Rekonstrukce domu
Dotaz: opravaProsím o radu při rekonstrukci domu.Chtěl bych na půdě instalovat na krovy izolaci /cca 25mm vaty/profily ,sádrokarton ,plocha 130 m/2.Krov pyramida 9*9 výška 6m,vodorovné trámy15*8,stojny 20*20,pobyté prkny 19mm a krytina šindel/IPA/.Skladba stropu 16mm traverzy,1500mm od sebe, betonové překlady , cca 40mm škváry 40mm betonu. A stojny stropu nejsou vždy na příčce ale jsou pod nimy 2m dlouhé fošny. Děkuji za odpověď .Kozumplík Ivo
Z popisu střechy a stropní konstrukce domu si nejsem jist, zda izolaci hodláte položit na podlahu půdy, nebo uvažujete o půdní vestavbě a…
Únik tepla a izolace
Dobrý den, vlastním rodinný dům z 50. let nastavovaný v 70. letech 20. století. Stěny domu jsou v přízemí z plných cihel tl. 45 cm, v 1. patře ze siporexu 30 cm (vše zatím nezatepleno). Skladba stropů - hurdis, škvára, beton. Skladba střechy - prkna, eternitové čtvercové šablony. Okna - částečně stará špaletová, částečně již nová plastová. Topení plynem. Zajímalo by mě, kudy uniká nejvíce tepla, tzn. co je nejdříve začít izolovat. Dodám, že v 1. patře bývá v zimě chladněji než v přízemí, tudíž předpokládám, že nejvíce tepla uniká stropem na půdu. Proto se chystám nejdříve zateplovat podlahu půdy (skladba viz výše). Dále by mě zajímalo, jakou tloušťku izolace na podlahu půdy zvolit a hlavně jakého materiálu, tak aby investice byla co nejnižší. Přemýšlel jsem o polystyrénu EPS, ale někde jsem četl, že není moc vhodný. Můžete mi prosím poradit? Ještě dodám, že půda je občasně využívána jako skladiště všeho nepotřebného, k věšení prádla, apod. Předem děkuji za odpověď.
Váš dům z 50. let rozhodně nebude z hlediska nákladů na vytápění energeticky úsporný. Zjistit podíl jednotlivých obvodových…
Tepelná izolace stropu
Dotaz: Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Četla jsem si tu hodně článků o problému zateplování, ale bohužel jsem nenašla to co potřebuji. Budeme snižovat stropy v celém baráku ze 180 na 150 cm. Jed o starý barák, cca 100 let možná i víc. Ve strobě je rákost nabitý na deskách. Chtěli bychom do sníženého podhledu dát tepelnou izolaci - minerální vatu, ale nevíme kam dát parozábranu a jestli ji vůbec někde dávat. Slišela jsem že by měla jít hned na sádrokarton a až pak na to izolace, ale nevím jestli je to zprávně. Prosím o radu. Popřípadě o celý postup, jestli je tam těch parozábran více vrtev. Předem děkuji. S pozdravem Poláková
Škoda že nepopisujete celou skladbu stropní konstrukce. Vzhledem ke stáří domu bude patrně konstrukce dřevěná trámová, shora na trámech…
Zateplení stropu pod půdou.
Dotaz: Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak mám postupovat při zateplování prkenného stropu pod neobývanou půdou. Měl jsem v plánu paropropustnou fólii, pak vrstvu rockwoolu, pak paronepropustnou fólii a na to palubky. Nevím, zda je tato skladba vhodná. Část stropu je také nad kamny, ve kterých se běžně topí, a s tím si nevím vůbec rady. Děkuji za radu.
