Kondenzace vlhkosti na bocích vikýřů
Dotaz:Dobrý den,letos v létě jsme provedli půdní vestavbu do zrekonstruovaného půdního prostoru.K izolaci jsme použili vatu 16 cm mezi krovy + 6cm mezi nosné konstrukce sádrokartonu,parozábrana s vrstvou Al.Celá střecha je pokryta kontaktní difúzní folií.Na bocích vikýřů je vně použit cetris.Na severní straně na boku vikýře se po prvních mrazících utvořila vlhká mapa cca 30 cm pod plastovou trubkou(vyústění odtahu par) z koupelny,která bude v místnosti kde se nachází severní bok vikýře.Místnost je zatím v hrubé omítce+sádrokarton,spoje mezi nimi jsou protaženy akrylovým tmelem.Je možné,že by se vzdušná vlhkost difúzí dostala kolem spojů omítka sádrokarton do izolace a tam na chladné plast.trubce kondenzovala a stékala do kontaktního místa s cetrisem a prosákla ven??Uvnitř na povrchu sádrokartonu není nic vidět.Nebo mám hledat problém jinde,porušená parozábrana,mezera v izolaci atd.Pomohlo by obložení cetrisu z vnějšku fasádním polystyrenem cca.3cm(více bych nerad,je tam malý přesah střechy)při následné opravě fasády??A ještě je normální,že tep.izolace je ze strany chladné půdy orosená??Můžou to způsobovat prostupy kabelů ke světlům??v těch místech je to nejvíc.Za odpověď a ochotu Vám předem ďekuji,....s pozdravem M.Janota
Příčina těchto poruch se často hledá velmi obtížně. U prostupů různých vzduchotechnických potrubí bývá kondenzace častá. Může to…
Zateplení místnosti ve starším domě
Dotaz:Dobrý den.Potřebovala bych poradit.Chystáme se na rekonstrukci jedné místnosti ve starém rodinném domě.Jedná se o rohovou místnost,je zde poměrně chladno a vlhko.V podlaze je asi 50cm škváry a na ní položena dřevěná podlaha.Jakým způsobem je možné toto místnost zevnitř zateplit a co udělat s podlahou?Dům není jinak zateplen.Před časem jsme už jednu místnost opravovali.Škváru z podlahy jsme vybrali,tak abychom se dostali k izolaci obvodových zdí,dali vrstvu betonu,lepenku,polystyren a další vrstvu betonu.Myslím ,že náš postup nebyl nejšťastnější,jelikož jsou v domě plastová okna,tak o vlhkost nemáme nouzi.Touto cestou prosím o nějakou radu,jak postupovat.Přědem děkuji
Betonové vrstvy v podlaze samozřejmě uzavírají z hlediska vlhkosti plochu a je pak samozřejmé, že vlhkostí jsou pak více namáhané stěny.…
Kondenzace vody na oknech u novostavby
Dotaz: Dobrý den, ráda bych požádala o radu. Bydlíme první zimu v novostavbě řadového domku. Už v době, kdy nebylo venku mrazivé počasí jsem každý den ze všech oken v jejich dolní části stírala zkondenzovanou vodu. Se snižující se teplotou venku se také zvyšovalo množství vody. Větráme nárazově a intenzívně velmi pravidelně i několikrát denně. Nyní se nám v horním patře v rohu jedné z místnosti objevil vlhký flek s plísní. Zrovna tak v rozích oken nad parapetem je vlkhá zeď, rosí se panty oken a po otevření okna je kolem těsnící gumy dokonce námraza. Je tento problém klasický a lze jej řešit jen trpělivým větráním nebo může být někde i zásadnější problém? Vím, že na dálku je těžké řešení. Dočetla jsem se zde na foru, že by bylo vhodné zvýšit patrně teplotu zdí uvnitř. Pomohlo by intenzívnější topení? Topíme tak na 21 stupňů. Máme zvýšit teplotu? A nač se zaměřit a dotazovat v případě reklamace investorovi? Předem moc děkuji za odpověď.
