přístavba garáže k RD
Můžete mě poradit, co všechno musí mít garáž /přístavba k rod. domu s vchodem do obytné části/, aby splňovala podmínky požární bezpečnosti? Děkuji
Bez podrobnější znalosti stávající stavby a uvažované změny nelze kvalifikovaně odpovědět. Obecně lze říci, že bude záležet na…
legalizace nepovolené stavby garáže
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o pomoc v problému, s kterým si evidentně neumí poradit ani SÚ. V roce 2006 jsme ohlásili na OÚ stavbu zděné kůlny do 16 m2. OÚ vzal tuto stavbu na vědomí. Teprve v roce 2007 jsme začali stavět, ale rozsahem větší o 10 m2. Jedná se o stavbu na hranici pozemku - proti zdi garáže souseda (t.j. sám tam má postavenou garáž cca 35 m2 s tím, že zadní stěna garáže je na hranici našich pozemků.) Svou garáží nám pozemek zastiňuje a jelikož se jedná o dlouhou, úzkou nudli (úzkou stranou hraničí s komunikací), tak jsme chtěli postavit garáž hned vedle (nejvýhodnější a přímý vjezd na pozemek. Jenomže nám to neprošlo, okamžitě si stěžovali na OÚ. OÚ udělalo "místní šetření" bez naší účasti a povědomí a sepsalo zápis, o konání místního šetření na místě samém s tím, že jsme neprotestovali proti závěru (znova připomínám, že jsme se jej nezúčastnili). Byli jsme požádání o zastavení stavby až do vyřešení, což jsme udělali. V říjnu 2007 jsme se pokusili zlegalizovat tuto stavbu a podali na SÚ žádost o vydání rozhodnutí o umístění stavby. V listopadu 2007 SÚ zahájil řízení - spojení územního a stavebního řízení a vyzval o doplnění o žádost o udělení výjimky. V prosinci 2007 se sousedi vyjádřili proti udělení výjimky. V lednu 2008 SÚ rozhodnutí o udělení výjimky. Únor 2008 sousedé se odvolali proti udělení výjimky - postoupeno na KÚ. V květnu KÚ ruší rozhodnutí SÚ o udělení výjimky z důvodu procesních pochybení SÚ a zároveň sděluje, že námitky sousedů jsou nicotné a nevypovídající. V září 2008 SÚ zahájení o odstranění stavby s projednáním na místě samém, kde jsme požádali o dodatečné stavební povolení. V říjnu a v listopadu 2008 SÚ zahájil a zase zastavil přestupkové řízení z důvodu promlčení a teď se zabývá tím, že jsme nedodali podklady k stavebnímu řízení o dodatečné stavební povolení (kompletní projektovou dokumentaci mají je k dispozici od listopadu 2007). Věc se má tak, že sousedi prostě nikdy nebudou souhlasit s garáží v rozsahu 26 m2. Původně povolenou kůlnu 16 m2 si postavit můžeme, jelikož již bylo povoleno. Stavební úřad je liknavý a nechce se jim do sporu, ani do žádného rozhodnutí. Je možné, že pokud si soused nepřeje, abychom si postavili na vlastním pozemku v podstatě obdobnou stavbu, jakou mají sami, tak nás můžou obstrukcemi zdržovat donekonečna? Jak se můžeme bránit? Máme se obrátit na KÚ kvůli nečinnosti SÚ? Nebo na ombudsmana? Nečinností SÚ nám vzniká škoda (stavba je rozestavěná s hotovou podlahou (izolace) a obvodové zdi až na tu u souseda, ale není zakrytá. Takže už druhou zimu stavba mrzne a zapadává sněhem. Děkuji Vám moc za jakýkoliv nápad k této věci.
Některé termíny, zvláště ty týkající se názvů správních řízení, které stavební úřad ve věci stavby vede, mi nejsou zcela jasné.…
legalizace nezkolaudované stavby garáže
Dobrý den, zakoupili jsme domek s garáží, která byla dříve kůlnou a prodávající majitelka ji nezkolaudovala, což musíme nyní, jako noví majitelé, my. Nevíme jaký je postup a jak naplnit zákonné požadavky? Nemáme žádnou stavební dokumentaci, neb jsme zakoupili již postavenou garáž. Děkuji za radu.
