sousedčina odpadní jímka
Dobrý den, chtěla bych vědět, jakým způsobem se lze bránit proti počínání mé sousedky, která již léta nenechává vyvážet svou odpadní jímku a její obsah vypouští přepadem do potůčku, jež vede necelé 2 m od mého domu? Hlavně v létě to neuvěřitelně zapáchá. Podala jsem na obecním úřadě podnět k prošetření záležitosti, úředník se při místním šetření ani nenamáhal přesvědčit, jak jímka vypadá. Stačilo mu, když mu sousedka předložila rukou napsaný papírek od jakéhosi "Franty z Horní Dolní", na kterém stála věta: „Potvrzuji, že se paní Ryšavé starám o vyvážení jímky." K tomu jen podpis, bez razítka firmy. Úředník zapsal do protokolu, že byl předložen doklad o vyvážení! Sousedka je teď "pěkně vysmátá", já mám pod okny stále zapáchající stoku a cítím strašnou bezmoc. Žádné fekální vozidlo u ní minimálně v posledních 10 letech nebylo. Vzhledem k objemu jímky 3 m3 by ji musela nechávat vyvážet asi tak dvakrát měsíčně (dům obývají 3 osoby). Jak je možné, že úřad nechtěl doložit řádně uzavřenou smlouvu s nějakou oprávněnou firmou? Nevyžadoval stvrzenky za platby? Nezajímala ho frekvence vyvážení... ? Děkuji
Nechci hodnotit postup zmiňovaného úředníka. Pokud jste však z jeho jednání nabyla dojmu, že při prošetření Vaší stížnosti…
stavební úpravy rodinného domu /výměna oken, přípojky/
Dobrý den, připravujeme rekonstrukci starého domku, kde není vybudovaná koupelna, ani přípojka k veřejné kanalizaci. V místě je i plynovod. Prosili bychom o radu, jak postupovat: výměna oken - je jen ohlašovací povinnost? Pro připojení objektu ke kanalizaci, případně i plynová přípojka je nutné stavební povolení? Jaký je prosím postup pro jeho udělení? Děkuji.
Pokud budou shodných rozměrů jako okna stávající a předmětná stavba není památkově chráněna, nevyžaduje jejich výměna ani ohlášení…
chránička inženýrské sítě
Zajímalo by mne, jak jsou v NSZ interpretovány chráničky sítí (např. vody, plynu, kanalizace). Pokud je položena chránička, aniž by obsahovala jakékoliv potrubí, vztahují se na položení chráničky postupy NSZ? Je nutno vydat stavební povolení pouze na chráničku?
Chráničky sítí považuji za zařízení, které má dotčenou síť chránit před poškozením. Jsem toho názoru, že nepodléhají schválení…
přípojky k mobilnímu domu
Dobrý den, prosím o radu ohledně připojení mobilního domu na el. proud, vodu a odpad. Postavit bych ho chtěl na vlastním pozemku /stavební úřad nemá námitek/, cca 25 m od domu. Připojení vody a elektro bych chtěl provést z domu a odpad do stávajícího septiku u domu, nebo u mobilního domu zabudovat odpadní plastovou jímku. Vše je na vlastním pozemku. Jímka by byla do hloubky 1,5-1,8 m. Připojení voda a elektro /stačí k těmto domům prodlužovacím kabelem a hadicí/ bych chtěl uložit do výkopu, ostatně pokud by bylo možné i napojení na stávající septik. Jedná se mi o to, zdali je třeba na toto připojení stavební povolení, nebo jen ohlášení stavebnímu odboru? Děkuji moc za odpověď
Dle ustanovení § 103 odst. 1 písm. d) odst. 8 stavebního zákona podléhají přípojky do 50 m délky územnímu souhlasu. Pokud jsou přípojky…
souhlas spoluvlastníka k realizaci komunikace
Dobrý den, prosím o radu. Koupili jsme pozemek na stavbu RD, kde je zpracován regulační plán a stavebním úřadem schváleno územní řízení. V lokalitě je několik vlastníků pozemků, z nichž má také každý procentní podíl pozemku na plánované společné komunikaci vzhledem k velikosti svého pozemku. V lokalitě se mají vybudovat kompletní inženýrské sítě včetně silnice, které si mají vlastníci zainvestovat sami. Jeden z vlastníků nesouhlasí s investicí, ale ani s povolením realizovat sítě přes jeho část podílu na silnici a tím znemožňuje realizaci stavby dalším vlastníkům. Stavební a městský úřad dávají od toho ruce pryč se slovy, že oni s tím nemají nic společného a mají si toto vyřešit vlastníci sami i přes to, že stavební úřad vydal územní plán na stavbu RD. S vlastníkem jednali soukromě ostatní jednotliví vlastníci, domluva není možná. Prosím o radu, jak situaci řešit? Stavební úřad již rok a půl nereaguje a tvrdí, že tuto záležitost řešit nebude. Děkuji
