Dobrý den,
U starého domu máme kamenný klenutý vlhký sklep umístněný mimo dům a zakrytý asi 80 cm zeminou. Dříve byla nad terénem umístěna klasická sedlová střecha která zabraňovala přímému pronikání dešťové vody a zásyp byl docela suchý. Potom se střecha zbořila a zhruba do středu zásypu udělala hydroizolace z asfaltových pásů. Od té doby se sráží na stropě sklepa voda a kape na podlahu. Sklep je větraný třeny komínky ,jeden z nich od spodu. Myslím, že ta lepenka je špatně a nevím jestli by nepomohlo i přiteplení. Chtěl bych odstranit zásyp na klenbu , nasypat 15 cm drtě 16/32 do středu podélně instalovat větrací husí krk 160mm. Zakrýt geotextílií potom vysoce difuzní folii a zase geo. Potom někam přidat izolaci tepelnou a to celé zakrýt zeminou. Nevím jestli to je správně hlavně ta folie , přece jenom je na střechy a jestli je potřeba při výšce zásypu 80cm potřeba další tepelná izolace. Sklep je určen pouze na ovoce a zeleninu a jde jen o tu kapající vodu.
Děkuji za rady
Tobiška
Dobrý den,
Otázkou je, zde se jedná skutečně o kondenzát, nebo hydroizolace položená v násypech nad klenbami neplní dobře svou funkci a jde o průsak. V zásadě je obojí možné. V každém případě původní řešení se stříškou zřejmě zajistilo oboje. Pokud byla až na zem, tak zateplení a zároveň spolehlivě odvedla vodu mimo sklep a chránila klenbu. Ta je patrně kamenná. Nebo cihlová?
Klenby v podzemích se v minulosti chránily před vlhkostí jílovou vrstvou. Pokud by se hledala náhrada jílu, pak to asi může být nějaký hydroizolační pás položený na vhodný podklad, těsný a spádovaný k odvodněným okrajům tak, aby voda spolehlivě odtekla.
Odvětrávaná vrstva nad klenbou ze štěrku asi neuškodí, do jaké míry zajistí odvod vlhkosti je otázkou. Zateplení nad klenbou by se možná dalo dobře vyřešit tak, že by se místo štěrku použila stejná frakce pěnového skla 16-32 mm, tepelná vodivost tuším 0,085. Vrstva třeba 20 cm a více by mohla mít dostatečný spád do stran a překryla by i zdi sklepa. Pak těžší geotextilie, na ní nějaký jemnější násyp jako podklad pro celistvou svařovanou hydroizolaci z modifikovaných asfaltových pásů. Odvodnění nejnižšího místa pásů podélně drenáží po stranách, aby se voda odvedla dál od sklepa. Hydroizolace by byla ochráněna hmotnější geotextilí, pak by mohla být drenážní vrstva ze štěrku, geotextile a zásyp zemí.
Folie určená pro střechy se mi jeví k ničemu.
Z pohledu kondenzace by tepelně izolační vrstva pěnového skla mohla být dostatečná a důležité je jistě odvětrání sklepa komínky, které bude zachováno, byť v létě myslím příliš nefunguje.
Ing. Jiří Veselý, energetický poradce Energy Centre České Budějovice