Vhodné zateplení štítu chaty
Prosím o sdělení zda je možné lepit polistiren na dřevěný štít u chaty,která je jinak zděná.Štít je vyplněn skelnou vatou.Rádi by jsme chatu používali k trvalému pobytu.Topení máme krbové kamna s výměníkem.Topení je rozvedené i do podkroví. děkuji Ottová
Chatu zřejmě hodláte zateplit polystyrénem lepeným na zdivo, u štítu bych doporučil jiný postup. Dřevěná konstrukce štítu je…
Nevytápěný rodinný dům - mohou mrazy poškodit interiér?
Dobrý den. Koupil jsem malý RD,který ještě není obýván a už týden není vytápěn z důvodu závady na plynovém kotli. Přívod vody je zastaven a voda z radiatoru vypuštěna. Můžou současné mrazy nějak poškodit interiér a vybavení domu (omítky,nábytek,elektroniku..)? Děkuji za odpověď
K poškození interiéru, zejména vnitřních rozvodů pitné vody, teplé vody a vody v otopném systému může dojít zamrznutím těchto rozvodů…
Vlhkost na zdech po rekonstrukci přízemí domu
Dobrý den, máme starý dům (postaven kolem roku 1870). Po rekonstrukci přízemí, se na obvodových zdech objevují vlhké mapy do výšky cca 30cm, v rozích až do výšky 150cm. Tyto stěny jsou s úrovní terénu, část domu je podsklepená, podlahy jsou izolované a zateplené. Dochází k opadávání omítky zvenku. Zdi jsou silné 70cm, zdivo je smíšené (cihly, opuka). Vyřeší tento problém zateplení zdi, injektáž, elektroosmóza a nebo mechanicky podříznout obvodové zdi? Nebo jsou i jiné metody jak tento problém vyřešit? Předem děkuji za odpověď. T.P.
Problémy s vlhkostí se projevily po rekonstrukci přízemí domu. To nasvědčuje tomu, že některý stavební zásah do konstrukcí domu…
Zateplení koupelny u 100 let starého domu
Dobrý den Koupil jsem před několika lety 100let starý dům z cihel, který postupně opravuji. Dům není izolován ani zateplen a má stěny v přízemí silné 45 cm, ale v přístavku, kde byla původně hospodářská část domu je nově rekonstruovaná koupelna. Ta má stěny vyzděny cihlou na 30 cm. Vnitřní stěna koupelny do 3/4 výšky místnosti a podlaha je obložena dlažbou, takže se vlhkost z místnosti může dostat pouze oknem. V místnosti je radiátor, topíme plynem. Během silných mrazů dochází k zamrzání trubek s vodou, která jsou vedeny ve vnější stěně. (voda vede do WC, umyvadla a pračky) Rád bych vyřešil zateplení koupelny tím, že bych nejprve stěny přístavku pomocí chemické injektáže izoloval a po vyschnutí (nejraději za rok)zvenku izoloval. Uvažuji i provedení vnějšího odvětrání základů celého domu, ale k vnější stěně přístavku přiléhá septik, takže na části stěny nelze jít do hloubky (podél zdi do základů). Nevím, jaký postup mám zvolit při případné izolaci, protože mám obavu, že polystyrén by stěnu definitivně zavřel pro výstup vodní páry. (bude řešením minerální vata?) Práci bych rád vykonával svépomocí, takže bych rád použil systém bez nutných speciálních zařízení a pomůcek. Za radu předem děkuji. Vít Steklý
Dobrý den a děkuji Vám za Váš dotaz a za zájem o naše poradenství.Protože vodovodní trubky jsou vedeny ve venkovní stěně silné pouze 30…
Zlepšení akustických vlastností stropu
Dobrý den, rekontuuji přízemní byt v dřevěném finském domku. Chci odhlučnit dřevěnný stop abych nebyl rušen a nerušil rodiče obývající vrchní byt tohoto domku. Sádrokartonový podhled je samozřejmostí, spíše potřebuji radu ohledně protihlukové (akustické) výplni, o tepelnou izolaci mi v tuto chvíli nejde. Co je nejvhodnější a nejefektivnější akustický izolant? Odpovězte mi prosím na uvedený mail. Děkuji Mocek
Zlepšení akustických vlastností stropu lze dosáhnout zavěšeným podhledem. Tímto opatřením vytvoříte akusticky dvojitou konstrukci s…
Sněhová námraza na nové šindelové střeše
Dobrý den. V roce 2010 nám prováděla malá firma výměnu střešní krytiny na rod. domku který má střechu typu jehlanu (sklon cca 30-45°).Dosavadní eternit jsme nahradili šindelem.Letos při mrazech se nám tvoří sněhová námraza na bednění (prknech) mezi krovy a vyčnívající hřebíky jsou obaleny sněhovou námrazou. Tak jsme si mysleli s manželkou že budeme mít klid na stáří a místo toho problém.Můžete mi prosím poradit jak se toho zbavit, nebo co je toho příčinou, případně kam se máme obrátit o radu? Jaroslav
Nová krytina je z asfaltových šindelů položených na bednění, možná ještě s podložkou z asfaltového pásu. Ta původní z eternitu byla…
Zateplení pláště domu při slabé izolaci v podlaze