Podivná se mi jeví skutečnost, že stavební úřad vydal územní rozhodnutí o umístění stavby rodinného domu a současně nejsou umístěny,…
připojení chalupy na kanalizaci
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat: koupil jsem chalupu, má žumpu asi 4 m3 a protože tam nebyla kanalizace bez čističky, tak se to přečerpávalo do místní kanalizaci (asi kde tekla nějaká voda). Mohu stále vypouštět jímku do místní kanalizace, která je na dešťovou vodu apod., která vede do čističky nebo se musím napojit na přípoj kanalizace, která vede taky do čističky? Obec navrhovala, že kolem mojí chalupy povedou přípoj a nějak neměli peníze, tak to změnili a já bych se musel připojit přes 3 pozemky a měl bych hodně vysoké náklady. Nebo jí musím nechávat vyvážet?
Nerozumím informaci, že dešťová kanalizace je svedena do čističky. Požadavkem správce kanalizace je, aby do čističky byly svedeny odpadní…
rekonstrukce el. přípojky - dodatečné povolení
Dobrý den, provedli jsme rekonstrukci el. přípojky, kratší 50 m, bohužel jsme nezažádali o územní řízení. Nyní nás stavební úřad upozornil, že jsme povinni zažádat o dodatečné povolení stavby a k této žádosti přiložit stanoviska vodáren, telekomunikací atd., souhlas sousedů a projektovou dokumentaci. Musí být tato projektová dokumentace přesně dle přílohy vyhlášky provádějící stavební zákon? Nebo stačí pouze vypracovaná projektová dokumentace, která vyhovovala společnosti ČEZ? Zároveň mám ještě jeden dotaz. Musí stavební úřad striktně žádat projektovou dokumentaci dle vyhlášky k stavebnímu úřadu. Jedná se mi přesně o to, že jsme chtěli pouze zazdít okna - tzn. zpevnění nosných zdí a projektová dokumentace za 3 000,- Kč jim nestačila. Stavební úřad vyžaduje přímo projektovou dokumentaci dle vyhlášky. Bohužel tato projektová dokumentace by nás stála mnohonásobně víc, než zazdění oken. Máme jinou možnost řešit tuto záležitost nebo musí provést vše přesně dle daných ustanovení? Děkuji
Projektová dokumentace pro dodatečné povolení stavby se předkládá ve stejném rozsahu, jako projektová dokumentace pro stavební povolení.…
napojení pozemku na vodovod a kanalizaci
Dobrý den, prosím o radu ze stavební poradny. Koupili jsme přes RK pozemek, na který je vydána územní informace, že je to plocha pro RD a je zde možné postavit domek za předpokladu, že bude provedeno připojení (vjezd) na pozemek podle vyhlášky o pozemních komunikacích. Jiné omezení se neuvádí. Máme však problém s napojením vody. První přípojka vody je za hranicí našeho pozemku cca 200 m a vedla by přes sousedův pozemek Ten však využívá naší tísně a chce převést téměř polovinu pozemku do svého vlastnictví (pozemek je malý cca 700 m) a ještě požaduje pro nás na svém pozemku dočasné věcné břemeno a chtěl by ho zrušit při přerušení smlouvy o dodávce vody z jakéhokoli důvodu. Druhá možnost napojení je pod silnicí, vzdálenost je 20 m, ale je to silnice I. třídy. Vodovody nás nutí k variantě přes vzdáleného souseda, ale ten by také nemusel souhlasit vůbec s touto přípojkou. Přitom pod komunikací I. třídy vede přípojka vody, na kterou je již 30 let napojen vedlejší nejbližší dům, snad je tam údajně podle sousedky nečištěné potrubí. Tuto variantu nám ale SČVaK nedoporučuje (velké finanční náklady a spousty povolení). Můžete nám poradit, jak z toho ven? Zajímá mě, kdo by se měl starat a opravit potrubí pod silnicí v případě havárie a proč nás odmítají napojit z této přípojky? Pozemky jsou pod úrovní silnice a podle vodovodů je problém s kanalizací, ale ta se snad dá řešit jiným způsobem (ČOV, septik). Děkuji za radu.
