Nalezeno 1360 dotazů

Zateplení starého domu

Dobrý den, měl bych na Vás dotaz ohledně zateplení svého domu, který je postaven z kamene. Dům je cca 150 let starý, šířka obvod. zdí cca 60 - 65 cm. Vlhkost jsem zatím neměřil, ale zdi jsou suché, nikde žádné plísně. Dům nemá klas. základy. Obvod zdi pokračují asi jen 40 cm ( jak, kde ) pod úroven terénu. Napadlo mne dům zateplit přizdením ytongové zdi z vnějšku. Dům obkopat, dát nopovu folii a klidně i 1 metr pod terénem vyzdít falešný základ. Popřípadě ještě k nové základové spáře natáhnout provětrávací husí krk. Na takto postavený falešný základ pak přizdít cca 10 cm ytong. zed, která by byla kontaktně ke kamenné (napadlo mne ještě nopovu folii vytáhnout ještě cca 50 cm nad uroven terénu - rozumějte v \"mezeře mezi novou a starou zdí ). Mýslíte, že by šel dům takto zateplit ? Mockrát Vám děkuji za odpověd. Petr Tichý

Energy Centre České Budějovice

Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Jedná se o zajímavý nápad. V podstatě se jedná o přizdění samonosné zdi na vlastním základu.…


Vytápění u novostavby rodinného domu

Dobrý den ,momentálně řeším jak nejlépe ( nejlaciněji a nejefektivněji ) budu Náš budoucí RD vytápět. Z důvodu nákladnosti plynové připojky jsem omezen pouze na elektřinu. RD je 190m2 - zdivo Ytong Lambda + 10cm EPS. Bude se jednat o plochu na vytápění cca 410m3. Měrná vypočtená roční spotřeba energije dle ENB je 96kWh(m2,rok)a celková roční dodaná energie je 58,5 GJ. V projektu je i počítáno s krbem nebo krbovou vložkou + oba typy vytápění - podlahové ( Koupelna,obývák,kuchyň,chodba... ) a radiátory ( ložnice, 2x dětské pokoje + žebřík koupelna ). Budu velmi rád za Váš názor, jak nejlépe vyřešit systém vytápění z ohledem na rostoucí ceny energii. Děkuji mnohokrát

Energy Centre České Budějovice

Pro Váš budoucí rodinný dům bych doporučil akumulační nádrž o obsahu 300 – 500 l se dvěma vnořenými topnými tělesy 2 x 6 kW. Jedno z…


Přesklení špaletových oken

Dobrý den, můj dotaz je: když nechám přesklít špaletová okna 4mm sklem, bude to mít nějaký význam pro zateplení nebo zvukovou izolaci? Děkuji za odpověď.

Energy Centre České Budějovice

Pouhá výměna skel ve špaletových oknech bude mít na změnu akustických a tepelných vlastností okna jen zanedbatelný vliv. Skla jsou nyní…


Jak se zbavit vlhkosti a plísně za kuchyňskou linkou

Dobry den. Po lonske rekonstrukci bytu se mi za kuchynskou linkou pod oknem tvori vlhkost a nalsedne plisen. Pod oknem je slabsi zed, drive tam bylo topeni, tak nebyl problem. V byte byly provedeny nasledne upravy pri rekonstrukci: vymena oken (nove plastove), na zdi natazene lepidlo + perlinka + stuk, nove ustredni topeni a nove lite podlahy. Jak bych mel odstranit tu plisen vzniklou za linkou po oknem? jedna se o cca 2 m2. Dekuji Wimmr

Energy Centre České Budějovice

Obvodová vnější stěna nebyla během rekonstrukce patrně zateplována, hledat příčinu je tedy nutno jednak ve změně vnitřního klimatu…


Upřesnění dotazu

Dobrý den,navazuji na včerejší dotaz ohledně zateplení stropu a půdy.Dům byl postaven v 80tých letech,střecha je tvaru jehlanu s 1střešním oknem.strop hořrního bytu nemá parozabranu,neboť nám o tom v té době nebylo nic známo.Je možné,že i tu vlhkost způsobují páry z koupelny?(odvětrání není)A ještě se chci zeptat ikdyž se v bytě nahoře nebydlelo,tak nám bednění střechy asi 1m od betonové římsy vždy v zimě namrzalo.Střecha-trámy,desky,lepenka+krytina eternit. Děkuji za váš čas a radu

Energy Centre České Budějovice

S pozdravem Ing. Jaroslav Winkler, energetický poradce ECČBVážená paní Výtisková, děkuji za upřesnění. Zohlednil jsem je ve své odpovědi…


Zateplení stropu koupelny

Zatepleni stropu koupelny..Dobrý den, chtěl bych zateplit strop v koupelne ze vnitř(z vnější strany je pouze balkon pokrytý ipou) a rád bych se zeptal jestli existuje jinačí možnost zateplení než použití sádrokartonu s vatou? Větrání v koupelně je pouze oknem.

