Nalezeno 245 dotazů

uložení přípojek na inž. sítě v blízkosti hranice pozemku

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Na vlastním pozemku bych chtěl stavět rodinný dům, ale přípojky musím natáhnout přes souseda při jeho hranici s dalším sousedem. Jenže je tu problém. Soused má v plánu 2 m od hranice postavit si sklep. Je prosím vás možné uskutečnit do těch 2 m mezi hranici pozemku a budoucí sousedův sklep, přípojky (plyn, vodovod, el. kabel, kanál)? Děkuji za odpověď

Jan Krátký

Jednotlivé přípojky by neměly být uloženy nad sebou. Další skutečností, kterou je třeba vzít v úvahu je ta, že i přípojky mají svá…


evidence stávající studny

Dobrý den, koupila jsem před dvanácti lety pozemek, na kterém je studna, která není evidována. Prosím o radu, jak studnu zaevidovat, protože bych ráda na pozemku postavila chatu a tuto studnu využít? Jedná se o vrt v průměru 12 cm a hluboký 16 m. Děkuji za radu

Jan Krátký

Studna je, v souladu s „vodním zákonem“ stavbou - vodním dílem, k jejímuž povolení a uvedení do trvalého užívání je příslušný…


umístění podzemního kabelu NN na pozemku

Dobrý den, zakoupil jsem pozemek s tím, že předchozí majitel dal souhlas s položením podzemního kabelu NN a ten byl také položen. Mohu a za jakých podmínek žádat vlastníka o odstranění tohoto vedení s tím, že mám s pozemkem jiné záměry? K vedení není věcné břemeno a ani nájemní smlouva. Děkuji

Jan Krátký

Po vypracování projektu stavby jeho stavebník předkládá vlastníkovi stavbou dotčeného pozemku „návrh smlouvy na zřízení věcného…


odstupová vzdálenost studny od lesa

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda existuje podle platné vyhlášky (zákona) nějaký minimální odstup studny od lesa? Děkuji za odpověď

Jan Krátký

Les má zákonem stanovené ochranné pásmo 50 m. Stavba studny by se tedy měla nacházet mimo toto ochranné pásmo. Pokud máte záměr umístit…


sousedova žumpa, realizovaná v rozporu s povolením SÚ

Dobrý den, dle Vašich rad ze dne 28.03.2010 jsem se obrátil na Krajský úřad, bylo šetření vráceno stavebnímu úřadu, který toto šetření provedl opět způsobem, který jsem předpokládal. Do žumpy, ke které mi nebyl umožněn přístup, bylo nalito fluorescenční barvivo s tím, že žumpa není plná, s tím že se do 2 dní údajně doplní. Po 2 dnech byl kryt žumpy odkryt a bylo mi řečeno, že žumpa je naplněna asi 30 cm pod výškou komínku žumpy. Jedná se o žumpu typu NVL9 20/35H1L6 Optima od firmy Sineko. Dle technických dat firmy Sineko pro tento typ žumpy hloubka komínku je 605 hloubka odtoku 845, z čehož se dá předpokládat, že hladina fluorescenčního barviva nedosáhla výšky přepadu a tím se nikde fluorescenční barvivo neprojevilo. Avšak pro stavební úřad je vše v pořádku. Na dotaz vsakovací jímky umístěné 0,5 m od hranice mého pozemku, která byla realizována bez stavebního povolení, která mi navíc způsobila praskliny na domě, stavební úřad mi sdělil, že s tím nemá nic společného a že jedinou mojí šancí je si zaplatit geologický průzkum, zdali tato jímka mě ovlivňuje a případné škody mám uplatňovat soudně a stavební úřad s tím nemá údajně nic společného. Mé dotazy jsou dva: může být tento typ žumpy usazený do terénu, který disponuje odtokovým zařízením, při kterém není možné dodatečné napojení na kanalizaci? Může stavební úřad se vzdát zodpovědnosti za "černé stavby" vsakovací jímky a nařizovat poškozenému vlastníkovi další výdaje s prokazováním černých staveb a soudním sporem nebo je povinen veškeré skutečnosti řádně prošetřit? Děkuji

