Dotaz: Dobrý den, promiňte, že si dovoluji znovu obtěžovat, můj první dotaz neobsahoval všechny podrobnosti, které byly potřeba k jeho zodpovězení. Pokusím se to napravit a moc předem děkuji za případnou odpověď.
Před dvaceti lety jsem se se svou dcerou nastěhovala k manželovi do jeho rodinného domku. Ten je pouze ve vlastnictví manžela. S manželem děti nemáme, má pouze 35letou dceru z prvního manželství a já mám25 letou dceru rovněž z prvního manželství. Nyní manželova dcera žije s rodinou v Brně a moje dcera žije celou dobu s námi, v manželově domě. Nyní se vdala a bydlí tu i s manželem, oba tu mají trvalé bydliště. Dcera chce se svým mužem do domu investovat nemalou částku, a proto by mě zajímalo, má-li po manželově smrti nějaké dědické právo na dům, a jak se bude dům dělit mezi mne a manželovu vlastní dceru. Ještě jednou moc děkuji za odpověď a přeji hezký den. J.Fiedlerova

Odpověď

Dědici ze zákona jsou zůstavitelovy děti a manžel, každý z nich rovným dílem. Vaše dcera tak nebude po Vašem manželovi dědit. Váš manžel však může pořídit závěť, v níž Vaši dceru ustanoví svým dědicem (pozor však na náležitosti závěti a meze, v nichž může zůstavitel se svým majetkem naložit - k tomu viz odpovědi na dřívější dotazy). Je také nutno vědět, že ten, kdo závěť pořídil, ji může kdykoliv změnit resp. zrušit, aniž se o tom potenciální dědici dozvědí. Pokud tedy Vaše dcera hodlá investovat do domu Vašeho manžela větší finanční částku, bude vhodné věc řešit uzavřením smlouvy o půjčce, která zajistí návratnost vložených prostředků nebo převodem přiměřeného spoluvlastnického podílu na domu - pokud by k převodu tohoto podílu mělo dojít až po proinvestování peněz, mohl by být do té doby nárok Vaší dcera zakotven ve smlouvě o smlouvě budoucí (mezi ní a Vaším manželem). Zpracování této agendy svěřte advokátovi nebo notáři, kteří zajistí její právní bezvadnost.

JUDr. Bedřich Benek