Energy Centre České Budějovice

Z hlediska tepelné ochrany se jedná o plochou střechu, která by měla být opravdu dobře zateplena. Při návrhu dodatečného zateplení…


Hydroizolace spodní stavby

Dobrý den, bydlím ve starším RD umístěném částečně ve svahu (z jedné strany je terén asi 150 cm nad úrovní podlahy v suterénu, na protilehlé straně je terén již v úrovni podlahy suterénu). A jelikož tyto suterénní prostory jsou vlhké, uvažuji o hydroizolaci spodní stavby – konkrétně pomocí svislé hydroizolace a drenážních trubek kolem celého objektu. Nechal jsem si zpracovat několik nabídek sanačními firmami z okolí. I když v zásadě tyto práce provádějí podobně (a za podobnou cenu), přesto jsou v jejich technologických postupech určité rozdíly. A tady bych potřeboval, prosím, vaše odborné posouzení a komentář k rozdílným přístupům, zda mají či nemají zásadní vliv na funkčnost uvažované hydroizolace, případně na co si dát pozor. 1. Výkop kolem objektu – provádět postupně (např. kolem jedné strany, pověsit izolaci, dát drenáž a zásyp a poté přejít na další stranu) nebo je možné udělat výkop najednou kolem celého objektu a pak víceméně najednou pověsit izolaci a dokončit zbytek? 2. Šířka výkopu – i když asi závisí na hloubce výkopu, je v zásadě postačující cca 50 cm? 3. Materiál svislé hydroizolace – použít nopovou fólii (např. Sana) nebo hladkou fólii (např. Penefol) – obojí samozřejmě dostatečně pevné (tl. cca 1 mm)? 4. Použití nesavé geotextilie – přiložit ji kam – mezi stěnu a fólii nebo fólii a zásyp nebo tam i tam? 5. Drenážní trubky u základů zdvojovat nebo stačí jedna? 6. Kontrolní šachtice – u rohů objektu je nutné vždy umístit šachtici nebo je možné drenážní trubku kolem rohu prostě ohnout? 7. Uložení drenážních trubek (utěsnění dna) – vyspádované betonové lože, k němu přiložit ohnutou fólii a do něj položit drenážní trubku nebo postačí udělat na dně vyspádovaného výkopu žlábek z ohnuté fólie a do něj položit drenážní trubku? 8. Výška zásypu drenážních trubek – zasypat drenážní trubku štěrkem v celé výšce výkopu (nehrozí v tomto případě promrzání stěny – základů?) nebo postačí cca 30 cm vrstvy štěrku na trubky, poté geotextilii a zbytek dosypat zeminou a zhutnit? 9. Oddělení štěrku a zeminy ve výkopu – oddělit štěrk (ať už v jakékoliv vrstvě) od boční zeminy geotextilií? 10. Existuje nějaká současná odborná publikace (kniha, článek, prezentace, norma, ....), kde by daná problematika svislých hydroizolací a drenážování byla podrobněji popsána a vysvětlena včetně různých technických variant a jejich výhod či nevýhod? Vím, že tyto otázky jsou poměrně obsáhlé, proto velmi děkuji za odpovědi. S pozdravem Ing. Martin Řepiský

Energy Centre České Budějovice

K Vaším dotazům: 1. Výkop kolem objektu lze provést najednou, pokud tím nebude ohrožena statika stavby. K tomu by spíše nemělo dojít. V…


Odstranění starého štuku v panelovém domě

Dobrý den, potřebuji odstranit v panelovém domě starý štuk v interiéru. Namáčím a škrabu, ale slyšel jsem a jakési chemii, která pomůže štuk rozložit. Existuje něco takového? Předem díky za odpovědi.

Energy Centre České Budějovice

Váš dotaz příliš nesouvisí s tématem energetické poradny. Na trhu je větší výběr odstraňovačů starých nátěrů a maleb. Pokud jde o…


Kondenzace a plíseň kolem oken u nízkoenergetického domu

Dobrý den, již rok bydlíme v novostavbě nízkoenergetického jednopatrového domku. Postaven je ze stavebního materiálu Theta, okna jsou trojskla s heat mirror. Okna jsou při teplotách kolem nuly a níže orosená, větráním se situace zlepší, ovšem v patře u střešních oken se voda kondenzuje ve velké míře a nepomůže ani větrání. Již se kolem oken objevuje plíseň. Vytápění domu je podlahové, vlhkost kolem 55%, teplota 22 stupňů. Jak vyřešit problém se střešními okny? Děkuji za odpověď. Pavlína Sedlářová

Energy Centre České Budějovice

Příčinou rosení je kondenzace vodní páry obsažené ve vnitřním vzduchu na chladném povrchu okna. Vodní pára obsažená ve vzduchu určité…


Zateplení stropu

Dobrý den,potřebujeme poradit ze zateplením stropu nad bytem-půdní prostor.Strp je omitka,rabicové plet.nabite na deskach.Mezi tramy je zasyp z pemzy,pak 5cm izol.+ 30cmfoukana izol.izolux.Přes zimu došlo na bednění celé střechy k velké vrstvě námrazy,při oteplení tekla voda i do izolace,vznikla obrovska vlhkost.Doporučili nám izolaci i pemzu odstranit.na desky položit tenkou vrstvu izolace(trčí z desek špičky hřebíku)na to parotěsnou zábr.(jedině do U,jinak to nepůjde),mezi trámy i nad dát izolaci 30cm.Přikrýt paropropustnou folií.V místě pochozu udělat bednění.Bude to dobré?Budu ráda za váš názor a radu. Děkuji

Energy Centre České Budějovice

Tím, že do stávající tepelné izolace z pemzy a z foukané izolace Izolux zateklo větší množství vody ztratila tato konstrukce tepelně…