Nalezeno 428 dotazů

Skladba stropu v kamenném domě

Dotaz: Dobrý den, mám následující situaci: 120 starý kamenný domek jsem zrekonstruoval tak,že jsem odstranil celý krov a stropy - stáhl věncem, položil nové stopní trámy 26cm s prkenným záklopem, obvod nadezdil Ytongem 37,5cm a provedl nový krov pro obývané podkroví. Teď řeším problém stropu mezi starou přízemní částí a podkrovím. Vycházím z toho, že ze spodní části by do horní nemělo stoupat přebytečné teplo a vlhko, proto bych chtěl pod trámy dát: parozábranu(reflexní), Heraklit, lepidlo s perlinkou a štuk. Bylo by to správně? .Děkuji J.Jekosch

Energy Centre České Budějovice

Pokud bude přízemí a podkroví využíváno současně k bydlení a bude se tedy jednat o prostory se stejnou vnitřní teplotou a stejným…


Zateplení střechy

Dotaz: Dobrý den. Uvažuji o zesílení izolací střechy staršího domu a chtěl bych Vás požádat o návrh řešení. Dům je z roku 1981 a má uzavřenou sedlovou střechu, která není větrána tak, jak je to dnes asi běžné. Nevím, nakolik je tento fakt sám o sobě problém či nikoliv. Dům má přízemí a patro, které je řešeno jako podkroví (zkosené strany místností). Nad podkrovím není žádná půda, ale jen nepřístupný prostor střechy s položenou izolací. Krytinou jsou azbestocementové šablony a pod nimi je přibitá lepenka na podkladu z prken, která jsou přibitá na trámech. Průřez trámů má být podle dokumentace 10 x 14 cm, ale naměřil jsem spíše 10 x 13 cm. Osová zdálenost trámů je 98 - 100 cm. Mezi trámy jsou vloženy pásy izolace z nějaké tehdejší žluté skelné vaty, které jsou vloženy a zasponkovány v pevnějším igelitu -jsou to dlouhé pásy, které jsou vloženy mezi krokve, pokračují přes strop podkroví a zase se zanořují mezi krokve druhé strany střechy. Tyto pásy jsou položeny vedle sebe a někde s mírným přesahem. V žádném případě se nedá říci, že by igelitový "pytel" s izolací mohl současně sloužit jako parozábrana, protože mezi pásy bývají mezery. Tloušťka této izolace je cca 15 cm. Pod touto izolací jsou již palubky, které slouží jako strop místností. Při kontrole střechy jsem zjistil, že tam, kde vzduch má ztížený přístup, tj.mezi krokvemi, je dřevěná konstrukce po odkrytí izolace naprosto k nerozeznání od nového dřeva, ale v prostoru střechy jako takové jsou trámy i prkenné podbití pod lepenkou tmavší (ale ne shnilé)asi díky působení kondenzace vlhkosti, která na povrchu prken a trámů byla vidět. Místy byla zkondenzovaná voda ve formě loužiček i na igelitu izolace. Vím, že takových dotazů a proseb dostáváte asi spoustu, ale pokud cítíte, že odpověď by byla příliš rozsáhlá a časově náročná, tak mne zkuste alespoň trošku nasměrovat. Velice Vám děkuji... Michal Pirkl

Energy Centre České Budějovice

Stávající skladba střešního pláště neobsahovala parozábranu. Tím docházelo k prostupu většího množství vodní páry z interiéru do…


Zateplení vnitřní

Dotaz: Dobrý den.. Chtěli bychom zateplit přízemí rodinného domku. Protože jsou zdi postaveny z poloviční části z pískovce, chtěli bychom provést zateplení z vnitřní části objektu, za účelem zachování stávajícího vzhledu budovy. Prosím o Vaší radu - do jaké míry je toto možné? ; jaké materiály lze použít, abychom nenapáchali zlo? Stáří domu je 30 let. Děkuji.

Energy Centre České Budějovice

Provádění tepelných izolací z vnitřní strany není příliš doporučováno. Má mnoho nevýhod a rizik. Ovšem tam, kde nelze jinak, je…


Zateplení podlahy stodoly

Dotaz: Provádíme přestavbu vrchní části stodoly, tj. patra na byt. Štítová část je zděná, ostatní je zakryto prkny, tzv. půlštok. V současné době máme udělanou podlahu z miaka a provádíme částečnou obestavbu z ytongu. Na úrovni podlahy jsou trámy, které jsme zakryli fólií a jako izolaci používáme ISOVER DOMO. Mám obavu, jestli trámy, které jsme zakryli nebudou po čase napadeny hnilobou. Pod střešní konstrukcí jsme vydrátkovali mezeru kvůli tomu, aby tepelná izolace nebyla v kontaktu s fólií pod střešní krytinou a bylo zajištěno provětrávání. Na podlahu nám byl doporučen polystyren o tl. 10 cm + kari sítě a 6-7 cm beton. Spodní část stodoly je z 1/2 otevřená (průjezd) a 2. polovinu tvoří dílna. Jedná se mi především o dřevěnou část konstrukce a jestli 10 cm polystyrenu je dostatečná izolace. Celková skladba podlahy je 25cm (miako+beton). Nerad bych, abychom udělali chybu. Předem mnohokrát děkuji za odpověď.

