Hezký den. Prosím o Váš názor. Jako Společenství vlastníků jsme nechali provést na bytovém domě, který byl postaven před 50lety, hydroizolaci základů.Objevovala se totiž stále vlhkost a někdy i voda v některých částech sklepení. Měla jsem tu 3 firmy a všichni mi řekli, že nopová fólie by měla stačit. Tam, kde se voda nejvíc ukazovala se zjistilo že je zlomené odtokové potrubí na dešťovou vodu, které bylo vyměněno.Provedli výkop po základy kolem celého domu.Na stěnu dali nopovou fólii a hned ji od spodu postupně zasypávali.Na dno naházeli kusy betonu, kamení a hlínu, kterou vykopali, pak nasypaly hrubý štěrk ,do kterého vložili drenážní potrubí po celém obvodu budovy se spádem do trativodu se štěrkem.Potrubí zasypali také štěrkem a nahoru dali vrstvu kačírku. Spoje folie ale neslepovali a nahoře folii ořezali po výšku kačírku.Celý rok bylo vše v pořádku, ale teď přišli 2x přívalové deště a část budovy je ve sklepení mokrá a někde byla i voda. Odhrabali jsme v těch místech kačírek,a někde byla folie ohlá od stěny, takže vznikl otvor, ale jinde je folie u stěny a přesto voda ve sklepě byla. Neměla by být tato folie napevno přichycená k fasádě a spoje slepeny? Děkuji za odpověď

Odpověď

Z popisu situace vyplývá, že odvlhčení nebylo provedeno správně a zhotovitel nepochopil princip postupu.

Nopová fólie přiložená ke stěně sklepa má především separační funkci, v žádném případě od ní nelze očekávat funkci hydroizolační. Rozhodující opatření ke snížení vlhkosti ve sklepě je správné provedení drenážního systému, který odvádí srážkovou vodu z okolí stavby. Aby byla voda odvedena po celé výšce suterénní stěny, musí být drenážní potrubí uložena pod úrovní podlahy sklepa. Musí tedy být k dispozici dostatečně hluboká kanalizace, do které se drenáže zaústí, nebo nalézt jiný způsob odvodnění s dostatečným spádem. V případě štěrkových vsakovacích objektů (předpokládám, že toto nazýváte „trativod se štěrkem“) je nutno tyto umístit dále od objektu a mít jistotu o propustnosti podloží, aby vsakovací objekt měl dostatečnou kapacitu.

Dle popisu situace je drenáž umístěna výše a pod ní se nacházejí propustné vrstvy (vše co tam naházeli), do kterých se stahuje srážková voda k patě základu sklepa. Výše položená drenáž by pak nic neodváděla.

Pokud by se sklep dodatečně izoloval těsnou hydroizolací, je toto předmětem poměrně složitého návrhu. Nutno vyhodnotit, zda bude izolace namáhána tlakovou vodou nebo jen zemní vlhkostí, ale problém spočívá především v téměř nemožnosti vytvořit „izolační vanu“, kde by byly napojeny izolace podlah a stěn sklepa.

Těsné spojení nopových fólií někteří výrobci připouštějí, prakticky dle mého názoru je to neproveditelné. V daném případě i zbytečné, protože princip spočívá ve 100% odvedení vody ze dna výkopu pod úrovní odvodňovaného sklepa drenážním systémem. Výkop nad položenou drenáží se zasypává hrubým čistým kamenivem frakce 32-63 mm (max. 16-32 mm), od rostlé zeminy se odděluje pečlivě geotextilií, aby se drenážní těleso nezaneslo časem splavenou hlínou. Ideální stav je, vysypat štěrk v celé výšce až pod okapový chodník, nebo jinou úpravu terénu kolem stavby (někdy se používají oblázky). Nopová fólie odděluje zásyp štěrkem od stěny a umožňuje i určitý odvod vlhkosti směrem nahoru. Nahoře je nopová folie krytá „Z“ lištou z PE, aby do spáry nezatékalo.

Dobrý den.
Děkuji za Váš dotaz.

Energy Centre České Budějovice