Starat o opravu a udržování potrubí by se měl jeho vlastník a správce. S připojením přes sousední pozemek musí souhlasit jeho vlastník a…
připojení RD na kanalizaci
Chtěl bych prosím vědět, když jsem si postavil dům a není k parcele přivedena kanalizace, jestli jsem povinen na vlastní náklady si dodělat část kanalizace, která by vedla asi 200 m po obecní cestě nebo je to starost obce? Kanalizace tu byla zřízena před 3 lety, ale částečně z důvodu financí. Děkuji
Z dotazu vyplývá, že na rodinný dům je vydáno stavební povolení. Lze tedy usuzovat, že v územním plánu výstavba nových rodinných domů…
vodovod, ČOV a trafostanice
Dobrý den. Potřeboval bych poradit v záležitosti plánované výstavby ČOV. Jsem majitelem pozemku, na kterém plánuji výstavbu RD a vzhledem k tomu, že kanalizace je daleko a přes pozemek teče potok, rád bych vybudoval kořenovou ČOV. Zmíněný potok, do kterého bych chtěl umístit výpusť z ČOV je, jak jsem se dozvěděl odvodňovací kanál, který po asi 1 km vyúsťuje do místního potoka. Když jsem toto projednával na vodohospodářském úřadě, bylo mi řečeno, že odvodňovací kanál nemá dostatečný průtok. Celá věc se komplikuje tím, že do tohoto kanálu už jeden odtok z ČOV vyúsťuje. Byl vybudován v dobách minulých státním statkem, vede přes můj pozemek a není nikde zakreslen, ani na něj není zřízeno břemeno. V současné době jej využívá soukromá firma. Chtěl bych se zeptat, jestli by tato situace šla nějak řešit (jímku nechci)? Např. vybudováním rybníčku, který by průtok zvýšil!? Dále by mě zajímalo, jaká mám práva a povinnosti k subjektu, který využívá zmíněný odtok z ČOV? Přes pozemek vede vodovod z dob minulých, který ovšem není nikde zakreslen ani zapsán a není na něj zřízeno věcné břemeno. Vodovod využívá nedaleká firma. Rád bych věděl komu zmíněný vodovod patří (správci sítě ne) a jaká mám k vodovodu práva a povinnosti? Aby to nebylo tak jednoduché, zmíněná firma využívá vodu z nedaleké vodárny (vodárna je majetkem jiného podnikatelského subjektu), která má vlastní pramen, ale v případě nedostatku vody z pramene má možnost se napojit na městský vodovod. Chtěl bych pochopitelně využít možnost napojení se na tento vodovod. Rád bych se zeptal, kdo v případě zřízení el. přípojek hradí výstavbu trafostanice? ČEZ mi na dotaz možnosti zasíťování odpověděl, že podíl na zřízení jedné přípojky je 12 500,- Kč., to se mi zdá nějak málo. Omlouvám se za zapeklitost případu a děkuji za odpověď.
Dotaz obsahuje řadu otázek, na které bez znalostí místní situace a znalosti podrobností z jednání se zmíněnými dotčenými orgány a…