Zateplení dřevěného stropu
Dobrý den, potřeboval bych radu ohledně zateplení dřevěného stropu. Z důvodu silného napadení stropnic červotočem budu celý strop dělat nový a chtěl bych mít přiznané trámy. Výška trámů bude cca 20 cm a mezi trámy by byly palubky. Nad stropem je nevytápěná půda a rád bych zachoval pochozí variantu. Můžete mi prosím poradit vhodnou skladbu?
Dobrý den, při návrhu stropu je potřeba zohlednit nejen tepelně izolační požadavky, ale též statickou únosnost, ochranu proti hluku,…
Výběr střechy
Dobrý den, plánuji výstavbu nového rodinného domku a zajímá mě jaká varianta střechy (plochá nebo sedlová) je z praktického a ekonomického hlediska lepší, pokud ji plánuji osadit fotovoltaickými panely? Děkuji
Dobrý den, při volbě druhu střechy s vámi plánovanou instalací fotovoltaických panelů lze upřednostnit plochou střechu před sedlovou. Je…
Dodatečné tepelné izolace
Dobrý den, prosím o radu. Při stavbě domu v r. 1986 nám zedníci jen udělali betonový věnec bez přizděné cihly či izolace. V zimě se věnec v rozích domu rosí a tvoří se plíseň. Pomohlo by udělat zvenku na fasádu(brizolit) v pruhu věnce izolaci. Jakousi falešnou římsu. A jaká síla a jaká izolace by byla vhodná? Obvodové zdi jsou z 30 cm plynosilikátové tvárnice a přizděné 12 cm cihlou voštinkou. O celoplošném zateplení neuvažujeme. Moc děkuji za odpověď
Děkuji Vám za Váš dotaz a za zájem o naše poradenství. K Vašemu dotazu na možnost dodatečné tepelné izolace sděluji: Betonový…
Jaké vybrat vytápění
Dobrý den, plánujeme stavbu nepodsklepeného jednopatrového rodinného domku, typ bungalov, o rozměrech 15 x 10 metrů a s valbovou střechou z dřevěných vazníků. Dům neplánujeme mít pasivní. Zdivo bude z tvárnic Ytong v tloušťce 30 cm a 15 cm polystyren, na stropě bude cca 30 cm foukané izolace a v podlahách 18 cm polystyren. Okna plastová s trojitým zasklením. Nyní jsme teprve v projektové fázi a snažíme se vybrat nejlepší způsob vytápění pro náš dům. V plánu je podlahové vytápění v celém domu, doplněné o žebříky v koupelnách. K dispozici bude jak elektřina tak i plyn. Mohli byste nám doporučit jaký zdroj vytápění a ohřevu vody by byl v našem případě nejvhodnější? Předem Vám děkuji za odpověd.
Dobrý den, variant je více. Vzhledem k plánovanému podlahovému vytápění je ve vašem případě ideální volit nějaký nízkoteplotní…
Revize kotlů
Prosím o informaci ohledně povinné revize kotlů na tuhá paliva, konkrétně v rodinném domku. Zajímá mě na koho přesně se toto vztahuje, dokdy je nutné revizi mít a kdo je provádí. Děkuji.
Dobrý den, povinnost kontrol domovních kotlů je určena zákonem č. 201/2012 o ochraně ovzduší. Dle paragrafu 17 odst(1) a písm. h, jsou…
Izolace
Dobrý den, rád bych se vás zeptal na pár věcí ohledně izolací. Polystyrén a izolační desky z kamenné vlny (ROCKWOOL-FASROCK) mají stejné vlastnosti? (Např. polystyrén o tl. 14 cm má stejnou účinnost jako tl. 14 cm kamenné vlny?) Podle čeho se určuje tloušťka zateplení vnější zdi (tloušťka zdi je 40 cm z cihel CDM a CDK). Je také zapotřebí přihlédnout, v jakém prostoru je bytový dům postaven, na volném prostranství nebo v zástavbě mezi domy? Předem děkuji!
Dobrý den, pro porovnání vlastností polystyrenu a minerální vaty se většinou vychází z ČSN 730540-3 a technických listů…
Izolovat obvodové zdivo novostavby, či nikoliv?
