Termostat k podlahovému vytápění
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, na výber termostatu k teplovodnímu podlahovému vytápění, předpokládám že bude elektronický s nastavitelnými režimy. Pro ohřev vody budou použity dva kotle, plynový kotel a kotel na tuhá paliva s kandenzační nádrží. V přízemí bude termostat pouze v obývací místnosti spolu s kuchyní a na patře ve čtyřech pokojích a koupelně. A nyní se dostávám k mým dotazům. Je vhodné ve všech místnostech používat digitální termostat? Jakým způsobem a kde by měl být termostat napojen, předpokládám že bude vyvedeno napětí 230V AC do krabic pro jednotlivé termostaty a zárověn znich povede signálový kabel 4x1 (4x1,5) pro ovládání do rozdělovací stanice. Jak je to s venkovním termostatem pro regulaci? A kde všude by mělo být přivedeno napájení? Děkuji za odpovědi.
Při použití kotle na plyn a kotle na tuhá paliva pro podlahové vytápění by měly být oba kotle připojeny na akumulační nádrž. Kotel na …
Vytápění novostavby RD
Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat na vytápění. Budeme stavět bungalov 3+1 s garáží a nevíme jaké použít vytápění? Chtěli bychom si pořídit krb s výměníkem, co je vůbec krb s výměníkem? máme tam plyn i elektřinu. Krb bychom asi nechtěli jako hlavní zdroj tepla, nevíme zda-li dát radiátory nebo vytápět podlahou? nevíme čím topit plynem nebo elektřinou? Prosím tedy o radu, co by bylo pro nás nejlepší a hlavně nejlevnější. Děkuji s přáním krásného dne Hradilová
Pro vytápění Vašeho RD bych doporučil kombinaci kondenzační plynový kotel a krbovou vložku s vodním výměníkem. Oba zdroje je třeba…
Způsob výpočtu dimenzace otopných těles
Dobrý den, vím, že potřebný výkon radiátorů se počítá jako objem místnosti krát koeficient, který volíme v závislosti na typu místnosti (podkroví, přízemí) a v závislosti na typu zdiva. Uvažujme ale úplně stejné místnosti, ve stejném domě a jediným rozdílem je typ vytápění. V 1. případě se topí dřevem a to vždy nárazově od 16:00 do 20:00 a to na plný výkon. V 2. případě se topí plynovým kotlem, který je řízen termostatem, tak aby udržoval v místnostech teplotu 20 °C. Podle mého názoru v 2. případě stačí méně výkonné radiátory, protože plného výkonu nepotřebujeme vůbec dosáhnout. Mě zajímá, jestli je tato moje představa správná a jestli ne, tak kde jsou chyby v mé argumentaci. S pozdravem Michal Muller
Vaše úvaha o způsobu dimenzování výkonu otopných těles je velice nepřesná. Podrobnější odpověď by byla značně rozsáhlá, takže…
Regulace otopné soustavy s podlahovým vytápěním a radiátory
Dobrý den. V novostavbě plánuji v přízemí podlahové topení a v patře radiátory. Plynový kotel v patře a v přízemí krb s výměníkem. Chtěl bych se zeptat na vhodnou regulaci prostorovým termostatem. Když ho dám do patra, tak se radiátory brzo nahřejí, kotel vypne, ale podlahovka se nestihne nahřát. A když ho umístím v přízemí, tak po vypnutí termostatu podlahovka bude dýl udržovat teplo, ale radiátory v patře vystydnou . Asi není možná varianta s dvěma termostaty, že by patra na sobě topily nezávisle z jednoho kotle? A ještě jestli je možno hlídat teplotu vody do podlahovky mechanicky, nebo jestli se to musí elektricky. Děkuji Erbert
Pro regulaci kombinace podlahového topení a otopné soustavy s klasickými radiátory je nutno vycházet z toho, že oba systémy potřebují ke…
Vhodný typ plynového kotle
Dobry den.Bydlim v rodinnem domku po 17 letech chci vyměnit plynový kotel gazex 24 za jiny.Mam samotížku obsah vody v systému asi 160 litru radiatory univy U 545-4...Nevim,ktery typ kotle zvolit,zda stacionarni či závěsný nebo kondenzační?Dale chci vyměnit klasicke kohouty za termostaticke ventily.Vdomě je 15 radiatoru plocha vytapeni asi 540 m3.Stačil by kotel o výkonu 20kw?Roční spotřeba je průměrně asi 2300m3 zemniho plynu.Děkuji za odpověd.
