Kondenzace vlhkosti v dřevostavbě
Dotaz: Dobrý den, před dvěma lety jsme koupili domek. Je to bývalá dřevěná hájenka asi před 8 lety zrekonstruovaná. Složení stěn je :zevnitř sádrokarton, dřevěná stěna z z asi 3 cm prken spojovaných jako palubky, mezi stěnami nevím co je, z venčí opět ta samá stěna a na něm 6-ti centrimetrový polyesteren s povrchovou úpravou. V domku je sucho, což si myslím že je v pořádku, ale všiml jsem si z venčí, že máme hlavně v místech kde se vytápí mokrý základ. Když sáhnu za zakládací lištu polyesterenu, cítím, že je mokrá i stěna za ním. Mám pocit, že se to mezi stěnami hrozně potí. Chci se zeptat, co s tím, jestli je nějaká levnější varianta a jestli mají být místa za zakládací lištou otevřená(místy dostanu prsty do mezistění),nebo to mám hermeticky uzavřít.Tato dřevostavba je na kamenném základu mejméně 30 cm nad úrovní terénu. Děkuji Dvořák
Jedná se o klasickou dřevostavbu, která byla původně postavená dle tehdejších zvyklostí a posléze zateplená moderním postupem ale jaksi…
Kondenzace vlhkosti v místech kamenného soklu
Dotaz: Na starém domě mám pískovcový sokl, který zasahuje zhruba 0.5 m nad podlahu. Dům není podřezaný, nemá základy, ale je suchý po zbytek roku. Každý podzim mám ale problém s kondenzací vody a vznikem plísně na vnitřní stěně domu v místech soklu. Mám za to, že vzniká mj. i tím, že stěna z pískovce je chladnější, než cihlová. Pomohlo by mi zateplení soklu? (nechci zateplovat celý dům). Pokud ano, nevím jak na to. Děkuji za radu.
V případě, že k zavlhnutí stěn a tvorbě plísní dochází od podzimu do jara, souvisí to s nedostatečnou tepelně izolační schopností…
Nesprávná volba tloušťky tepelné izolace
Dobrý den, v novostavbě již druhým rokem po zateplení podkroví, které jsme si dělali svépomocí se nám na sádrokartonech objevují mokré fleky (+ jsou "vidět" šrouby kt. drží SDK) - kondenzuje vzdušná vlhkost. Tento případ nastává, když v místě kondenzace je naměřeno okolo 12 až 14 stupnů celsia. V místnosti topíme max. na 17 - 20stupnů. Na zateplení jsme použili vatu o tloušťce 16cm + jsme nedáli vatu před krove. Rádi bychom se zeptali, zda máme jinou možnost opravy něž celé podkroví rozmontovat a udělat znovu? je možné že je vlhká vata, a časem vyschne? může být problém jen v špatně udělané parozábraně? co nám doporučujete? moc děkuji
Kondenzace na vnitřním povrchu konstrukce je nežádoucí a dle Vašeho popisu bude na vině nesprávné provedení zateplení a malá tloušťka…
Izolace řadového domu
Dotaz: Dobrý den.Měla bych dotaz ohledně izolace řadového domu postaven v roce 1980 .Mám sklep pod úrovmí terénu ve sklepě mi opadává omítka.A oběvují se bílé fleky.Zedˇ je stavěná z cihel a prolévaná betonem.Podlaha je betonová.Nevím jaká je tam izolace.Za zdí z venku je betonové schodiště.Základy baráku jsou na zvětralé skále.Prosím o radu jak to opravit ,aby omítka držela a nebylo tam vlhko.Děkuji :
Aby bylo provedeno účinné opatření proti popisovaným vadám, je nutno zjistit příčinu problému a tu vyřešit. Bezpochyby se jedná o…
Plísně v nově zrekonstruovaném bytě
Dotaz: Dobrý den,chtěla bych Vás poprosit o radu.Bydlím již 5 rok v obecním bytě který je starý min. 40 let a byl celý nově opraven před 6 lety(omítky,plastová okna,fasáda,podlahy atd.)Byt mám přízemní a rohový.Od podzima do jara,mám téměř po celém obvodě bytu vlhké zdi cca. do 0,5 metru od podlahy a s tím i spojené potíže(plísně).Bylo mi řečeno,že to bude rok co rok lepší,ale opak je pravdou.Topím,větrám odstraňuji plísně postřiky,nevím co dál.Děkuji za odpověď Winterová
Výskyt plísně a vzlínající vlhkost může mít několik příčin: buď se jedná o chybějící vodorovnou hydtroizolaci v podlahách, nebo o…
Vznik plísní na obvodové stěně
Dotaz: Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně plísní nebo houby na naší chalupě. V jednom pokoji nám stále roste plíseň nebo houba, jsou to takové bílé chomáčky ve velkých skvrnách, podobají se vatě. Zeď jsme okopali a znovu omítli i s přípravkem proti plísním a plíseň znovu vyrostla. Popřípadě můžeme nafotit a poslat. Předem děkuji za odpověď.