Zateplení stropu pod nevytápěnou půdou by mělo v první řadě vyhovět z hlediska požadavků ČSN na zateplení. Současná platná norma ČSN…
Izolace půdních prostor a střechy
Dotaz: Dobrý den. Mám RD s plochou střechou (plech podbitý deskami. Strop v horním patře je klasický trámový strop. Jednotlivé trámy jsou v osových vzdálenostech cca 80, zespodu v části budovy ještě podbíjení prkny s omítkou na rákos a shora prkenný záklop, dutina mezi trámy foukanná izolace cca 20 cm klimatizer , v části budovy sádrokarton, parozábrana, 5cm souvislá izolace z minerální vaty, 15 cm minerální vata jen mezi trámy. Na horním záklopu z desek je použita jsou na maltové mazanině cihlové půdovky, na tom bylo cca 15 cm škváry, kterou jsem již odstranil. Hodlám ještě v tomto půdním prostoru namísto škváry položit desky z minerální vaty (roli tam vikýřem nedostanu) - je lepší Orsil Orsik nebo Rockwool? Tloušťka 16 cm? Mám odstranit i stávající cihlové půdovky a položit nové tepelné desky na dřevěné desky? Bojím se, že jelikož budou půdovky mezi izolacemi, bude u nich rosný bod, navíc asi zbytečně zatěžují strop. Jediné jejich plus snad protipožární ochrana? Budoucí půda nebude pochozí, jen tam provedu doporučený deskový most. Nenastěhují se do tepelných desek hlodavci, hmyz (známý mi doporučil horní překrytí desek z min. vaty terpapírem, ale všiml jsem si na těchto stránkách, že je to špatně) Děkuji
Z Vašeho popisu vyplývá, že snad část domu má plochou střechu a část půdu. K opatření na půdě – stávající strop má již v…
Jak na vlhkost u domu ze 30. let
Dotaz: Vážení přátelé, řeším problém neodizolovaného rodinného domu ze třicátých let. Suterén je částečně nad terénem, je obezděn 60 cm kamennou obvodovou zdí zděnou na hlínu. Neuvažuji o dodatečné izolaci proti zemní vlhkosti, ale nechtěl bych neuváženým zásahem změnit vlhkostní režim stavby tak, aby se přítomnost vlhkosti projevila tam, kde nechci. Přízemí je beze stop vlhkosti v konstrukcích. Podlaha v suterénu je v současné době odkopána na zeminu . Skladba stropu nad suterénem: želbet.deska, škvárový zásyp, polštáře, prkna. Strop nad přízemím: rákos.omítka, podbití, trámy, záklop, bet.mazanina 5cm. Nerad bych zamezil přirozenému prostupu vodní páry domem. Radon neřeším. Varianta podlaha suterénu (prádelna s tech.místností): Na zeminu rozprostřít geotextílii a vybetonovat 4cm podkladní mazaniny v mírném spádu k podlahové vpusti. Dále použít nopovou fólii 20 mm, u stěn po obvodě místnosti položit prosekávaný „husí krk“ 30 mm v jednom místě zaústěný do novodurové trubky 50 mm, která bude vyvedena stavbou až nad střechu domu. Krycí mazanina tl. 5 cm se sítí 4 mm oka 200/200mm. Povrch betonu uzavřít nátěrem, nebo dlažbou. Varianta podlaha přízemí: Prkna stávající podlahy odříznout 3 cm po obvodě celé místnosti a do vytvořené mezery vložit prosekávaný „husí krk“ 20 mm a zaústit do novodurové trubky 50 mm, která bude vyvedena stavbou až nad střechu domu. Na plochu prken položit geotextílii a na ní desky OSB 4PD tl. 14 mm (prošroubovat až do polštářů?). Nevím, zda se dá položit na OSB desky dlažba. Varianta podlaha obytné podkroví: V betonové mazanině proříznout drážky cca po 1,5 m a do nich uložit prosekávaný „husí krk“ 20 mm, který vyústím do odvětraného prostoru za půdní obezdívkou. Na bet.mazaninu položit geotextílii a na ní desky OSB 4PD tl. 14 mm. Od uvedených konstrukcí si slibuji, že se mi podaří zamezit hromadění vodní páry pod vrstvami, které (bohužel) fungují jako parozábrana ( nopovka, OSB). Existuje-li deskový materiál použitelný pro nášlapnou vrstvu podlahy bez paronepropustného efektu, uvítal bych jej. Velmi děkuji za odpověď. L.Beneš Tel. 602 286 841 Email: benes@prointera.cz
Váš záměr provedení výše popsaných opatření by neměl stávající stavbě nijak uškodit. Naopak bude pro vlhkostní režim určitým…
Zateplení stropu pod půdou mezti trámy.