Energy Centre České Budějovice

Z Vašeho popisu dobře nerozumím, jaké trámy se nacházejí na podlaze a proč jsou zakrývány fólií. V každém případě neprodyšné…


POROBETON IFT

Dotaz POROBETON IFT Dobrý den. Budu stavit rodinný domek. Rozhodl jsem se použít porobetonovou tvárnici IFT tlouštky 250 (mm). Plánuji zateplit polystyrénem tlouštky 100 (mm). Potřeboval bych poradit jestli to zateplení bude dostatečné. Uvažoval jsem i o zateplení do tlouštky 150 (mm), ale jestli to nebude už zbytečně moc. Topit budu plynem. To by se muselo jednat o jiné vytápění ( klimatizace)? Ještě jeden dotaz. Jedná se o vnitřní omítky na tvárnice IFT, abych se vyvaroval praskání omítek. Musí být omítky opatřeny armovací sítkou (perlinkou), nebo je ještě nějaký jiný způsob Děkuji za odpověď.:

Energy Centre České Budějovice

Současná norma ČSN 73 0540-2 Tepelná ochrana budov- Požadavky udává pro obvodové stěny dvě hodnoty součinitele prostupu tepla: Pro lehkou…


Zateplení stropu

Dotaz: dobry den,chci zateplit dreveny strop v prostoru pudy ktera je pochozi, nad stavajci strop jsem zasekal traverzy z duvodu ze bych zde casem vybudoval pokoje,strecha je zateplena,Mam v planu parozabranu,20cm isoveru ,parozabranu,dreveny zaklop,,,je tento postup zpravny? mam stach z kondenzace vodnich par v drevene konstrukci puvodniho stropu.. za radu predem dekuji..

Energy Centre České Budějovice

Aby nedocházelo ke kondenzaci vodní páry v dřevěné konstrukci stávajícího stropu, bylo by nutno vložit parotěsnou fólii na vnitřní líc…


Zateplení polystyrenem

Dotaz: Dobrý den chci se zeptat jestli mám nebo nemám zateplovat polystyrénem novostavbu postavenou z PORFIXU tl.37.5mm. Popřípadě jaké tlouťky by měl být.Děkuji za odpověď.

Energy Centre České Budějovice

Pro tvárnice PORFIX tl.37,5 mm udává výrobce tepelný odpor R = 3,12 m2K/W. Při venkovní perlitové omítce tl. 3 cm a vnitřní vápenné…


Zateplení bytového domu

Dotaz: Chtěla bych vědět, zda je vhodné zateplovat cihlovou bytovku z r. 1972 polystyrenem a zda se v krajním bytě pod půdou nebude tvořit plíseň. Jde o horskou bytovku se šikmou střechou a dřevěným podbitím, kterým v zimě prosakuje voda. Děkuji.

Energy Centre České Budějovice

Dům postavený v roce 1972 nemá z pohledu současných požadavků na tepelný odpor konstrukce a úspory tepla při vytápění požadované…


Tloušťka zateplení, šíře základových pasů

Dotaz: Dobrý den, prosím Vás o odpovědi na mé dvě otázky. 1. zajímá mě vhodná šířka zateplení základovévých pásů pomocí styroduru při zateplení obvodových zdí fasádním EPS 120mm. 2. Jaká je minimální potřebná šíře základových pásů pro jednopodlažní domek z pórobetonových tvárnic 30 cm. (jílovité podloží, mírný svah) Děkuji za Vaše odpovědi, D.H.

Energy Centre České Budějovice

Tloušťku zateplení základových pasů v tomto případě doporučuji cca o 4 cm méně, než je navržená tloušťka kontaktního zateplovacího…


POROBETON IFT

Dotaz: POROBETON IFT Dobrý den. Budu stavit rodinný domek. Rozhodl jsem se použít porobetonovou tvárnici IFT tlouštky 250 (mm). Plánuji zateplit polystyrénem tlouštky 100 (mm). Potřeboval bych poradit jestli to zateplení bude dostatečné? Uvažoval jsem i o zateplení do tlouštky 150 (mm), ale jestli to nebude už zbytečně moc. Topit budu plynem. Silnější polystyrén by měl vliv vytápění. To by se muselo jednat o jiné vytápění ( klimatizace). Ještě jeden dotaz. Jedná se o vnitřní omítky na tvárnice IFT, abych se vyvaroval praskání omítek. Musí být omítky opatřeny armovací sítkou (perlinkou), nebo je ještě nějaký jiný způsob. Děkuji za odpověď. >

Energy Centre České Budějovice

Rozhodl jste se pro vrstvenou konstrukci, kde nosné jádro bude vyzděno z pórobetonové tvárnice IFT. Hlavní tepelně izolační funkci pak…