Zavzdušňování radiátorů v rodinném domě
Fakta: jednopatrový rod. dům, vytápění elektrokotlem 12 kW, Pro značný únik vody v rozvodech pod podlahou (dům nemá sklepy) byl aplikován roztok BCG 30 E.Až do začátku topné sezony byl v odvzdušněném potrubí potrubí zcela konstantní tlak. Nyní se mně stále zavzdušňují radiátory v horním patře a musím doplňovat jednou týdně vodu o 2-3 litry (asi 0,8 % objemu vody). Když mně unikala před aplikaci BCG 30 E voda trhlinou, tak jsem doplňoval vodu denně řádově o litry, ale k zavzdušňování docházelo podstatně méně. Nemůže být příčina v usazování povlaku na topných tělesech (elektrokotel) tj. varem na povrchu topného tělesa?? Případná trhlina někdy pod podlahou snad tento jev nevyvolá. Kdybych např. zvýšil tlak v potrubí a pak ho snižoval odvzdušňovacím ventilkem např. v přízemí, tak se do potrubí vzduch nedostane. Předem dík za jakoukoliv odpověď. S pozdravem Kreidl
Roztok BCG 30 E je určen pro utěsňování teplovodních rozvodů na nepřístupných místech na př. při poruchách podlahového topení…
Jak vybrat tepelné čerpadlo?
Když jsem na veletrzích For Arch a Aquatherm poptával vytápění novostavby RD tepelným čerpadlem, setkal jsem se několikrát s názorem, že moderní tepelná čerpadla vzduch-voda mají stejné parametry jako systémy země-vzduch. U výrobců čerpadel vzduch-země bych to možná bral s rezervou, ale když to tvrdí i firmy, které vyrábí oba systémy, například Nibe, je to k zamyšlení. Jak se v tom orientovat, pro co se rozhodnout? Jaké jsou klady a zápory obou systémů?
Hlavním parametrem tepelného čerpadla je tzv. topný faktor. Tímto názvem se označuje poměr mezi množstvím energie, kterou tepelné čerpadlo…
Vlhkost ve sklepě
Dobrý den. Nejdříve bych chtěl pochválit jakým způsobem se snažíte pomoci při řešení dost složitých problémů s vlhkostí. Máme rodinný dům který je z větší části nový. Nová část domu byla přistavěna ke starému domu z kamene.(nějaký druh opuky) Původní část domu je částečně podsklepena. Ve sklepě je kotel na tuhá paliva. Po odstavení kotle začne jedna stěna ve sklepě vlhnout a vlhkost ve zdivu stoupá až do přízemí, kde dochází k opadávání štukové omítky. Stěna která je vlhká byla u původního domu obvodová. Nyní je uprostřed domu. Vlhkost v letních měsících je ve sklepě znát i srážením vlhka na kotli a jeho rezivění. Sklep má dva větrací otvory. Do jednoho jsem instaloval ventilátor, který je každý den hodinu v provozu. Ve sklepě jsem udělal betonovou podlahu.Vlhkost je znatelná už od podlahy sklepa.Nevím jestli je chyba právě podlahou , nebo špatným větráním. Přečetl jsem si u jedné z vašich odpovědí, že k tomu dochází. Budu rád za každou radu, jak s tímto problémem bojovat. Moc děkuji a přeji hezký den. S pozdravem Radek Růžička
Při provozu kotle je v prostoru sklepa udržována vyšší vnitřní teplota, která je dána sáláním povrchu kotle do prostoru kotelny. Tuto…
Zateplení sedlové střechy
Dobry den chtel jsem se zeptat na zatepleni strechy respektive jestli je mozne pouzit misto parozabrany difuzni folii o hmotnosti 150-170g. Chtel bych zateplit sedlovou strechu. Slozeni strechy je krokve,desky na deskach stresni folie late a plechova krytina.Mezi krokve bych chtel dat mineralni vatu knauf classic 044 tloustky 15cm.Misto parozabrany pouzit difuzni folii o hmotnosti 150-170g a na to prijde sadrokarton. Jemozne to takhle poskladat? Dekuji Blahovec
Účelem parozábrany je zabránit pronikání vzduchu resp. vodní páry ve vzduchu obsažené do tepelné izolace. Aby tato zábrana byla dokonalá,…
Plíseň a vlhkost v bytě
Plíseň a vlhkost v bytě Dobrý den, potřebovali bychom poradit. Bydlíme ve starším krajním řadovém domě v patře a bydlíme zde pět let. V bytě se nám opakovaně každý rok v zimě objevuje plíseň v rozích (ale i jinde) na obvodových venkovních zdech a kolem rámu oken. Na jaře jsme objevili plíseň v ložnici za skříní asi do čtvrtiny zdi a dokonce byla i ve skříni a na oblečení. Skříně jsme přestěhovali a zeď je teď volná. V patře je tloušťka obvodových zdí 30 cm, pod námi mají tloušťku 40 cm. Asi tři roky máme nová plastová okna a před dvěmi lety jsme nechali zateplit střechu. Snažíme se větrat, ale neustále je zde vysoká vlhkost (i v létě). Používáme i pohlcovač vlhkosti. Letos na jaře jsme použili bio přípravek založený na mezidruhové parazitaci (houba, která se živí plísněmi), ale již teď se nám v těch místech opět tvoří plíseň. Zdá se nám, že je to rok od roku horší. Prosíme vás tedy o radu. Předem děkujeme.