Potřebný výkon kotle pro vytápění lze určit podle vytápěného prostoru pouze velmi přibližně. Rozhodující pro volbu výkonu kotle je…
Změna systému vytápění RD
Bydlím v rodinném domě, který má tento systém vytápění: - přízemí je vytápěno prostřednictvím plynového kotle nebo prostřednictvím kotle na tuhá paliva (možnost změny režimu vytápění). Oba kotle jsou umístěny ve sklepení domu. - 1. patro je vytápěno nezávisle na výše uvedeném topení prostřednictvím plynového turbo kotle. Systém vytápění v přízemí a 1. patře je propojen "stoupačkou" pro možnost vytápění celého rodinného domku jedním z kotlů umístěných ve sklepení RD a t.č. používaných pro vytápění přízemních bytových prostor. Topný systém v přízemí sestává z původních FE trubek , na které byly napojeny Cu trubky + FE deskové radiátory . V 1. patře rozvod topení tvoří Cu trubky + Al radiátory. Zajímá mne, zda lze provozovat vytápění celého domu ( po otevření stoupačky) prostřednictvím jednoho kotle ( např. na tuhá paliva),když topný systém by pak sestával z prvků Fe, Cu a Al. ( v současnosti přidávám do topného média vody v 1. patře inhibitor, aby se zamezilo tvorbě katalytického článku). Stále totiž slyším od různých topenářů rozdílné názory na to jak se budou (můžou) chovat jednotlivé díly topného systému ( zejména co udělá hliník v systému - únava materiálu, vnitřní koroze, snížení životnosti zejména Al topných těles atd.) Děkuji za odpověď
Vytápění celého domu jedním kotlem je v zásadě možné, pokud bude výkon kotle dostatečný, t.j. bude jeho výkon odpovídat tepelné…
Komín s vydehtovaným vnitřkem
Dotaz: Dobrý den. Prosím o vyřešení problému komínu s vydehtovaným vnitřkem. V minulosti se v komínu topilo uhlím,napřed černým,pak hnědým(kotel).Nadstřešní část komínu byla zbourána a přezděna šamotovými cihlami a komín byl zvýšen na 6m.Podstřešní část cca 1m od střechy,byla zdehtovaná lehce.Nyní(již čtvrtým rokem) se topí pouze dřevem,v krbových kamnech s termostatem.K vytápění domu slouží el.kotel,krb.kamna slouží spíš ke snižování nákladů na energii.Dům je dostatečně izolován,takže dřevo pomalu prohořívá.V noci,v zimním období,kdy je nejvíc pod nulou vydrží jeden špalek o velikosti- délka 32cm,-průměr 25cm,dub,suchý(6let v dřevníku)pomalu hořet běžně 12hodin.Termostat je nastaven na nulu.Podle všeho toto pomalé hoření způsobuje usazování dehtu.Ochlazování komínu nastává na už půdě a dehtování je nyní vidět v horní polovině komínu(tam už bylo v minulosti) a nově v nadstřešní,přezděné části.Po této intenzivní zimě,je zvlášť patrné.Zjistil jsem,pokud se topí v kamnech intenzivně navečer v teplejších měsících,při venkovních teplotách + 10st a více,dehet začne pomalu stékat dolů a zestruskovatí na stěně komínu.Komín se proto musí čistit minimálně každé dva měsíce.Nechci-li zbourat a postavit nový komín,tak mě napadlo,že bych stávající komín zizoloval.Tady by mě zajímal Váš názor.Izolaci bych provedl od půdy až po hlavu komínu.Komín by se postupně vyčistil(vystruskoval)jen bych ho ze začátku pro jistotu musel čistit týdně,abych předešel případnému vznícení uvnitř.V obytné části je komín součást příčky,takže si lze o zadní stranu(tlouštka cca 17cm) nahřívat záda bez popálenin.Proto si myslím,že bych použil jako materiál polystyren.Tlouštka by byla 10cm.Nebo je to málo?Samozdřejmě bych nadstřešní část upravil fasádní stěrkou,která by zároveň chránila polystyren od případných žhavých uhlíků.Děkuji
Vytápění bytu
Dotaz: Dobrý den,chtěl bych se zeptat,zda je možno při vytápění bytu krbovými kamny s výměníkem topit v těchto krbových kamnech aniž by se použil i onen výměník,tak aby výkon kamen šel jen do prostoru a zase když by byla potřeba,tak zase aby šel výkon i do výměníku.Předem moc děkuji.
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Poměr topného výkonu do výměníku a do prostoru udává výrobce kamen zpravidla při jmenovitém…
Nefunkční radiátory
Dotaz: Dobrý den, koupil jsem RD a do něj nechal nainstalovat kotel na tuhá paliva. Vše funguje bezvadně, až na dva radiátory v 1. patře, které jsou neustále studené. Tlak je v pořádku, vzduch tam taky není, ale přesto mi teplo přestane stoupat v trubce v přízemí cca v 1,5m nad podlahou. Zkoušel jsem i vypnout radiátory v přízemí a stejně to zůstává beze změny. Je to pro mě absolutní záhada. Neporadíte mi, prosím? Díky
Vyřešit problém „od stolu“ patrně nepůjde. Doporučuji Vám požádat o pomoc nezávislého projektanta, specialistu na ústřední…
Podlahové teplovodní vytápění na plyn
Dotaz: Dobrý den,máme dům po celkové rekonstrukci a nechali jsem si firmou udělat v celém domě podlahové teplovodní vytápění na plyn.Bohužel firma se nejevila příliš odborně a topení jsme si v podstatě museli zprovoznit sami.V okruhu máme zařazeno čerpadlo,o kterém do dnes nevíme jak má správně vlastně fungovat.Je umístěno mezi trojcestným ventilem a rozdělovačem.V dnešní době funguje nepřetržitě bez jakékoli regulace.Je prostě"píchlé"do zásuvky.Druhá věc která mě zaráží je tato.Kotel při natápění systému ohřeje vodu v systému tak jak je nastaven cca na 55 st. vypne a žene vodu do systému do doby než zchladne na 30st.Potom opět začne nahřívat.Při logickém zamyšlení se v podstatě systém určitou dobu systém opět ochlazuje což je dle mého názoru nežádoucí.Předem děkuji za odpověď.
Nevím, jakým způsobem byl zpracován projekt na podlahové vytápění. V projektu by měly být vypočteny délky potrubí a rozteče mezi…