Nalezeno 245 dotazů

odstupové vzdálenosti navrhované žumpy

Jak daleko od studny může být žumpa a jak daleko tato žumpa může být od domu a sousedova pozemku?

Jan Krátký

Vzdálenost domovní studny od zdrojů možného znečištění je stanovena v ustanovení § 24a vyhlášky č. 501/2006 Sb. „o obecných…


přípojky RD na inž. sítě (ochranné pásmo)

Dobrý den, stavím RD a potřebuji vest přípojky (plyn, voda, kanalizace) přes obecní pozemek, a obec s tím souhlasí. Jen že přípojky budou vedené v relativně úzkém prostoru mezi „hasičárnou“ a hranici pozemku cca 3,5 m. Tím pádem budou zasahovat ochranným pásmem (třeba plyn) do dalšího pozemku, jehož vlastník s tím nesouhlasí. Dá se ten problém vyřešit než bych potřeboval souhlas vlastníka druhého pozemku na ten zásah ohraným pásmem?

Jan Krátký

Zásahem ochranného pásma vedení (přípojky) na pozemek souseda dochází k omezení jeho vlastnických práv, neboť jeho existence jej omezuje v…


plánovaná stavba RD a nesouhlas obce s připojením na kanalizaci

Dobrý den mám následující dotaz: před rokem jsem koupil v obci pozemek v malé developerské lokalitě (20 domů), pozemek jsem koupil se všemi přípojkami a IS - tj. zámková dlažba, osvětlení, tlaková kanalizace, dešťová kanalizace, plyn. Vše je rok připraveno a vše má developer zkolaudováno. V obci proběhly volby a je komplet nové zastupitelstvo a starosta (nevím, zda to s tímto souvisí). Teď jsem se rozhodl stavět a při žádosti o připojení na odpadní kanalizaci mě byla žádost zamítnuta z důvodu naplnění kapacity sítě. Chci se zeptat: 1) zda na to má obec právo odmítnout připojit stavbu (musela se vyjadřovat ke stavbě developera + všechny sítě jsou kolaudovány bez připomínek a podmínek)? 2) jak bych měl teď postupovat? Dá se to nějak napadnout (případně soudně nebo na kompetentním úřadu) nebo rozporovat?

Jan Krátký

Stanovisko obce k připojení budoucí stavby rodinného domu je skutečně poněkud zvláštní. Hlavní řád kanalizace povolen a zkolaudován a…


ochranné pásmo kabelu NN

Dobrý večer, rád bych věděl, jaké je ochranné pásmo při pokládce kabelu NN od hlavního řádu vodovodu nebo kanalizace? Děkuji

Jan Krátký

Ochranná pásma energetických vedení stanovuje zákon č. 458/2000 Sb., "energetický zákon". Ve svém ustanovení § 46 uvádí, že ochranné…


prodloužení kanalizace pro stavbu RD

Stavím nový dům v obci, kde je již kanalizace. Kanalizační řád ovšem končí cca 50 m od hranice mého pozemku. Navíc zde není potřebný spád a bude nutno řešit přečerpávací stanici. Za mou nemovitostí je ještě jedna stávající, která také ještě není připojena. Kdo má hradit náklady na přečerpávací stanici a na vedení kanalizace mimo můj pozemek? V době, kdy se kanalizace budovala, platil každý pouze tu část, která vedla od kanalizačního řádu.

Jan Krátký

Vlastníkem kanalizace v obci bude s největší pravděpodobností obec, pro kterou ji může některá z firem spravovat. Pro připojení rodinného…


přeložka sloupu NN na pozemku u chaty

Dobrý den, mám dotaz k tomuto problému. V roce 2009 jsem při přípravě dokumentace k chystané stavbě rekreační chaty na mém pozemku zjistil, že na přístupové cestě k tomuto pozemku, kterou také vlastním, je umístěn sloup vedení NN. K tomuto umístění došlo při rekonstrukci stávajícího vedení v roce 1999, bez mého vědomí a souhlasu. Tento pozemek jsem navštěvoval s ohledem k vzdálenosti jen občas a tak tato okolnost vzhledem k původnímu umístění sloupu mi unikla. Při jednání s ČEZ mi bylo sděleno, že umístění sloupu na mém pozemku proběhlo v pořádku, dle platného zákonu v té době a to zákonu č.222/1994 Sb. V tomto zákonu v paragrafu 9 odst. 12 se ukládá povinnost oznámit vstup na pozemek majiteli dotčeného pozemku. Mám proto dotaz, zda postup ČEZ byl opravdu dle zákona, dále mám dotaz, jakým způsobem má být oznámen vstup na pozemek majiteli pozemku a jakým způsobem postupovat k dosažení odstranění sloupu z mého pozemku? Veškerá dosavadní snaha nepřinesla žádný uspokojivý výsledek. Dle ČEZ vše proběhlo dle platných zákonů. Děkuji

Jan Krátký

Pokud již před přeložkou byl sloup na stejném pozemku jako nyní, měl ČEZ za povinnost tuto přeložku jeho vlastníkovi písemně oznámit. V…


ohrožení stavby stávající studny plánovanou stavbou na sousedním pozemku

Mám starou kamennou studnu na pozemku v blízkosti hranice pozemku cca 30 cm. Studna je tak z roku 1920 a je zdrojem pitné vody. Nový soused koupil vedlejší stavbu, vedenou jako manipulační plocha ke stavbě komerční budovy a chce stavět na hranici pozemku. Můžu mu nějak zabránit ve stavbě?

Jan Krátký

Stavba studny tohoto typu nemá zákonem stanovené ochranné pásmo. Při projednávání územního rozhodnutí sousední stavby máte však…


kabelový rozvod internetu mezi panelovými domy

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je potřeba nějakým způsobem ohlásit na SÚ kabelové rozvody (kabelový závěs mezi jednotlivými domy) pro rozvod internetu, pokud s tím jednotlivý vlastníci objektů souhlasí? Pozemek mezi domy (panelové) je ve vlastnictví převážně obce.

Jan Krátký

Záleží na tom, jak kabelové rozvody posoudí příslušný stavební úřad. Ze zkušenosti vím, že je většinou stavební úřady posuzují…


realizace přípojek vody a elektro na pozemek v CHKO

Dobrý den, v prosinci budu kupovat pozemek 2,1 ha, který je v CHKO, povaha trvalý travní porost, oblast rekreace. O výstavbě nějakých objektů ani neuvažuji, jde mi jen o přivedení vody a elektřiny na pozemek (cca 100 m) pro zaparkovaný karavan, popř. mobilheimy. Musím navštívit úřad a získat nějaké povolení, nebo stačí realizace přes firmy, které pozemek tímto způsobem zasíťují, a na úřad odnesu jen ohlášení? Děkuji

Jan Krátký

K umístění a realizaci přípojek vody a el. energie na pozemek potřebujete schválení stavebního úřadu, neboť tyto přípojky jsou ve smyslu…


ochranné pásmo elektrické přípojky

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaká je nejkratší vzdálenost podle normy elektrická přípojka od plynové přípojky k RD? Děkuji za odpověď.

Jan Krátký

Ochranná pásma energetických vedení stanovuje zákon č. 458/2000 Sb. (energetický zákon). Energetický zákon stanovuje ochranná pásma…