcích, což by však musela konstatovat obec po Vašem ohlášení a proběhlém řízení. Sousedce by pak mohla být uložena pokuta, avšak prokázat spáchání přestupku v sousedských vztazích, když nemáte souseda, který by se přidal nebo alespoň věc dosvědčil by bylo složité.