Nalezeno 221 dotazů

Likvidace plísně

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat ohledně likvidace plísně. Máme s ní v domě dlouhodobě problém, ale letošní vlhka zima a jaro, a skleníkový počasí v létě způsobilo, že nám to dost přerostlo přes hlavu. Dům je cca 170 let starý, WC a koupelna jsou dolelavany v bývalé chodbě 1968, klasický betonem. My jsme na něj položili lino, což se teda pochopitelně neosvědčilo. Chtěla bych plesnivé lino sundat, a zlikvidovat plíseň na betonové podlaze. Jak na to? A jak případně nejlépe udělat podlahu, qby se tam plíseň nedržela vůbec, nbo jen minimálně?

Děkuji

S pozdravem K Morávková

Energy Centre České Budějovice

Dobrý den, Betonová podlaha v koupelně bez tepelné izolace je skutečně velmi náchylná ke kondenzaci a plísni. Betonová deska navíc může…


Plíseň v rohu koupelny

Dobrý den,

máme plíseň v rohu koupelny. Prosím o radu. Cihlový bytový dům (prostřední patro) - sádrokartonový podhled podlepen ještě polystyrenem cca 5mm. Paropropustná fólie není. Sádrokartonový podhled kryje trubku ke kotli (přívod vzduchu). K rošení dochází (na 99%) v rohu, kde jde trubka od (do) kotle ven. Výsledek - sádrokarton nad polystyrem je plesnivý - občas v zimě prokapává/stéká voda po zdi. Přijde mi, že se voda rosí na trubce ke kotli (není rovně ven od kotle, takže na spodním konci esíčka) a potom to kape do jednoho místa. Problém je pouze v tomto jednm místě. Bude potřeba předělat celou koupelnu - paropropustnou fólii, sádrokarton nebo je možné předělávat jen ten "kousek".

Děkuji za radu.

Marek

Energy Centre České Budějovice

Dobrý den, Jedná se dle Vašeho popisu o turbokotel s odkouřením spalin a přívodem vzduchu koncentrickým kouřovodem vyvedeným do fasády.…


Zavěšení skříněk po celé stěně

Zdravím, potřeboval bych vědět jaký máte názor na zavěšení skřínek kolem čela postele až ke stropu, když jde o venkovní stěnu. Nemusí se člověk bát plísní na zdi když jde o venkovní stěnu a skříňky jsou hned na zdi

? Děkuji za rady a zkušenosti.

Energy Centre České Budějovice

Dobrý den, je velmi správné se nad tím zamyslet, neboť produkce vlhka v ložnicích bývá často vyšší než v ostatních místnostech bytu.…


Vlhkost v koupelně

Dobrý den, máme rekonstruovanou koupelnu, šikmý strop SDK se střešním oknem. Teď jak jsou velké mrazy a vítr se nám začala kondenzovat voda na šikmině, nejprve v místech kde je SDK uchycen vruty a postupně se vlhkost rozšíří po téměř celé ploše stropu. Složení stropu: zelený SDK, kovové kotvení na krovech, volně ložená skelná vata, betonové tašky. Není zde žádná fólie. Je kondenzace způsobena prochladnutím konstrukce? Vyřešila by to fólie pod taškami? Moc děkuji za radu. Filip Drak

Energy Centre České Budějovice

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz a zájem o naše poradenství. Šikmý střešní plášť je poměrně složitou konstrukcí, kde by mělo…


Rosení oken v zimě

Dobrý den, bydlím v bytě, a letošní zimu se mi začaly velmi rosit okna zevnitř, voda stéká dolů po skle. Každý den ráno je rutina, vysavačem na okna vodu odsát, a vše utřít do sucha, někdy i přes den. Snažíme se větrat, ale s malým dítětem to jde jak kdy. Dnes ráno byly dokonce vlhké rohy u oken dole, viz. foto. Minulé zimy se okna rosila minimálně, třeba jen 5-7cm nad rám. Nemůže to být způsobeno špatnou montáží? Stáří oken odhaduju tak na 10-15 let. Díky

Energy Centre České Budějovice

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz a zájem o naše poradenství. Uvádíte, že v minulých letech se okna rosila méně, lokálně spíše na…


Mezera mezi bytovými domy

Dobrý den, moc bych potřebovala poradit. Vedle našeho staršího bytového domu ( dům má přes 80 let ) postavili nový bytový dům, který je těsně u naší jižní stěny ( říká se přilepen, ale ve skutečnosti je mezi jejich a naši stěnou 10 cm mezera. Samozřejmě zateplení je udělané až na náš dům. Ale mezi domy je v omítce prasklina ). Od dokončení stavby se nám v rohu ložnice soustavně objevuje mokrý roh v místnosti, kdykoli začne pršet a teplota klesne k 10 stupňům a méně. Podle vlhkoměru máme v bytě u toho rohu 60-70% vlhkost, 70 většinou když venku prší. Roh je otevřený, bez nábytku. Větrám už několik let minimálně 2x denně a pořádně, co se vyskytl problém, tak větrám jednou tolik. V ostatních místnostech máme mnohdy i větší vlhkost a nikde jinde vlhký roh nemáme. Prosím poraďte co s tím, nebo na koho se obrátit. Děkuji Osmančíková

Energy Centre České Budějovice

Dobrý den, Jedná se o lokální problém, jehož příčinou s největší pravděpodobností je tepelný most a netěsnost konstrukce. Výplň…