Pokud byla stavba řádně povolena, měl by doklady ke stavebnímu povolení, včetně projektové dokumentace, archivovat příslušný stavební…
rekonstrukce oplocení
Po prostudování novely stavebního zákona jsem měla za to, že ke stavbě plotu není potřeba stavební povolení ani ohlášení. Starý plot (do ulice) s kamennou podezdívkou byl dezolátní, proto jsme ho odstranili a na jeho místě postavili nový z Face bloků, celková výška asi 168 cm (proběhlo září - říjen 2008). Nyní zjišťuji, že k tomuto má být asi vydán územní souhlas. Je možno toto ještě nějak dohonit a dodatečně ho získat nebo je ho vůbec třeba, pokud plot již na daném místě existoval (stavěl ho předešlý majitel nemovitosti)? Dále se ještě chystáme stavět nová vrata pro vjezd auta na pozemek. Děkuji za odpověď.
Dle současné úpravy stavebního zákona /po jeho první novelizaci/ podléhá stavba oplocení v souladu s jeho ustanovením § 103 odst. 1 písm.…
rekonstrukce vinného sklepa na rekreační objekt
Chci koupit vinný sklep, který je na katastru zapsán jako „jiná stavba“, bez čísla popisného. Co mám všechno pro to udělat, když chci stavbu mít zapsanou jako stavbu pro rekreaci? Děkuji
Změnit současnou stavbu "vinného sklepa" na stavbu pro rekreaci lze na základě oznámení stavebnímu úřadu o změně užívání stavby. Pokud…
odstranění nepovolené stavby na cizím pozemku
Dobrý den. Mám na pozemku stavbu, bývalou drůbežárnu, postavenou bez souhlasu vlastníka pozemku. Bylo mi sděleno nynějším vlastníkem stavby, že podle tehdejší legislativy mohly JZD zemědělské hospodářské stavby stavět bez souhlasu vlastníka. Poraďte mi prosím, jak mám postupovat, aby stavba byla odstraněna? Byla to „vinice“, nyní při digitalizaci v katastru to změnili na „ostatní plochy“. Pozemek jsem jim nabídla k odkoupení, je to už rok a neodpověděli. Je pozemek pod stavbou „stavební“? Platili nájem jako za ornou půdu. Děkuji
Skutečnost, že jednotná zemědělská družstva měla ze zákona právo realizovat stavby bez souhlasu vlastníka pozemku, je nepravděpodobná. Na…
sklad zahradního nářadí na pozemku u RD
Chtěl bych se zeptat, co je vše zapotřebí ke stavbě skladu zahradního nářadí postaveného na pozemku RD? Jednopodlažní sklad by měl mít plochu cca 28 m2, sedlovou střechu, výška po hřeben cca 4 m. Děkuji
Pokud máte na mysli schvalovací proces spojený s umístěním a realizací stavby, podléhá tato stavba územnímu rozhodnutí a následně…
kůlna na hranici pozemku a likvidace dešťových vod
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda po nás může soused požadovat zbourání kůlny, která je vystavěná na hranici pozemku v 70. letech, s největší pravděpodobností bez stavebního povolení (není zanesená v katastru nemovitostí). Přibližná výměra je do 15 m2, má zděnou podezdívku, jinak dřevěná, bez zadní zdi (zdí je zde sousedův dům). Popřípadě, jak můžeme dále postupovat, aby nemusela být kůlna zbourána (lze po tolika letech dávat nějaké dodatečné oznámení apod.)? Zároveň bych se ráda zeptala, zda můžeme po sousedovi požadovat okap, popř. jiné zabezpečení toho, aby voda z jeho střechy nestékala na náš pozemek, v případě, kdy část jeho střechy přesahuje přes hranici pozemku? Děkuji.
Pokud má kůlna výměru 15 m2, nedostala by se do katastru nemovitostí, ani kdyby v minulosti byla povolena /či spíše ohlášena stavebnímu…
stavba zahradního domku
Dobrý den. Chtěli bychom si na vlastním pozemku postavit zahradní domek velikosti 24 m2. Územní plán obce dovoluje a OÚ nám písemně stavbu povolil. Jaké doklady je nutno předložit stavebnímu odboru, konkrétně se jedná o projekt, stavební dozor v případě, že se jedná o stavbu svépomocí? V případě stavebního dozoru je nutné mít autorizaci?
V textu dotazu schází několik podstatných informací pro podání uspokojivé odpovědi. Především není známa výška stavby a její…
legalizace stavby řadové garáže
Dobrý den, prosím o radu či návod jak mám postupovat. S manželem máme zájem o koupi garáže, která je na pozemku obecního úřadu a je postavena "na černo" asi v 70. letech. Jedná se o řadovou garáž. Nikomu to sice nevadí, ale rádi bychom před vlastní koupí tuto garáž zlegalizovali, a pokud to jde, tak vše uvedli do pořádku. Děkuji.
Je otázkou, zda by nebylo vhodné vyřešit majetkoprávní vztahy týkající se pozemku pod stavbou garáže… Nicméně, stavba se zlegalizovat…