V novostavbách se poměrně dlouhou dobu projevuje technologická vlhkost, která se do stavby dostala při provádění mokrých procesů. To se…
Vydrolování malty ve spárách
Dotaz: Dotaz: Dobrý den. Obracím se na výs se žádostí o radu. Vlastním RD, který je starý cca 5o let. Součástí tohoto domu je i rozlehlá hospodářská budova. Obvodové zdivo je zhotoveno z neomítnutých pálených a dle mého názoru kvalitních cihel. V posldní době dochází v jedné části venkovní strany obvodvé zdi k masivnímu vydrolování malty ve spárách mezi cihlami. Zpočátku jsem tomu jevu nevěnoval pozornost, nicméně situace se stále horší a je nutné ji řešit. Laickým zkoumáním mi připodá, že tento jev není následkem vlhkosti. Tento názor mi byl potvrzen i člověkem, zabývajícím se sanacemi vlhkých zdí. Podle rozsahu a stavu, kdy mezi cihlami je vyloženě volný písek jsem se domníval, že by to mohlo být následkem působení nějakých drobných škůdců. Žádné jsem však nenašel a taktéž mé dotazy na odborné firmy, zabývající se deratizací, desinfekcí atd. nevedou k žádnému výsledku. Není prý znám škůdce, který by narušoval maltu. Další názor hovoří o nekvalitní maltě. Nevylučuji tuto možnost, nicméně neumím si vysvětlit, proč k uváděnému jevu dochází po tolika létech, proč pouze v jednom místě, které se neustále rozšiřuje atd. Malta i na nenarušené části zdi se nejeví jako nejkvalitnější. Budu rád za každou radu ohledně řešení, případně radu kde hledet odbornou pomoc a konzultaci. Za odpověď předem děkuji. Holuša
Obávám se, že bez prohlídky na místě bude obtížné stanovit „diagnózu“. Dle Vašeho popisu bych se spíše přikláněl k variantě, že…
Vlhkost v rozích stropu
Dotaz: V místnosti se mi začali vlhnout rohy u stropu. Jedná se o dva rohy s obvodovou zdí. Nad těmito rohy je střecha – polovalba. Střechu jsem zkontroloval a všude sucho. Vlhkost se projevila před dvěma dny jak začalo mrznout. V lenu roku 2009 jsem provedl rekonstrukci této místnosti v domě z roku 1938. V místnosti na původní trámový strop byl zavěšen podhled ze sádrokartonu (sádrokarton 12,5, parozábrana, 5cm izolace). Strop nad touto místností byl vyplněn na plnou výškou krokví foukanou izolací cour Děkuji za radu
Vlhkost v rozích pod valbovou střechou souvisí s nedostatečnou tepelně izolační schopností obvodové konstrukce v tomto místě. Po provedené…
Kondenzace vzdušné vlhkosti v chladnějších místech
Dotaz: Dobrý den, máme nový RD. Porblém je v přízemí, kde je podlahové vytápění a velká bezbariérová okna na jižní stranu. Okení práh je hliníkový. Podlahovou krytinou je lino. Před okny je zhuštěná smyčka podlahového topení (nejsou zde konvektory). Na okraji lina se začíná vytvářet plíseň. Prosím o radu. Děkuji.
Plíseň se patrně dělá u prahu. Příčinou tvorby plísně může být kondenzace vzdušné vlhkosti v chladnějším místě podlahy v dotyku se…
Pojistná izolační fólie při výměně střešní krytiny
Dotaz: Dobrý den, chtěl bych na cca 100 let starém RD vyměnit střešní krytinu. Dům nemá podkroví, pouze půdní prostor s přístupem dvířky ze štítu ( po žebříku), bez oken. Pokrývačská firma mi dala nabídku, která obsahuje pojistnou fólii. Domnívám se, že v tomto případě, když chci zachovat pouze půdní prostor, je to zbytečná investice - montáž pojistné fólie, kontralatě, odvětrávací tašky, pojistné hřebeny proti ptákům. Navíc mám dojem, že sto let staré dřevo krovu, navyklé na režim větrání mezi jednoduchou krytinou, bude pojistnou fólií uzavřen a ve vlhkých obdobích by mohlo docházet ke kondenzaci vodních par na konstrukci krovu s následným nebezpečím hniloby, nebo dřevokazné houby. Za odpověď děkuji. Pavlík
