Nalezeno 511 dotazů

oprava stávajícího plotu a určení jeho vlastníka

Dobrý den, prosím o odpověď. Máme postavený plot již přes 30let. Před 15 lety si zakoupil soused pozemek k výstavbě nemovitosti nad naším pozemkem a při stavbě nemovitosti souseda došlo na několika místech k poškození námi vybudovaného plotu. Nyní nám soused sdělil, že bude dělat nový plot a že je jeho vzhledem k tomu, že je po pravé straně jeho nemovitosti. Já jsem chtěl jen, aby plot, který byl poškozen byl opraven. Je nějaký právní předpis upravující, který plot je náš a který souseda? Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Žádný současně platný právní předpis neurčuje, že plot z pravé či levé strany pozemku je ve vlastnictví majitele tohoto pozemku. Stavba…


sousedova obtěžující pergola s krbem

Sousedi si postavili pergolu asi 2 m od našich oken u rodinného domku. Střechu pokryli deskami, které se používají na stavbě na beton. U toho mají krb, který je od otevřených oken od půdy, kde skladujeme velké množství sena a slámy pro koně vzdálen asi 3 a 4 m. Komín dosahuje výšky oken, bojíme se požáru a mimo to nám jde všechen kouř do oken, i když jsou zavřená, nedá se kolikrát dýchat v pokoji, kde jsou okna k nim. Byla jsem na stavebním úřadě, přijeli se podívat, paní mi řekla, že si mám okna zavírat, když budou kouřit a grilovat, že jim nemohu tuto stavbu pod okny zakázat. Jsem těžký alergik a každé nadechnutí kouře mě dusí. Nevím, co s tím máme dělat a tak prosím o radu, jak postupovat? Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Stavba pergoly podléhá schválení stavebního úřadu. V případě, že stavební úřad od Vás obdrží podnět, v němž ho požádáte o…


oprava dřevěného plotu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: jestliže bych chtěla opravit 1 m – 2 m dřevěného plotu, potřebuji stavební povolení nebo souhlas souseda? Plot je z dřevěných kůlů a zůstal by tak i nadále. Děkuji za odpověď

Jan Krátký

Pokud budete realizovat udržovací práce oplocení bez změny výšky a délky plotu a beze změny jeho vzhledu, nevyžadují tyto úpravy (v…


umístění navrhované garáže v blízkosti hranice pozemku

Dobrý den, rád bych si na svém pozemku postavil garáž (asi 40 m2). Mám v plánu umístit stavbu 80 cm od hranice pozemku. Dům souseda je vzdálen asi 300 m od naší společné hranice a část jeho pozemku, se kterou sousedím je zarostlá kopřivami, křovinami a neprořezanými stromy (takže soused by na moji garáž ani neviděl, natož aby mu stínila). Soused mi nechce podepsat souhlas se stavbou. Jak dlouho bude zhruba trvat správní řízení? A jakou mam šanci uspět? Dodávám, že nemůžu stavbu posunout na 2 m od hranice pozemku, protože můj pozemek je úzký a dostal bych se se stavbou doprostřed pozemku. Předem děkuji za odpověď

Jan Krátký

Stavba garáže v popsaném rozsahu podléhá vydání územnímu rozhodnutí a následně stavebnímu povolení. Územní řízení lze vyřídit ve…


osazení stínící sítě na oplocení

Dobrý den, máme v řadové zástavbě mezi zahradami drátěný plot. Na jedné straně je plot můj. Mohu si na něj umístit stínící síť (zelenou) kvůli soukromí, s rozumnou stínivostí (cca 50%), dejme tomu do výšky plotu (cca 1,8 m), aniž by soused mohl namítat, že mu to stíní atp.?