Velmi často se problém objevuje v místě tepelných mostů – to jsou místa, kde je konstrukce obvodové stěny nějak oslabená z hlediska…
Zateplování domu při nízkých venkovních teplotách
Dobrý den, v současné době zateplujeme zděný cihlový domek u Prahy, ale bojujeme s venkovní teplotou. Vzhledem k inverzi se nevyšplhá ani přes den na uspokojiou výši. Je nějaké omezení co se týče venkovní teploty na prováděné práce - tj. připevňování polystyrenových desek a jejich natahování lepidlem a perlinkou? Mám obavy, že při tomto počasí to do zimy nezvládneme dodělat. Děkuji předem za odpověď.
Pro provádění vnějších kontaktních zateplovacích systému ETICS platí obecně technické podmínky. Ty udávají pro zpracování a…
Zateplení podlah ve staré cihlové zástavbě
Dobrý den, potřeboval bych poradit se zateplením podlah v bytě ve staré cihlové zástavbě, kdy byl byt předělaný z půdy a podlahy jsou pravděpodobně dělány na roštech, dřevotřískové desky a lina. Co je pod tím nebo mezi tím není majiteli známo. Pomůže k zateplení podlah extrudovaný polystyren 1 cm nebo 2 cm, nebo to nemá význam? Předělání podlah nepřipadá v úvahu, majitel do toho nechce investovat žádné peníze. Děkuji za odpověď.
Pro lepší radu by bylo potřeba znát stávající skladbu konstrukce a další podrobnosti. Především jaký prostor se nachází pod…
Jak zabránit vlhkosti v již zrekonstruované podlaze
Podlaha ve strarém domě Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o radu jak zamezit pronikání vlhkosti do již zrekonstruované podlahy staršího rodinného domu. Rekonstrukce podlah byla provedena tak, že jsem vše vykopal a novou podlahu jsem založil cca 20cm nad udusaným stávajícím vlhkost nevykazujícím povrchem. Vystavěl jsem cihlové bloky, na které jsem položil trámy, mezi nimi je rošt z GSB desek. Na tomto roštu pak leží 10cm vaty jako tepelná izolace a na ní dřevěné podlahové palubky, tl. 27mm. Vata je zabalena ve folii proti případné zemní vlkhosti. Mezera mezi zemí a podlahou je provětrávána komínovým efektem na půdu s tím, že přivětrávání do ní je z interiéru škvírkou v podlaze podél stěny pod radiátorem. Nutno dodat, že stěny domu jsou cihelno-kamenné, cca 70cm široké, bez izolace, pouze venku jsem provedl okop a zavedl nopovou folii proti přímé zemní vlhkosti. Bohužel onou škvírkou sem teď proniká studený vzduch z podpodlahy a omítka začíná znovu opadávat. Také podél ostatních stěn je znát pronikání studeného vzduchu. Nutno ještě dodat, že příčkové stěny byly podbourány a doplněny izolací proti vlhkosti. Nikde jinde však izolace proti vlhkosti není. Domníval jsem se, že vzduchová mezera mezi zemí a podlahou a její provětrávání bude dostatečné řešení. V ploše podlahy vlhkost patrná není, v zimě, kdy je dům vytápěn (kotlem na dříví),se dokonce udělají mezi palubkami i nepatrné mezírky. Můžete mi prosím navrhnout nějaké řešení stávající situace? Kdyby to bylo možné, měl bych zájem i o konzultaci přímo na místě, samozřejmě, že ne zdarma. Předem děkuji
Takto koncipovaná řešení provětrávaných podlah se dle mých zkušeností příliš neosvědčily. Často dochází k různým poruchám,…
Zateplení stropu pod nevytápěnou půdou
Dobry den, chtel bych se zeptat na zatepleni stropu pod nevytapenou pudou. Jiz jsem cetl Vase odpovedi, ale mel bych trochu jiny dotaz tykajici se pouziti folii pod/nad tepelnou izolaci. Skladba stropu je zespod: omitka, rakos, prkna (2 cm), tramy (cca 18 cm), prkna (2 cm), mazanina s dlazdicemi (8 cm). Radi bychom vrchni mazaninu odstranili az na vrchni prkenny zaklop, na ktery bychom polozili role mineralni vaty. Muj dotaz je jestli muzeme dat pod mineralni vatu paropropustnou folii, ktera by pustila vlhkost ze spodnich mistnosti skrz vatu pryc. Je to pro jistotu, kdyby nam nekde kondenzoval voda nebo zatykalo, aby se voda nedostala na stropni tramy a ty nehnily. Dalsi propustnou folii bychom chteli dat navrh tepelne izolace, ktera by mela pouze funkci ochrany pred prachem, hmyzem apod. Jakou folii byste doporucovali? Suhlasite s timto resenim? Dekuji. S pozdravem, Jiri Kralik
Odstraněním betonové mazaniny s dlažbou se odlehčí stávající stropní konstrukce. Tím se sice dosáhne toho, že bude možno jednoduše…
Volba stavebního materiálu při stavbě RD
Dobrý den, na jaře plánuji stavět RD o velikosti 13 na 7 metrů, cca 150m2. Rozhoduji se mezi Heluz 40sti + 12cm zateplení (polystyren) nebo 44 sti bez zateplení. Který z těchto způsobů byste volil jako vhodnější, popř.jakou jinou variantu byste volil v podobné cenové relaci. Děkuji za odpověď
Před vlastním projektováním RD je potřeba se rozhodnout, v jakých energetických kritériích chcete postavit dům. Má-li se jednat o…