Dotaz: Dobrý den. Přemýšlím o vhodném zateplení RD postaveného někdy kolem roku 1923. Chtěl bych zateplit uzavřené prostory mezi prvním a druhým podlažím domu (některé prostory prvního podlaží jsou skoro nevytápené; v zimě teplota kolem 13-15st. C), dále pak uzavřené prostory mezi druhým podlažím a půdou domu (podlaha půdy je desková s vrstvou škváry? na které jsou položené pálené cihly a jílová mazanina; střecha je kryta jen pálenými taškami). Uzavřené prostory jsou tvořeny trámy 180-200 x 180-200 mm, na nich jsou z obou stran desky, směrem ke stropu s palachem a stropní omítkou; směrem k podlaze pak jen parkety. V těchto prostorách pak vede vetšinou světelná elektroinstalace v poasvaltovaných trubkách.
1)Jak tedy zateplit a příliš nebourat? 2)Jsou vhodné foukané tepelné izolace na bázi celulozové vlny jako "Climatizer Plus" od fi. Ciur, nebo jiné materiály a jaké? 3)Jaká rizika by to přineslo vzhledem k prodyšnosti domu, tvorbě plísní či alergenů?
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Foukané izolace na bázi celulózové vlny jsou pro zateplení dutin ve stropních konstrukcích poměrně vhodné.

Pokud se jedná o strop mezi 1.NP a 2.NP, tak i zde se uplatňují požadavky současné platné ČSN 73 0540-2. Tato norma stanovuje požadované a doporučené hodnoty U (součinitel prostupu tepla, jednotkou je W/m2.K) pro jednotlivé ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má (na rozdíl od dříve užívané hodnoty R - tepelný odpor). Pro strop mezi prostory s rozdílem teplot do 10°C je požadovaná hodnota U 1,05 (W/m2.K) a doporučená hodnota součinitele prostupu tepla U je 0,70 (W/m2.K). V daném případě bych však doporučil použít hodnoty U pro situaci stropu vnitřního mezi vytápěným a nevytápěným prostorem, kde je požadovaná hodnota U 0,60 (W/m2.K) a doporučená hodnota součinitele prostupu tepla U je 0,40 (W/m2.K). Do celkové hodnoty U se započítávají i další vrstvy skladby stropu, tedy prkna záklopu a podbíjení a podlaha. Pro splnění hodnoty U 0,40 (W/m2.K) je nutno do dutiny mezi trámy dostat foukanou izolaci na bázi celulózy (předpokládaná λ 0,045 (W/m.K) 12 až 14 cm. Otázkou je samozřejmě přístupnost prostoru, bylo by zapotřebí provést do každé dutiny mezi trámy 1 až 2 montážní vstupy. Prakticky by spíše došlo k vyplnění celých dutin, což by nemělo mít nějaký negativní vliv. Celulóza je doporučována i z těch důvodů, že je schopna do jisté míry regulovat vlhkost, je tedy vhodnější než vláknité foukané izolace na bázi minerální vlny, perlitu nebo polystyrénu, které bych zde příliš nedoporučoval. Starou elektrickou instalaci v meziprostoru doporučuji vyměnit.

Pokud jde o zateplení stropní konstrukce pod nevytápěnou půdou - návrh tloušťky tepelné izolace opět vychází z požadavků současné platné ČSN 73 0540-2. Pro strop pod nevytápěnou půdou je požadovaná hodnota U 0,30 a doporučená hodnota součinitele prostupu tepla U je 0,20 (W/m2.K). V případě foukané izolace do dutiny by to znamenalo vyplnění celé dutiny. Zde jsou však již rizika kondenzace v konstrukci větší, protože se jedná o větší rozdíly teplot mezi prostory, tedy i k většímu transportu vodní páry. Rizika kondenzací jsou především na zhlaví dřevěných trámů v místě uložení do obvodové zdi. Vyplnění izolací pak zhorší přístup vzduchu ke dřevu. Proto bych zde spíše doporučil zateplení půdy shora položením izolace na stávající podlahu z cihel. Do celkové hodnoty U se započítávají i tady další vrstvy skladby stropu, tedy prkna záklopu a podbíjení, vrstva jílu, cihly a vzduchová mezera. Pro splnění hodnot dle současné platné normy lze orientačně počítat s dodatečným zateplením tepelnou izolací v tl. 14 až 16 cm pro dosažení požadované hodnoty dle ČSN a pro doporučenou hodnotu 20 – 22 cm izolace. Jako izolaci je vhodné použít paropropustné rohože nebo desky z minerální vaty nebo kamenné vlny. (Orsil, Rockwool) volně položené na podlahu půdy. Vhodné nejsou materiály s vyšším difuzním odporem (polystyren). Skladba se nesmí shora uzavírat folií, která by působila jako parozábrana a došlo by ke kondenzaci v izolaci – vodním parám z interiéru, které prochází stropem, je nutno umožnit volný odchod, nutno zajistit též větrání půdy. Následně je pak možno tuto izolaci, obzvláště pokud bude z desek minerální vlny, z podlahy zvednout a použít na zateplení mezi krokve, až dojde k realizaci půdní vestavby. Pro chození lze provést dřevěné lávky, nebo prkennou podlahu na rošt ve využívané části půdy.

Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice

Dobrý den pane Derko, děkuji za Váš dotaz.

Energy Centre České Budějovice