Jan Krátký

Osazení stínící sítě není takovou úpravou oplocení, která by, ve smyslu stavebního zákona, podléhala schválení stavebního úřadu.…


sousedův plot nerespektující hranici pozemku

Dobrý den, soused postavil před lety na našem pozemku zděnou zíďku s plotem, čímž po celém obvodu strany sousedící s ním zkrátil plochu naší zahrady o cca 10 cm. Chtěla bych se zeptat, zda v případě, že bude tvrdit, že ji užívá v dobré víře, nemůže dojít k tzv. vydržení této (nezanedbatelné) plochy, jedná se cca o 15 m2? Případně, komu tato zíďka patří, když celá leží na naší parcele? Děkuji

Jan Krátký

Vydržení věci řeší ustanovení § 134 občanského zákoníku. Ten, kdo uplatňuje právo vydržení, musí splnit následující podmínky:…


výsadba stromů v ochranném pásmu lesa

Dobrý den, potřeboval bych zjistit, do jaké vzdálenosti od hranice lesních pozemků mohu vysázet stromy (mohu přímo na hranici pozemku?), neplatí určitá vzdálenost jako u stavebních pozemků? Děkuji

Jan Krátký

Podstatné je, pro jaké využití je daný pozemek územním plánem obce určen. Pokud má být pozemek využíván jako orná půda, nemůžete jej…


plánovaná stavba garáže a nesouhlas sousedky

Dobrý den, máme v plánu výstavbu garáže, ale sousedka, která by sousedila s plánovanou garáží (na plánovanou garáž je vyměřen odstup od jejího pozemku 2 m) s výstavbou nesouhlasí. Jako důvod nám sdělila, že se bojí zanesení chemikálií do své studny. Její studna je zhruba další 1 m od hranice pozemku. Máme šanci i přes její nesouhlas garáž postavit?

Jan Krátký

Důležitým předpokladem pro realizaci garáže na pozemku je soulad jejího návrhu (projektové dokumentace stavby) se všemi platnými…


legalizace rekonstruované stavby garáže (dílny)

Mám kapičku zapeklitý případ. Tatík před nějakou dobou koupil pozemek, na kterém stál malý domeček (jedna plus dveře). Byl v tak hrozném stavu, že pozemek jsme koupili jako zbořeniště, tudíž dům byl určen k demolici. V katastru je parcela zapsána jako „stavební parcela“. Jenomže mi nic nezbořili, ba naopak barák jsme dost důkladně opravili, vyztužení kolejnicemi a hromada posvařované oceli teď drží ostatní baráky v ulici ještě pohromadě. No a já si z toho udělal něco jako dílnu, respektive garáž. Elektriku jsem měl napojenou z otcovy legální dílny hned vedle, takže jsem nic neřešil, protože o nic nešlo. Ale otec teď dílnu prodal a já nemám elektriku. A tady vzniká můj problém, potřebuju elektrickou přípojku. Tu mi elektrárny asi jen tak nedají, poněvadž nemam číslo popisné. Takže bych asi potřeboval nějak dodatečně dořešit stavbu. Kamarád, co se živí jako stavbyvedoucí mi stavební plán namaluje a dostanu na něj ještě štempl. Chci to zaregistrovat jako garáž ať nemám lítačky ještě s odpady, komíny atd. Ale vůbec nevím, co všechno vlastně řešit? Muže někdo poradit?

Jan Krátký

Legalizaci stávajícího stavu stavby budete muset řešit s příslušným stavebním úřadem. Bude záležet na jeho názoru, zda současnou…


povolení doplňkových staveb skleníku a přístřešku na dřevo

Velmi děkuji za Vaši rychlou odpověď ohledně udělení výjimky na drobnou stavbu u rodinného domu. Prosím ještě o jednu radu, stanovisko. Stavební úřad pro udělení výjimky po mě požaduje projektové dokumentace na uvedené stavby a má proběhnout stavební řízení, což může trvat údajně i 2 měsíce. Je tento postup správný? Vždyť nestavím dům a soused není proti. Z Vaší odpovědi jsem si udělal závěr, že o výjimku požádám "volnou formou" s příslušným zdůvodněním a doklady. Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Povolením výjimky z odstupových vzdáleností uvedených v ustanovení § 25 vyhlášky č. 501/2006 Sb. „o obecných požadavcích na…