Vnitřní zateplení přízemí
Dobrý den, na chalupě která je v přízemí zděná (cihla) , naprosto suchá, a v podkroví kombinace sádrokartonu a dřeva tepelně izolované mám instalované ustřední topení s kotlem na dřevo (dřevoplyn) Chalupa je využívaná o víkendech. Po příjezdu a zatopení v kotli je během velůmi krátké doby velmi příjemná teplota v podkroví. V přízemí se bohužel topí nejprve do zdi. Uvažuji zateplit přízemí (světnici) zevnitř (tepelná izolace +sádrokarton). Efeklt by měl být obdobný jako v podkroví. Jaký je Váš názor ????? Děkuji za odpověď
Po zateplení přízemí tepelnou izolací zevnitř bude efekt patrně obdobný jako v podkroví. Stavební materiály dvou podlaží se liší ve…
Zateplení koupelny u 100 let starého domu
Dobrý den Koupil jsem před několika lety 100let starý dům z cihel, který postupně opravuji. Dům není izolován ani zateplen a má stěny v přízemí silné 45 cm, ale v přístavku, kde byla původně hospodářská část domu je nově rekonstruovaná koupelna. Ta má stěny vyzděny cihlou na 30 cm. Vnitřní stěna koupelny do 3/4 výšky místnosti a podlaha je obložena dlažbou, takže se vlhkost z místnosti může dostat pouze oknem. V místnosti je radiátor, topíme plynem. Během silných mrazů dochází k zamrzání trubek s vodou, která jsou vedeny ve vnější stěně. (voda vede do WC, umyvadla a pračky) Rád bych vyřešil zateplení koupelny tím, že bych nejprve stěny přístavku pomocí chemické injektáže izoloval a po vyschnutí (nejraději za rok)zvenku izoloval. Uvažuji i provedení vnějšího odvětrání základů celého domu, ale k vnější stěně přístavku přiléhá septik, takže na části stěny nelze jít do hloubky (podél zdi do základů). Nevím, jaký postup mám zvolit při případné izolaci, protože mám obavu, že polystyrén by stěnu definitivně zavřel pro výstup vodní páry. (bude řešením minerální vata?) Práci bych rád vykonával svépomocí, takže bych rád použil systém bez nutných speciálních zařízení a pomůcek. Za radu předem děkuji. Vít Steklý
Dobrý den a děkuji Vám za Váš dotaz a za zájem o naše poradenství.Protože vodovodní trubky jsou vedeny ve venkovní stěně silné pouze 30…
Zateplení pláště domu při slabé izolaci v podlaze
Dobrý den, předpokládám, že podobný problém řeší asi více lidí. V letech 2007-09 jsme postavili patrový dům o zastavěné ploše 160m2 s cihel Heluz STI tl. 40 cm zděný na klasickou maltu. Překlady jsou betonové RZP s vloženou 10 cm izolací mezi překlady. Dům ještě nemá fasádu a v domě již bydlíme třetí zimu. Topíme zplynovacím kotlem uhlí + dřevo(samovýroba v lese 100,- Kč/m3) a výdaje za topení jsou cca. 10 000 Kč/rok a tepelná pohoda v domě je vynikající a vůbec ani nedochází k rychlému vychládání domu. Toto jsem více méně očekával a to se mi také splnilo. Proto jsem vůbec nezvažoval zateplení domu. V současnosti jsme se konečně dostali k řešení fasády a doba se trochu změnila. Jelikož jsem byl velmi špatnou sibylou a vzhledem k očekávanému zvýšení ceny uhlí a již teď se výrazně zvyšující ceny palivového dřeva a také omezené možnosti samovýroby palivového dřeva (stále více zájemců), jsem začal uvažovat, zda-li do budoucna nebude přeci jenom lepší investice, provést dodatečné kontaktní zateplení 10 - 12 cm EPS popř. šedým polystyrenem. Ale řeším následující problém. Základy mám zateplené 5 cm XPS do hloubky 80 - 90 cm. Podkroví mám zateplené ORSILem Orsik 16 + 10 + 4 cm. Nejvíce mě trápí podlaha, ve které mám pouze 8 cm EPS 100Z. Toto již nemohu vzhledem k zabydlení domu změnit. Myslíte, že zateplení domu 10-12 cm EPS popř šedým polystyrenem je vhodné vzhledem k slabé izolaci v podlaze? Mám tím na mysli i v dřívějších diskuzích zmiňovanou nežádoucí kondenzaci vlhkosti ve zdech. Předem moc děkuji za odpověď. S pozdravem Laňka L.