Dotaz: Dobrý den, prosím o informaci, jak zateplit dřevěný strop, nad nímž jsou nevytápěné prostory. Strop má klasickou skladbu, omítka, rákos, podbití, trám a vrchní záklop. Trámy jsou vysoké 20 cm. Moje představa je, že strhnu záklop a mezi trámy vložím 20 cm vaty. Pod vatu nechci dávat parozábranu, protože z podbití čouhají hřebíky ( ty by se sice daly odbrousit) ale hlavně proto,že mám obavu, že spodní podbití, na kterém by parozábrana byla položena, by shnilo, protože by bylo vystaveno nadměrné vlhkosti bez možnosti odvětrání. Na trámy uvažuji udělat vyrovnávací dřevěný rošt cca po 50 -60 cm, a opět vyplnit vatou - vrstva 5 cm izolace nad trámy. Na rošt jsem uvažoval položit nějaké velkoplošné desky (OSB) ale mám obavu, jestli tím strop neuzavřu, což by nemuselo být dobré. Zde jsem na pochybnostech, jaký materiál použít a prosím poradit. Prosím o posouzení, zda je můj návrh řešení bez parozábrany správný, popř. o korekci a doplnění řešení. Děkuji Vám
Zateplení stropu pod nevytápěnou půdou lze provést i jen položením tepelné izolace na podlahu půdy. Demontáž záklopu a vložení izolace…
Odrazivé folie v podkroví.
Dotaz: Dobrý den. Na našem domě probíhá výměna střešní krytiny. Mám podkrovní byt a chtěl bych si vyměnit tepelnou izolaci a na jižní straně k tomu přidat i nějakou folii na odrážění tepla (chtěl bych nějakou doporučit). Co zatím nevím, jak je stará tepelná izolace položená. Můžě izolace být položená přímo na sádrokartonu nebo by tam měla být mezera pro správnou funkčnost? Pokud nemůžě, existuje nějaká, která muže být položená přímo na ten sádrokarton. Dekuji vám za odpověď.
Reflexní fólie pro skladby střešního pláště podkroví mohou být dvojího druhu. Jednak pro odraz tepelného sálání dovnitř, tedy zmenší…
Izolace suterénního zdiva.
Dotaz: Provádím izolaci obvodového zdiva, pod úrovní terénu. Chci použít nopovou fólii. Návodů jak postupovat najdu hodně. Po odkopání zeminy kolem domu jsem ale narazil na jiný problém. Obvodové zdi byly betonovány do vykopaných rýh a do šalovanáho dřevěného bednění. V horní části je betonová zeď celkem rovná, ale dolní polovina je značně nerovná s trčícímy kameny. Chtěl bych se zeptat, jak vyrovnat obvodové zdi pod nopovou fólii. Trčící kameny vysekám, někde ale po nich vzniknou díry. Čím tyto díry vyrovnat? Použít nějakou betonovou stěrku, maltu, nebo je možné vyplnit tyto díry montážní pěnou? Děkuji předem za odpověď.
Technické provedení nopové fólie, způsob řešení detailů apod., záleží na tom, pro jakou funkci toto opatření provádíte a čeho…
Zateplení stropů nad sklepem a vlhkost.
Dobry den bydlime nad sklepy,ktere nejsou vytapene.Chtela jsem nechat dat polystyren do sklepu jenze podle souseda to nema smysl pry si mam udelat nove podlahy,ze by mu vse ve sklepe hnilo a nic bych s tim nevyresila.Podle mne se dava izolece do studenejsiho mista.Tak vas prosim o radu jak mu vysvetlit,ze to smysl ma.Dekuji predem za vasi odpoved Zmeskalova
Zateplit stropy obytných místností nad nevytápěnými sklepy je bezpochyby nutné. Úniky tepla v tomto místě nejsou vůbec zanedbatelné,…