Popisované bílé chomáčky na stěně nejdou patrně ani houbou, ani plísní, ale vysráženými solemi z materiálu stěny, z omítky či z…
Odizolování základů starého domu
Dotaz: Dobrý den, chystám se odvlhčit a zateplit základ a tím i zdi starého domu, jenž postrádá jakoukoliv hydroizolaci. Prosím o radu nebo připomínky k mým poznatkům, jak toto nejlépe provést. Budova je z jedné čtvrtiny podsklepená, základ je zde asi 1.5m hluboký, avšak jsou místa kde končí 50cm pod trávníkem. Z toho, co jsem měl možnost vidět, je praxe taková, že se budova obkope asi 50cm širokým okopem až ke dnu základu, poté se z boku přiloží nopová folie a dosype se zbytek kačírkem, který se od okolního terénu oddělí geotextílií. Další zkušenosti, avšak u novostavby bylo ještě před nopovku dát tvrzený polystiren, což bych chtěl provést i já. Avšak mám za to, že pokud nejdříve nalepím polystiren,, zvýším tím výrazne difusní odpor a vlhkost základu a následně stěn, zvýším. A je vůbec nopovka mezi polystirenem a kačírkem nutná ?Chtěl bych ještě dodat, že základ je kamenný a budu ho muset tedy asi nejdříve srovnat betonem, což asi též sníží propustnost par ze základu. Dno chci vybetonovat a vyspádovat k drenážní trubce. Není tedy efektivnější, pokud je to technicky možné, nejdříve ke srovnanému základu přiložit nopovku, poté polystiren a následně kačírek ?Nopovka by dovolovala bezvadný odchod vlhkosti a polystiren by plnil též svou funkci. Napadla mě i pracná možnost vyfrézovat do srovnaného základu nějaké svislé drážky po celé hloubce a tím by zůstal mezi polystirenem a základem prostor pro odchod vlhkosti ze základu. Má vůbec polystiren kolem vlhkého základu nějaký výrazný efekt na tepelné ztráty budovy ? A je lepší obkopat domek celý najednou nebo radši po částech ? Na závěr chci dodat, že po ukončení tohoto problému chci injektážne přerušit vzlínání vlhkosti ze základu do zdi. Děkuji za Vaši odpověď.Strnad Pavel
Výkop podél základu domu nesmí být souvisle proveden pod ani na úroveň základové spáry, protože by došlo k ohrožení statiky domu. Výkop…
Rekonstrukce podlahy v objektu chalupy
Dotaz: Dobrý den, prosím Vás o radu ohledně podlahy na chalupě s vysokou vlhkostí.Chalupa stojí u rybníka a podloží je jílovité. Na podlaze máme beton se stěrkou a na tom přímo zátěžový koberec. Podlaha je studená, ale asi před 5 lety nově vykopaná, vyložená kamenem, štěrkem ve kterém je vývod vzduchu rourou, ale bohužel ne po obvodu. Ráda bych na podlahu použila jiný materiál. Prosím Vás o doporučení vhodného materiálu. Dále bych se chtěla zeptat ohledně stěn. Tyto máme obložené sádrokartonem, přesto se na sádrokartonu někdy vytvoří plíseň. Pomohlo by, kdyby mezi sádrokartonem a zdí byla nějaká tepelná izolace? Dosud jsme topili přímotopem, ale rozhodla jsem se pro znovuinstalaci kamen. Mám pocit, že dům, aby nabyl lepší klima, potřebuje pořádně "prohřát" a zároveň provětrat. Děkuji za odpověď.