Dobrý den, chtěl bych se prosím dotázat, zda izolovat obvodové zdivo novostavby, či nikoliv, jaký je Váš osobní názor a jaké máte zkušenosti z oboru. Máme v projektu na dům od projektanta navrženy broušené tvárnice Porotherm tl. 36,5 Profi + KZS tl. izolantu (polystyren) 100 mm, omítka silikonová. Zvažujeme také možnost silnějšího obvodového zdiva bez izolace s omítkou, z důvodu lepší celkové prostupnosti vzduchu, obvodové stěny podkroví (" nadezdívka") bude z dřevěných lepených trámů 25/25 cm. V případě, že bychom museli izolovat OZ, tak bychom raději volili přírodní materiál (ovčí vlna apod.). Zajímal by nás názor odborníka, předem mnohokrát děkuji. S pozdravem J. Toth
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Způsob řešení skladby obvodové stěny vychází z návrhu celkové energetické koncepce domu. Zděná…
Jak zaizolovat chatu?
Dobrý den, prosím o radu jak zaizolovat 30 let starou dřevěnou zahradní chatku o velikosti 4x4 m2. Popis: základy: betonová deska cca 50cm vysoká, položená na úroveň terénu bez jakékoliv izolace. Podlaha se skládá: dřevěné trámky, vysypané štěrkem a na trámcích dřevěné desky pokryty linoleem. Vše jsme odstranili, zůstal holý beton. Venkovní obvodový plášť: dřevěné palubky - starý nátěr. Vnitřní obložení: umakart, minerální vata (nebo té době poplatný materiál skel.vata, papírový kartón), upevněné na vnějším obvodovém dřevěném plášti. Umakart jsme odstranili. Strop a nízká půda pouze obnažené palubky. Chatku budeme užívat převážně v létě, přitápět bychom chtěli pouze občas o víkendech na podzim a na jaře. V zimě chatku obývat nebudeme. Dále prosím o doporučení typu vytápění pro popsané účely. Nebráníme se přístavbě komína a zakoupení krbových kamen, pakliže by to bylo vhodné. Děkuji mockrát za cennou radu.
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Pokud by se začalo shora, patrně je zde strop z dřevěných trámků, zespodu má zmíněné palubky a nad…
Jaký vybrat střídač
Dobrý den. Prosím Vás, jaky mám vybrat střídač pro FVE system 7.8 kW, s větším nebo menším max. výkonem? Mám vybranou: Fronius Symo 7.0-3-M - AC nominal output (Pac,r) = 7,000 W, Max. output power = 7,000 VA, nebo Fronius Symo 8.2-3-M - AC nominal output (Pac,r) = 8,200 W, Max. output power = 8,200 VA. Který střídač by jste poradili a proč ? Děkuji za odpověď V.D.
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Výběrem výkonnějšího zařízení se nic nepokazí, nicméně výkon 7,8 kW FVE, jak uvádíte, je patrně…
Sanace spodní stavby
Dobrý den, zamýšlím rekonstrukci historického památkově chráněného řadového měšťanského domu z konce 19. století postaveného převážně z opuky. Dům byl v posledních několika letech zcela neobýván. Firma zabývající se sanací naměřila vlhkost zdiva v rozsahu od 5 do 9 % hm. vlhkosti (faktem je, že v místech s nejvyšší naměřenou vlhkostí byly původní betonové podlahy a vzlínající vlhkost měla tendenci tlačit se do stěn) a navrhla provedení chemické injektáže. Problémem je, že by se muselo vstoupit do společných zdí i ze sousedových stran (z důvodu jejich tloušťky), ten však jakýkoliv zásah odmítá. Navíc řešení není trvalé, naopak je celkem nákladné. Jako elegantní řešení mi přijde realizace odvětrávaných podlah. Nabízí se řešení pomocí systému Iglú zalitým betonem s dostatečnou tepelnou izolací. Máte prosím s tímto systémem zkušenosti, na základě kterých můžete systém doporučit k trvalému řešení snížení vlhkosti stěn objektu? Podotýkám, že stěny nejsou žádným jiným způsobem izolovány. Dala by se takto na dálku určit výška tvarovek, která by byla v mém případě vhodná, anebo která se v podobných objektech používá a je dostatečná? Podlahy jsou ve výši okolního terénu, ze severní strany je dlážděná ulice, z jižní strany zahrada s terasou. Dům stojí na jílovém podloží, které je zajisté dostatečným rezervoárem pro vzlínající vlhkost. Děkuji moc a přeji pěkný den i krásný adventní čas.
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Dotaz se týká sanace spodní stavby, je to poměrně rozsáhlé téma, dovolím si odpovědět…