Vlhkost v rozích místností a vznik plísně
Dotaz: Dobrý den, Zhruba pře půl rokem nám do bytu pod střechou v panelovém domě, po deštové přehánce protekla voda v takovém množství že to pocítily i sousedé o dvě patra pod naším bytem.Ihned jsme urgovaly na firmě která prováděla rekonstrukci střechy před 8 lety aby provedla kontrolu,bylo zjištěno že v odtokové rouře ze střechy se našla plechovka která zřejmě ucpala odtokouvou rouru. Je možné aby to zapříčinilo zatečení takového množství vody do bytu? Firma která prováděla rekonstrukci střechy si je jistá že střecha je naprosto v pořádku, ale po napadnutí prvního sněhu se ve všech místnostech, převážně u oken a v rozích začla oběvovat viditelná vlhkost na malbě a následně plísen.Panelový dům je již 7 let zateplený.Při zatečení před půl rokem nám vlhkost nedělala problémy.Prosím o radu jak v této situaci postupovat a na koho se obrátit?Předem děkuji za odpověd.
Při havárii patrně došlo k velkému promočení panelů jak stropů, tak stěn. Tato vlhkost se bude z konstrukcí dostávat velmi dlouho a nebude…
Kondenzace na části podlahy nevytápěné půdy
Dotaz: Dobrý den, chtěl bych se zeptat na izolaci dutého trámového stropu na nevytápěné půdě ve starém domě. Dutiny mezi trámy jsem nechal loni zateplit foukanou izolací Climatizer. Problém nastal na cca třetině stropu, kde ve spodní části není omítnutý rákos, ale pouze podhled z palubek. Na půdě dochází ke srážení vodních par a kondenzaci. Vyřešilo by tento problém odstranění hliněné vrstvy a položení dodatečné vrstvy izolace - jaké? - na dřevěný záklop, nebo je nutné vložit parotěsnou vrstvu pod palubky, popř. kombinace těchto řešení?
Dochází zde patrně k tomu, že palubková konstrukce má menší difúzní odpor, než plocha s omítkou na rákos, která vytváří určitou…
Zateplení podkroví přizdívkou stěny z Itongu
Dotaz: Dobrý den! Chceme rekonstruovat podkroví,nelíbí se nám ale klasické obložení SD deskami , rozhodli jsme se tak pro obezdívky vnitřních stěn 7,5 cm ytongem.Vnější stěna někde pouze 15cm plus omítky, jinde 30cm ,vše plná cihla.Do budoucna bude nutno počítat s vnější izolací celého domu,ale teď řešíme dilema zda vkládat mezi obezdívku z ytongu a původní stěnu polystyren (u staré 30cm zdi je vzduchová mezera pouze cca 3cm) nebo raději nechat vzduchovou mezeru? nehrozí kondenzace uvnitř stěn i při plánovaném zateplení cca 15cm polystyrénem?.Děkuji
Z Vašeho popisu se zdá, že se jedná o zateplení štítových stěn. Ty bývají u starších domů na půdách vyzděny právě pouze na…
Zateplení podkroví šikmé střechy
Dotaz: dobrej chcu udelat mistnost v podkrovi ze sikmou strechou kdeje kridlice a kde neni paropropustna folie a je to jenom podbity drevotriskou jak udelat skladbu zatepleni a jakou tloustku vaty pouzit
Při koncipování skladby šikmé konstrukce s krokvemi pro vybudování podkroví je nezbytné dodržet některé základní technické principy,…
Dočasné zateplení stropu sklepa pomocí dutin vyplněných PUR pěnou
Dotaz: dobrý den přeji a mám takový dotaz. Přečetl jsem zde mnoho odpovědí na problém zateplení stropu ve sklepě v panelovém domě. Chceme toto řešit, jak je zde uváděno, použitím polystyrénu, nicméně se jedná o časový horizont zhruba 3 let. Zajímá mě, zdali by přineslo částečné vylepšení stávajícího stavu navrtání a následné vypěnění dutin v podlahovém panelu pěnou PUR. Zajímá mě každý Váš názor. Děkuji Komárek.
Navrtání a následné vypěnění dutin v podlahových panelech by sice poněkud zlepšilo tepelně-izolační vlastnosti těchto panelů, ale…
Vhodný typ omítky na venkovní fasádu RD z Porothermu 44SI
Dotaz: Dobrý den, mám postavený RD bungalov z pálených cihel Porotherm 44 SI (ti zdicí malta). Jak jsem se dočetl z předchozích odpovědí, dodatečná tepelná izolace se u těchto cihel neuvažuje. Je ale vhodné použít ti omítku? Vyplatí se vůbec použití tepelně izolační omítky? V interiéru mám už (bohužel) pouze klasickou omítku. Děkuji.