Podlaha je studená patrně proto, že při její sanaci nebyla osazena dostatečná vrstva tepelné izolace pod betony. Předpokládám, že nyní…
Vysoká vlhkost v rodinném domě
Dotaz: Dobrý den, prosím, omluvte, že obtěžuji s dotazem, nevím, kam se obrátit v této věci: Kde sehnat odorníka, který by dokázal posoudit důvody stálé vysoké vzdušné vlhkosti v rodinném domě? Tato vlhkost se projevuje se začátkem topné sezony, v této době dochází pravděpodobně i ke kondenzaci vlhkosti na prochladlé spodní části vnitřků obvodového zdiva; hlavně za nábytkem a v nevětratelných koutech. Máme dům cca 7 let po rekonstrukci, částečně podsklepený, kamenné sokly přesahují cca 30cm nad úroveň podlah (stáří objektu cca 90let, provedena výměna starých oken za plastová, nové vnitřní omítky, nové podlahy, sníženy stropy sádrokartonem vč. tepelných izolací. Při rekonstrukci byly dále provedeny dodatečné svislé izolace obvodového zdiva proti vzlínající vlhkosti a injektáž základů přípravkem Lukofob 39, promokání staré fasády (břizolit 40let) z fin. důvodů na přechodnou dobu odstraněno nástřikem přípravkem Lukofob 39, do objektu nezatéká. Topení- el. přímotopy. Přesto vše, i při pravidelném a "předpisovém" větrání, máme permanentně v provozu 2 odvlhčovače vzduchu a vlhkost vzduchu se drží stále na hodnotách 65-80%. Mám podezření, že staré zdivo obvodových stěn je prosolené, hydroskopické a je vlastně "zásobníkem" nepříjemné vlhkosti, provlhnutím se pak tvoří tepelné mosty. Stále řešíme potíže s plísněmi, roztoči, nemocemi nás i našich dětí. Bohužel nevím, kde hledat někoho, kdo by odborně a nezávisle dokázal posoudit potíže výše popsané. Nyní chceme změnit způsob vytápění a poté i zateplování a rádi bychom toto chtěli řešit i v závislosti na případně zjištěné důvody vysoké vlhkosti vzduchu v objektu. Poradíte mi kde, event. v jakém oboru takového odborníka hledat? Děkuji za případné informace, přeji hezký den. Zdeněk Klíma
V první řadě to je nedostatečná tepelně izolační schopnost obvodového zdiva domu z počátku minulého století. Dům je patrně postaven z…
Odizolování podzemní části stavby
Dotaz: Dobry den Vlastnim podsklepeny rodinny dom, v miernom svahu (z jednej strany vstup do garaze, z druhej okna cca 10cm nad urovnou terenu). Okapovy chodnik povodne realizovany z betonu (dielce 1x1m) si miestami sadol a prespadoval sa smerom k domu. Pod oknami v suterene sa mi po dlhsich dazdoch zacali tvorit mapy. Seriozne preto uvazujem o hydroizolacii pomocou nopovej folie a drenaznych rurok. Neviem vsak do akej hlbky obkopat dom, ci nopovu foliu pripevnit len na stenu, alebo z nej vytvorit vanicku pod okapovym chodnikom (jeho sirku 1m by som chcel zachovat), ci kopat len do nejakej hlbky, alebo az na uroven zakladov, pripadne pod ne. Mohli by ste mi poradit ako tuto izolaciu zrealizovat? Fotodokumentaciu k sucasnemu stavu kludne zaslem. Dakujem za odpoved.
Okapový chodník byl patrně proveden na špatně zhutněný zásyp a v důsledku toho došlo k jeho propadnutí a nyní voda stéká k objektu a…