Vzhledem k tomu, že tepelné vlastnosti podlahy již nelze změnit, nelze ani doporučovat u podlahy možné úpravy. Ke kondenzaci vodní páry ze…
Plísně v zimním období po rekonstrukci rodinného domu
Dobrý den, potřebovala bych poradit. Bydlím v dvougeneračním rodinném domku, který před 5 lety prošel celkovou rekonstrukcí - mimo jiné výměna starých oken za plastové, zateplení střechy. Každou zimu bojujeme s plísněmi v místech tepelných mostů (zejména na severních stěnách). Řešením by asi bylo zateplení celého objektu? Ve spodním patře domku (zčásti zapuštěné do země) bydlí rodiče, kteří se ovšem zateplení obávají, protože se domnívají, že zateplením se sice odstraní problém s kondenzací a ušetří energie přes zimu, nicméně v jarním a podzimním období (kdy často stačí, aby svítilo sluníčko a stěny do sebe akumulují teplo) jim bude zima, neboť se tomuto procesu obalením zabrání. A to, co by se ušetřilo v zimě, o to více se zase protopí v tomto období. Je tento předpoklad správný nebo mylný? Neexistuje ještě i jiná možnost, jak zabránit tepelným mostům, resp. kondenzaci (mimo již zmíněné zateplení celého objektu)? Předem děkuji za info.
Rekonstrukce se patrně omezila na výměnu oken a zateplení střechy. Obvodové stěny byly ponechány bez zateplení. Pokud je domek starší,…
Plíseň v novostavbě
Dobry den, novostavba, bungalov, zdivo porotherm tl. 30cm+16cm zatepleni polystyren EPS fasadni,strop sadrokarton na nem 30cm izolace polozena mineralni vata. bydlime zde cca 3 roky. mam 2 dotazy: 1. pri vetrani 1-2x denne cca 10min, pri teplotach -1 a nizsich se poti(velke kapky vody) vsechna okna, jak francouzska, tak normalni. cim to muze byt zpusobeno? 2. v rohu mezi stropem a zdi se objevuje pri nizkych teplotach vlhkost, nasledne plisen. toto usuzuji, ze muze byt zpusobeno tepelnym mostem, kde v pudnim prostoru je polozena tepelna izolace pouze na sadrokartonu, a neni presah na zdivo. 3. staci zde polozit cca sirka 50cm izolace tl. 30cm presah zdiva na izolaci? dekuji za odpoved. s pozdravem jr
Plísně u novostavby by se vyskytovat neměly. Pokud jde o okna, úplně tomu nerozumím. Zřejmě se jedná o to, že při otevření dovnitř…
Zateplení sklepa u kamenného domu
Dobrý den. Potřebuji zateplit sklep. Jedná se o kamenný dům přibližně z roku 1850. Zdi jsou silné zhruba 90 centimetrů. Sklep je klenutý, také z kamene /tři klenby pod domem/. Navíc vlhký. Dům podříznout nejde, za ním je skála a sklep je asi 2 metry pod jejím povrchem. Izolace veškerá žádná. Nad sklepem jsou podlahy místností - jakási navážka, nad ní tzv. polštáře a prkna. Podlaha je v zimě studená. Ráda bych zateplila nejdříve strop sklepu, do podlahy nechci sahat /jsou tu nádherné široké fošny/, pokud by to nebylo nezbytně nutné. Poraďte prosím, čím zateplit a zda to pomůže. Děkuji Kuchyňová Zdeňka
V případě vlhkého sklepa nebo i klenby může být zateplení na spodní straně problematické nebo nevhodné. Zpravidla se v těchto…
Rosení západní stěny domu po zateplení
Dobrý den, v minulém roce jsme prováděli zateplení RD. Zateplení bylo provedeno na základě projektu zpracovaného autorizovaným inženýrem. Jedná se o KZS polystyrenem. S výsledkem jsem v zásadě spokojený. Objevuje se však jeden problém. Na západní stěně při teplotách okolo nuly dochází k prosvěcování hmoždinek a některých spár desek (ne v celé ploše). Současně při těchto teplotách dochází k viditelnému rosení této konkrétní stěny. Při zvýšení teploty fleky zmizí a dojde i k vyschnutí povrchu. Na ostatních stěnách (J,V,S) se toto neobjevuje. Prosím o informaci, zda se může jednat o zásadní problém, který může v budoucnu vést k nějakým poruchám na fasádě a zda plní v těchto místech KZS správně svoji funkci. Dodavatelská firma mě ujišťuje, že se jedná o zcela běžný jev na takto orientovaných stěnách a tento stav nemá vliv na správnou funkčnost zateplení. Za odpověď předem děkuji
Pokud se při určitých venkovních teplotách objevují na fasádě jedné stěny spáry mezi jednotlivými polystyrénovými deskami a místa kde…
Zateplení půdy
Dobrý den, dotaz na zateplení domu se týká půdy a stávájící stropní izolace. Jedná se o cca 35 let starý barák. Strop je klasický z trámů mezi které je nacpaná nějaká vata (cca 12cm) zavařená v igelitových pytlích !?! Vyplněnost prostoru mezi trámy není maximální. Shora jsou trámy normálně pobity prkny a zality betonem. Střecha je plechová, našroubovaná přímo na trámy - zespoda je plech vidět. Otázka je zda má vůbec cenu střechu ještě odizolovávat ??? Pokud ano jak na to ??? Střecha je po minulém majiteli nově udělaná a rozebírat a znovu utěsnňovat se mi ji moc nechce. Vytvořit jakýsi falešný záklop a pak vatu nebo můžu vatu "nacpat" přímo na plech, co fólie ??? Půda slouží jen k odkládání "nepostradatelných věcí", podkroví nebude. Snížením půdy položením polystyrenu a nové podlahy jsem zavrhl, už takhle je tam pomerně málo místa na výšku. Děkuji za opdověď.