Norma ČSN 73 0540-2 stanoví požadavky na obvodové stěny. Pro těžké obvodové stěny požaduje dosažení součinitele prostupu tepla 0,38…
Zateplení domku
Dotaz: Dobrý den, koupil jsem domek a strop nad obytnou místností pod nevytápěnou půdou se šikmou nezateplenou střechou je zateplen mezi stropními nosníky skelnou vatou o síle 160 mm a zakrytý příklopem z dřevotřísky o síle 10 mm.Půda je jinak prázdná-nepoužívaná (malá výška). Je toto zateplení dostatečné nebo tam mám přidat další skelnou vatu?? Je tam ještě možnost přidání - mezera je asi 180 mm mezi vatou a dřevotřískou. Popř. jaký typ vaty mám použít a o jaké síle?? Děkuji za odpověď
Pokud jde o zateplení stropní konstrukce pod nevytápěnou půdou - návrh tloušťky tepelné izolace by měl vyjít z požadavků současné…
Izolace podkroví
Dobrý den.Prosím o radu k následujícímu problému. Domek z roku 1930, v roce 1985 z půdy vybudované podkroví. Krytina jsou tašky na latích bez dalšího podbití, mezi trámy vložen térový papír, dovnitř čedičová vata cca 10 cm, ta překryta polystyrenem 5 cm a to vše zakryto deskamy dřevotřísky 1,5 cm silné. Na povrchu potaženo tapetou na bílení. Izolace nevzhovuje rozhodl jsem o jejím zesílení. O Vaši poradně jsem nevěděl, dal jsem na radu nevím jestli správných odborníků, abych z vnitřní strany přidal polystyrén o síle 8 cm, tento natáhl sterkou, perlinkou a štukem. Polystyuren mám přilepit lepidlem na polystyren a jednotlivé desky slepovat k sobě.Odstranit tapetu a desky lepit přímo na dřevotřísku. Když jsem si pročetl Vaši poradnu, nevím zda to mám takto provést, mám obavu aby nedocházelo k vlhnutí, pokud již pod stávající izolací není. Zatím nebyla použitá žádná paropropustná folie. Můžete mi poradit jak celou věc vyřešit, veškěrý materál jsem již nakoupil.Jde mi o to aby nebylo třeba sundavata zateplení bylo možno provést zevnitř. Jedná se rekreační objekt a obdobných způsobem provedlo zateplení několik mých sousedů. Pokud by se jednalo nárečně odbornou práci přesahující rámec kutilské dovednosti, můžete mi doporučit nějakou odbornou firmu.
Skladbu střechy v podkroví rekreačního objektu lze vskutku označit jako kutilskou. Uvádíte, že nebyla použita žádná paropropustná fólie.…
Termoizolační nátěr
Dobrý den, ráda bych se ještě zeptala:reklamovali jsme stavební firmě mokré rohy u podlah a velkou vlhkost v našem domě na klíč. Firma poté aplikovala na spodní část vnitřních stěn nátěr Avitop, díky kterému vlhkost v domě klesla cca o 10%, nicméně mokré fleky jsou tím zakryty a stěny jsou v místech nátěru teplejší, ale podlaha v mokrých rozích je velmi studená. Co když ale je závada na hydroizolaci v základech a toto opatření pouze umírňuje následky zevnitř. Máme šanci ještě před vypršením záruční doby-cca dva roky zjistit, jestli je příčina v hydroizolaci, když vstupu vlhkosti dovnitř brání Avitop?Nemůže Avitop pouze oddálit zjištění příčiny těchto potíží?Máme obavu, že až jednou budeme dům malovat a nátěr seškrabeme, nastane problém nanovo, ale dům již nebude v záruce a navíc máme strach aby se zdivo vlivem vadné hydroizolace v základech neničilo. Mnohokrát děkuji za odpověď.
Avitop je termoizolační nátěr, po jehož aplikaci dojde k mírnému zvýšení povrchové teploty na aplikovaném místě. Není to však postup,…
Vysoká vlhkost v novostavbě - možné příčiny
Dobrý den, děkuji za zodpovězení mého dotazu.Mám ještě jednu doplňující otázku. Chci se zeptat, zda je možné, aby byla takhle vysoká vlhkost v novostavbě způsobena pouze vnitřní malbou. Sdělil nám to náš stavebník, který stavbu zhotovoval.Malbu jsme prováděli my.Nicméně malba byla provedena před rokem a v létě jsme vydatně větrali. Mnohokrát děkuji za odpověď.
Vysoká vlhkost v novostavbě může být opravdu dlohodobá záležitost. Někdy trvá 2 až 3 roky, než stavba opravdu vyschne. Nejvíce vody je v…