Hydroizolace starého sklepa

Dobrý den,

U starého domu máme kamenný klenutý vlhký sklep umístněný mimo dům a zakrytý asi 80 cm zeminou. Dříve byla nad terénem umístěna klasická sedlová střecha která zabraňovala přímému pronikání dešťové vody a zásyp byl docela suchý. Potom se střecha zbořila a zhruba do středu zásypu udělala hydroizolace z asfaltových pásů. Od té doby se sráží na stropě sklepa voda a kape na podlahu. Sklep je větraný třeny komínky ,jeden z nich od spodu. Myslím, že ta lepenka je špatně a nevím jestli by nepomohlo i přiteplení. Chtěl bych odstranit zásyp na klenbu , nasypat 15 cm drtě 16/32 do středu podélně instalovat větrací husí krk 160mm. Zakrýt geotextílií potom vysoce difuzní folii a zase geo. Potom někam přidat izolaci tepelnou a to celé zakrýt zeminou. Nevím jestli to je správně hlavně ta folie , přece jenom je na střechy a jestli je potřeba při výšce zásypu 80cm potřeba další tepelná izolace. Sklep je určen pouze na ovoce a zeleninu a jde jen o tu kapající vodu.

Děkuji za rady

Tobiška

Energy Centre České Budějovice

Dobrý den,  Otázkou je, zde se jedná skutečně o kondenzát, nebo hydroizolace položená v násypech nad klenbami neplní dobře svou funkci a…


Po rekonstrukci staršího domu se začala objevovat plíseň

Dobrý den, prosím o radu a pomoc. Bydlíme třetím rokem v domě po rekonstrukci s tím, že jsme nedělali novou střechu a půdu, a dům jsme nezateplovali. Dům je po babičce, nikdy tu nebyly plísně ani vlhkost, ale po rekonstrukci se na venkovních zdech začaly tvořit mapy a plísně. (Viz foto) Zdi jsou studené... Problémy se stupňují. Zajímá mě, jestli by stačilo zdi oskrabat, ošetřit plísně, nanést speciální penetraci a termoizolační nátěr.. děkuji za každou radu

Energy Centre České Budějovice

Dobrý den, Tvorba plísní na obvodových zdech je zapříčiněna nedostatečnou tepelně izolační schopností obvodového zdiva v kombinaci se…


Problém s vlhkostí v suterénním archivu

Dobrý den,

mám v zaměstnání problém s vlhkostí v suterénním archivu, jedná se o starou budovu pravděpodobně bez jakýkoliv izolačních nebo jiných opatření. Řešíme to zatím výkonným větrákem (ve zdi vedoucí nad uliční úroveň) a kondenzačním odvlhčovačem vzduchu, který zapínáme vždy, když vlhkost vystoupá nad 55 procent. Setkala jsem se však u jednoho kolegy s názorem, že odvlhčovač vytahuje vodu ze zdi a naopak působí kontraproduktivně. Přijde mi to jako nesmysl. Po použití se situace vždy zlepší.

Děkuji za váš názor

Energy Centre České Budějovice

Dobrý den, Při použití odvlhčovače se dosahuje snížení obsahu vodní páry ve vzduchu v dané místnosti. Kondenzát, resp. jeho množství…


Kondenzace vlhkosti na asfaltové hydroizolační lepence na základové desce

Dobrý den,

měl bych dotaz(y) týkající se kondenzace vlhkosti na asfaltové hydroizolační lepence na základové desce. Máme nepodsklepený, cihlový RD, základ. deska končí cca 30 cm nad terénem. Na asfaltovém lepence natavené na základové desce je položen šedý podlahový polystyren (3 x 5 cm), pak anyhydrit, vinyl. Když jsme polystyren pokládaly (v září), všimnul jsem si, že pod ním (v kontaktu s asfaltovou lepenkou) kondenzovala vlhkost – náhodou jsem zvednul několik desek EPS a viděl jsem tam vlhkost, když jsem je nechal zvednuté, vlhkost postupně zmizela, když jsem je tam položil znova a znova zvednul, opět tam byla vlhkost. Vysvětloval jsem si to tím, že základ. deska byla chladná a uvnitř stavby byla zvýšená vlhkost a vlhkost nemohla přes EPS pryč. Mezi jednotlivými vrstvami EPS desek nám žádná vlhkost nekondenzovala. Stavba je nyní cca 2 roky obývaná. Nedávno jsem musel odkrýt odpadní potrubí zabudované do zdi, vedoucí do základové desky – při tom odkrývání jsem se dostal až k asfaltové lepence. A opět jsem tam viděl vlhkost, a i dolní řada cihel a zakládací malta pod nimi byla vlhká. Asi to mohlo být i tím, že tam je vyšší vlhkost – stavba nebyla/není perfektně vyschlá a je tam chladněji, tudíž se voda moc neodpařuje, a ani se nemá odpařovat kam (?). Vnitřní vlhkost vzduchu máme nyní po instalaci rekuperační jednotky cca 50 (max. 55) %. Dotazy: 1. Je normální, že na kontaktu EPS podlahových desek a asfaltové lepenky kondenzuje vlhkost? 2. Může toto místo vůbec někdy vyschnout, když vlhkost nemá kam unikat? 3. Jak dlouho může trvat, než vyschnou keramické dutinové cihly (HELUZ) pokud jsou nasáklé vodou (a jsou vystaveny chladu od spodu ze základ. desky)? 4. Pomhlo by kromě rekuperace snižovat vlhkost i el. vysoušečem vzduchu? Děkuji za odpověď.

P. Jaroš

Energy Centre České Budějovice

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz a zájem o naše poradenství. Narazil jste na velmi zajímavou problematiku, která se příliš neřeší,…