Dobrý den, předpokládám, že podobný problém řeší asi více lidí. V letech 2007-09 jsme postavili patrový dům o zastavěné ploše 160m2 s cihel Heluz STI tl. 40 cm zděný na klasickou maltu. Překlady jsou betonové RZP s vloženou 10 cm izolací mezi překlady. Dům ještě nemá fasádu a v domě již bydlíme třetí zimu. Topíme zplynovacím kotlem uhlí + dřevo(samovýroba v lese 100,- Kč/m3) a výdaje za topení jsou cca. 10 000 Kč/rok a tepelná pohoda v domě je vynikající a vůbec ani nedochází k rychlému vychládání domu. Toto jsem více méně očekával a to se mi také splnilo. Proto jsem vůbec nezvažoval zateplení domu. V současnosti jsme se konečně dostali k řešení fasády a doba se trochu změnila. Jelikož jsem byl velmi špatnou sibylou a vzhledem k očekávanému zvýšení ceny uhlí a již teď se výrazně zvyšující ceny palivového dřeva a také omezené možnosti samovýroby palivového dřeva (stále více zájemců), jsem začal uvažovat, zda-li do budoucna nebude přeci jenom lepší investice, provést dodatečné kontaktní zateplení 10 - 12 cm EPS popř. šedým polystyrenem. Ale řeším následující problém. Základy mám zateplené 5 cm XPS do hloubky 80 - 90 cm. Podkroví mám zateplené ORSILem Orsik 16 + 10 + 4 cm. Nejvíce mě trápí podlaha, ve které mám pouze 8 cm EPS 100Z. Toto již nemohu vzhledem k zabydlení domu změnit. Myslíte, že zateplení domu 10-12 cm EPS popř šedým polystyrenem je vhodné vzhledem k slabé izolaci v podlaze? Mám tím na mysli i v dřívějších diskuzích zmiňovanou nežádoucí kondenzaci vlhkosti ve zdech. Předem moc děkuji za odpověď. S pozdravem Laňka L.
Vzhledem k tomu, že tepelné vlastnosti podlahy již nelze změnit, nelze ani doporučovat u podlahy možné úpravy. Ke kondenzaci vodní páry ze…
Plísně v zimním období po rekonstrukci rodinného domu
Dobrý den, potřebovala bych poradit. Bydlím v dvougeneračním rodinném domku, který před 5 lety prošel celkovou rekonstrukcí - mimo jiné výměna starých oken za plastové, zateplení střechy. Každou zimu bojujeme s plísněmi v místech tepelných mostů (zejména na severních stěnách). Řešením by asi bylo zateplení celého objektu? Ve spodním patře domku (zčásti zapuštěné do země) bydlí rodiče, kteří se ovšem zateplení obávají, protože se domnívají, že zateplením se sice odstraní problém s kondenzací a ušetří energie přes zimu, nicméně v jarním a podzimním období (kdy často stačí, aby svítilo sluníčko a stěny do sebe akumulují teplo) jim bude zima, neboť se tomuto procesu obalením zabrání. A to, co by se ušetřilo v zimě, o to více se zase protopí v tomto období. Je tento předpoklad správný nebo mylný? Neexistuje ještě i jiná možnost, jak zabránit tepelným mostům, resp. kondenzaci (mimo již zmíněné zateplení celého objektu)? Předem děkuji za info.
Rekonstrukce se patrně omezila na výměnu oken a zateplení střechy. Obvodové stěny byly ponechány bez zateplení. Pokud je domek starší,…
Zateplení podlahy nad průjezdem
Dobrý den, porosím o radu ,jak zateplit drěvěnej strop s horným záklopem kde si chci udělat obytnou místnost nad průjezdem.Na půdě tam to je jasné ,klasické zateplení podkrový.Co s podlahou z dřevěných trámů a záklopem z vodovzdorné bednící překlížky když průjezd je otevřen a je tam zima.Výška trámů je 180mm.Jaký material nebo detail na zateplení použít. Děkuji za radu s pozdravem Martin Kalai
Jde tedy o to, zda bude místo vložit nějakou tepelnou izolaci ještě nad záklop do podlahy, pak se určitě vyplní prostor mezi trámy, ale…
Plíseň v novostavbě
Dobry den, novostavba, bungalov, zdivo porotherm tl. 30cm+16cm zatepleni polystyren EPS fasadni,strop sadrokarton na nem 30cm izolace polozena mineralni vata. bydlime zde cca 3 roky. mam 2 dotazy: 1. pri vetrani 1-2x denne cca 10min, pri teplotach -1 a nizsich se poti(velke kapky vody) vsechna okna, jak francouzska, tak normalni. cim to muze byt zpusobeno? 2. v rohu mezi stropem a zdi se objevuje pri nizkych teplotach vlhkost, nasledne plisen. toto usuzuji, ze muze byt zpusobeno tepelnym mostem, kde v pudnim prostoru je polozena tepelna izolace pouze na sadrokartonu, a neni presah na zdivo. 3. staci zde polozit cca sirka 50cm izolace tl. 30cm presah zdiva na izolaci? dekuji za odpoved. s pozdravem jr
Plísně u novostavby by se vyskytovat neměly. Pokud jde o okna, úplně tomu nerozumím. Zřejmě se jedná o to, že při otevření dovnitř…