Zateplovat půdu v šikmé rovině střechy pod plechovou krytinu nedoporučuji. Není zde žádná pojistná izolace, ztratíte možnost…
Vlhnutí zdi mezi bytem a lodžií v panelovém domě
Dobrý den. mám následující problém. V posledním 3. patře panelového domu nám vlhne jedna zeď. Jedná se o panel mezi bytem a lodžií. Dům je cca 8 let zateplen. Po nastěhování jsme instalovali plastová okna. Poslední majitel popírá, že by zeď před tím vlhla. Nicméně v místě největšího vlhnutí jsou vidět opravy omítky (vrstvy sádry), takže tuto informaci nemohu považovat za stoprocentní. Zeď začíná vlhnout, když venkovní teploty klesnou cca pod 8°C, nejprve zvlhne roh a pak se vlhkost šíří u stropu přes obě místnosti, které k panelu přiléhají a nakonec zvlhne celá zeď. Kolem celého panelu u stropu a po stranách je zřetelná prasklina, ze která vylézá nějaký tmel, který při vlhnutí ztmavne. Větráním lze vlhnutí částečně omezit. Dětským bezdotykovým teploměrem jsem zjistil, že panel v rohu měl přibližně 15°C stupňů, při teplotě místnosti 22°C, jiný panel cca 30 cm od rohu měl 19°C. Problém již vidělo několik lidí (nespecialistů) a každý navrhoval úplně jiné řešení a stanovil jinou příčinu. Rád bych dostal doporučení na jakého specialistu nebo typ firmy se obrátit. Na internetu se mi daří nalézat zejména firmy zabývající se komplexním odvlhčením celých staveb. Potřeboval bych odborníka, který by problém zhlédl, vyšetřil příčinu a doporučil nějaká řešení. Chtěl bych se vyhnout paušálnímu doporučení na přeteplení domu. Pokud by byla chyba v zateplení potřeboval bych její identifikaci z důvodu možné reklamace, nebo argumentace pro členy SVBJ. Děkuji za odpověď. S pozdravem, Vít Grafnetter
Jedná se o kondenzaci vzdušné vlhkosti na chladném povrchu v důsledku tepleného mostu. Tepelný most zde může být i přesto, že…
Zateplení podkroví zevnitř pod stávající krytinou.
dobry den, potřeboval bych zateplit střechu v půdním prostoru,je to možné tímto způsobem ? mezi krokve připevním vysoce difuzní kontaktní fólii na tepelnou izolaci-GUTTAFOL DO 95 mezi prkny střechy a touto folii nechám mezeru 5cm pro proudění vzduchu mezi krokve umístím tepelnou izolaci- KNAUF CLASSIC 039 12cm. na tuto izolaci připevním parozabranu -JUTAFOL N 110 STANDARD,a celé obložím , -např, palubky, V celé délce hřebene bude odvětravací mezera cca 5cm tato mezera bude překryta pomocí plastového hřebenové odvětrání výrobce -katepal. je tento způsob vhodný ? nebude ve střešním prostoru docházet k tzv, stanovému efektu ? a tím k hnilobě celé střechy ? děkuji za radu,
Jedná se o dodatečné zateplení stávající konstrukce, kde krytina je zřejmě dle Vašeho popisu na bednění. Nerozumím úplně dobře…