Jan Krátký

Stavební úřad při kontrolní prohlídce na místě samém musí zjistit všechny dostupné skutečnosti a posoudit, zda se soused svým jednáním…


stavby jímky (žumpy) u chalupy

Dobrý den, pokud paradoxně není možné místo současného suchého WC zbudovat pro velmi občasné používání chalupy na samotě vsakovací septik, kdo prosím stanoví (při stavbě svépomocí) vodotěsnost a prohlášení shody jímky a jaké žádosti (formuláře) si připravím pro OÚ, vodohospodáře aj.? Děkuji

Jan Krátký

Projekt stavby jímky (žumpy) musí být vypracován v souladu s ČSN 75 60 81 „žumpy“. Tato norma platí pro navrhování, výstavbu, provoz…


umístění podzemní nádrže na dešťovou vodu na pozemku

Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala, je stanovena hranice od sousedního pozemku, pokud zabuduji podzemní nádrž na dešťovou vodu o velikosti 5 m3 k sousedovu plotu?

Jan Krátký

Jestliže se bude jednat o stavbu podmiňující bydlení (bude umístěna na pozemku rodinného domu), nesmí být vzdálenost této stavby od…


realizace jímky na dešťovou vodu

Dobrý den, opravdu budu potřebovat pro podzemní jednoduchou dešťovou jímku (1 skruž ø1 m x 1m výšky) chalupy na samotě vydání územního rozhodnutí, popř. ohlášení? Děkuji

Jan Krátký

Dle mého názoru k realizaci a umístění této jímky postačuje (v souladu s ustanovením § 103 stavebního zákona) vydání územního…


změna ÚR na stavbu RD a nesouhlas správce s napojením vodovodní přípojky

Dobrý den, vloni jsme koupili pozemek, na kterém měl být postaven RD včetně přípojek. V roce 2008 bylo vydané kladné územní rozhodnutí na stavbu RD včetně napojení vodovodní a elektrické přípojky na sítě (vedené obecní cestou). Vyjádření SČVK je z roku 2007 (bez jakéhokoliv udání platnosti). Projekt domu jsme lehce měnili, takže jsme museli nechat schválit změnu územního rozhodnutí na typ stavby. Změna byla vydána v letos v lednu 2010 - potvrzuje nový typ domu a napojení vodovodní a elektrické přípojky. SČVK v rámci územního řízení obeslán, nic nepřipomínkoval. V únoru jsme se chystali řešit projektovou dokumentaci na vodovodní přípojku a SČVK řekl, že už nám ji nepovolí a že máme prodloužit vodovodní řad (délka cca 75 m). Na pozemcích v okolí nedošlo k žádným změnám. My nyní musíme žádat opět o změnu územního rozhodnutí + SP, tedy další měsíce administrativy s tím, že ještě zaplatíme mnohem větší peníze než za přípojku. Je postup SČVK korektní? Můžeme trvat na schválené vodovodní přípojce? Děkuji za pomoc.

Jan Krátký

Postup SČVK se jeví přinejmenším jako nestandardní. Vzhledem k tomu, že není jasné, z čeho vychází, nelze jej objektivně posoudit.…


pochybné technické řešení přípojek a rozvodu instalací

Dobrý den, je možné provozovat distribuční soustavu NN (rozvaděč NN ve fasádě umístěný přímo nad vstupem přípojek do domu vody a plynu, kabely NN jsou ve hloubce 30 cm, dochází k souběhu a k šikmému křížení s potrubím vody a plynu (voda a plyn jsou umístěny nad sebou, nad nimi jsou kabelová vedení). Osobně tohle považuji za nehoráznou „prasečinu“, kdy při poruše vodovodního řádu nebude možné tuto poruchu bezpečně opravit a může dojít k ohrožení osob, následně třeba nutné vypnutí celé oblasti elektrické energie. Další dotaz je k umístění závěsného vedení ALFE sítě NN, které bylo v minulosti nataženo v těsné blízkosti okapového svodu přes svod (křížení bočního vedení PEN + L odhadem 10 cm a následně křížení vrchních fázových vodičů cirka od okapového svodu 15-18 cm?

Jan Krátký

Pokud existují obavy z provedeného řešení a vážné pochybnosti o jeho souladu s platnými předpisy, obraťte se žádostí o řešení tohoto…