Funkcí pojistné izolační fólie je ochrana konstrukce střechy a půdního prostoru před vlhkostí z deště a sněhu, před prachem, sazemi…
Vysoká vlhkost ve starším domě
Dotaz: Dobrý den, ve starém domě, který je 5 let zateplený 8 cm polystyrenem, máme asi 65%vlhkost.Dá se z tohoto usuzovat, že máme posunutý rosný bod směrem dovnitř?Pokud ano, je to možné nějak dodatečně řešit? Za odpověď děkuji Pánek
Domnívám se, že vlhkost v interiéru nebude až tak souviset s rosným bodem v konstrukci. Vysoká relativní vlhkost totiž zpravidla přímo…
Rekonstrukce a sanace vlhkého zdiva
Dotaz: Dobrý den, prosím o radu jak správně odvlhčit částečně podsklepený starý dům.Co firma to jiný názor, co projektant, jiný názor.Dům je z roku 1934, žádné izolace, žádné hydroizolace.Umístění S-J na okrese Domažlice.Sokl kamenný ( břidlice) 1/3 podsklepená.Jinak plná cihla obv. zdi. Typicky štít na jižní straně a štít na severní straně, 2 místnosti na J podsklepené a 2 místnosti na S nepodsklepené. 2 podkrovní místnost, nezatepleno, střecha sedlová, pálená taška. Venkovní omítka břizolit Nad kamen. soklem římsa kolem celého domu.Na severní straně sokl nad terénem jen 30 cm, římsa a pak hned podlahy ( jen zásyp) bez hydroizolace . Velmi mírný svah ale dům je" utopen " pod asfaltovou silnicí cca 0,5m. Vlhkostí mapy na venkovní fasádě ani uvnitř nejsou.V severních místnostech jen s nástupem zimy lze cítit vlhký pás kolem podlah.Měřím vlhkost v místnostech , konstatně nad 63% , v období dešťů až 70% Ve sklepě ovšem 80% konstantně. Vlhkost kamenné zdi ve sklepě je 11,95%, chloridy 0,05mg/g, dusičnany 2,19, sírany 2,99.Jedni mi radí udělat drenáž až k patě základů nebo co základy dovolí= mazaninu,trubku, štěrk, na sokl nopovku, kačírek ve spádu , okap. chodníček. Jiní radí odkopat ve spádu jen do 40 cm pod terén, položit trubku na podsyp, štěrk, na zeď nopovku,( prý nemusí být)a pak , navrch kačírek a nechat volně otevřeno . Jen vyspádovat od soklu a k tomu podřezat. Injektáž odmítám z důvodu špatné kontroly či provedení. Moc firem to nedělá precizně.Jiní radí jen podřezat a sokl nechat jak je.Staticky je dům v pořádku dle projektanta. Do budoucna bychom chtěli zateplit ,tak zase mi říkají, římsu ( přečnívá 6 cm od zdi) odsekat, aby izolaci nepřekážela . Jinak jí oplechovat.Dále chceme vyměnit podlahy , udělat odvětrávané ale kam udělat větrací otvory, když na fasádu přijde 16 cm izolace ? Udělat v ní otvory? Nechci to dělat stylem pokus x omyl, protože výsledek není hned vidět.Odborníka se zkušenostmi sanací na okrese není.Když se obrátím na specializovanou firmu tak ti radí tak, aby firma co nejvíc vydělala. Zdejší projektanti jsou s firmami propojeni a radí spíš v duchu to, co dělá ta či ona firma. Jsem z toho dost zoufalá. Poraďte mi prosím jestli drenáž má vůbec smysl v mém případě , nebo jen podřezat a vyměnit podlahy abych vlhkost snížila na únosnou míru, co s extrémní vlhkostí ve sklepě, udělat ještě vnitří drenáž s jímkou či co... Děkuji. Vavrečková
Rekonstrukce a sanace vlhkého zdiva je jak po stránce projektového návrhu, tak vlastního praktického provedení poměrně náročná…
Vlhkost v rozích místnosti
Dotaz:dobrý den,letos jsme provedly kompletni opravu pokoje,tzn. nové omitky odizolovanou polahu betonovou.na stěně ktera je do ulice se vytvaři u země a v rohách vlhko.pokud se hodně větrá vše je pryč.jinde je sucho.vše se opakuje pokud nevětram.zdá se mě že se objevuje náznak plisně.dum neni izolovan. dekuji za radu.
Zavlhnutí stěn a náznaky tvorby plísní zřejmě souvisejí s nedostatečnými tepelně izoačními vlastnostmi zdiva v rozích a ve spodní…